Reklama

Moda na Uszy Shreka. Wytrzymała roślina o nietypowych liściach podbija polskie domy

Uszy Shreka stały się hitem w polskich (i nie tylko) domach. Liście rośliny mają charakterystyczny kształt, który przypomina uszy znanej postaci z kreskówki. Crassula ovata "Hobbit" to łatwy w uprawie, niewymagający sukulent. Nie potrzebuje dużo wody, a jeśli zapomnisz go podlać — wybaczy ci bez dramatycznego żółknięcia czy gubienia liści.

Uszy Shreka, czyli grubosz Hobbit

Crassula ovata, grubosz jajowaty, grubosz Hobbit, Uszy Shreka — roślina znana jest pod wieloma nazwami. To sukulent o krzewiastym pokroju, który można kształtować niczym drzewko bonsai. Swoją nazwę — nawiązującą do znanej postaci z kreskówek — zawdzięcza rurkowatym, zwijającym się liściom, które wielu kojarzą się z uszami Shreka. W naturalnych warunkach występuje w Afryce Południowej, gdzie porasta skaliste i dobrze nasłonecznione zbocza.


Uszy Shreka: Uprawa

W europejskich warunkach Uszy Shreka uprawiane są w doniczkach. Dobrze czuje się w ziemi piaszczystej, lekkiej i przepuszczalnej. Przygotowując podłoże dla grubosza Hobbita, należy wymieszać je z gruboziarnistym żwirkiem. Możesz zasadzić roślinę w ziemi do sukulentów, w której świetnie się czuje. 

Reklama


Uszy Shreka są niewymagającą rośliną i najczęściej nie potrzebują nawożenia. Jeśli jednak widzisz, że roślina marnieje i chcesz ją zasilić, użyj do tego nawozu do kaktusów.


Grubosz Hobbit ma krzaczasty pokrój, przypominający drzewko bonsai i podobnie jak ono może być kształtowany. Wystarczy, że niechciane młode pędy usuniesz, a inne nagniesz w zaplanowanym kierunku i przymocujesz do doniczki drutem czy sznurkiem. 

Zobacz również: Grubosz: Drzewko szczęścia. Jak je pielęgnować? 

Grubosz Hobbit: Stanowisko

Uszy Shreka nie lubią mocnego słońca, które może parzyć ich liście. Dlatego doniczki lepiej nie ustawiać w południowym oknie. Grubosz Hobbit preferuje jasne pomieszczenia i rozproszone światło. Dlatego postawiony na półce wewnątrz słonecznego pokoju będzie świetnie się czuł. 


Crassula ovata nie nadaje się do łazienki — preferuje suche powietrze. Roślina będzie pięknie rosła, jeśli zapewnisz jej temperaturę pomiędzy piętnastoma a dwudziestoma siedmioma stopniami Celsjusza. 

Zobacz również: Tak nasze babcie nawoziły rośliny w doniczkach. Te sposoby są niezawodne

Uszy Shreka: Podlewanie

Jeśli zdarza ci się zapominać o nawadnianiu roślin doniczkowych, idealnym wyborem będą Uszy Shreka. Podlewanie rośliny powinieneś przeprowadzać, dopiero gdy ziemia w doniczce będzie całkowicie sucha. Gdy zauważysz, że liście grubosza zaczynają się kurczyć i skręcać, to znak, że zbyt długo nie dostawał wody i czas najwyższy go podlać. Negatywny wpływ na roślinę ma natomiast nadmiar wody. Uszy Shreka nie lubią stać zatopione w wilgotnym podłożu, dlatego zdecydowanie lepiej jest, je podlewać za rzadko niż zbyt często.


Grubosz Hobbit: Łatwy w uprawie i rozmnażaniu

Uszy Shreka są odporne na choroby, brak wilgoci i niewymagające. Dlatego doskonale radzą sobie z nimi nawet początkujący ogrodnicy. Jeśli chcesz rozmnożyć swoją roślinę, wystarczy oderwać sadzonkę liściową, włożyć ją do wody, a gdy wypuści korzenie - do ziemi. Grubosz Hobbit bardzo łatwo się ukorzenia, a jego sadzonki bez problemu się przyjmują. Uszy Shreka rosną natomiast powoli, zaledwie kilka centymetrów na rok, dlatego chcąc mieć okazałą roślinę, trzeba uzbroić się w cierpliwość. 

Zobacz również: Cztery rośliny, które przynoszą szczęście i bogactwo. Oto, jak działają

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Grubosz | grubosz jajowaty | grubosz hobbit | uszy shreka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy