Reklama

To nie miłość jest najważniejsza w związku. Ekspert ujawnia prawdę

Czy w związku najważniejsza jest miłość? To pytanie zadał sobie Jeff Guenther, terapeuta z Portland. Wnioski, do których doszedł, są zaskakujące. Odkrył on bowiem siedem innych czynników, które w związku są jego zdaniem znacznie bardziej istotne, niż bycie zakochanym.

Co jest podstawą udanego związku? Niektórzy twierdzą, że jest to zgodność charakterów i wartości. Inni zaś, że to zaufanie i niegasnąca miłość stanowią gwarancję szczęśliwej i długotrwałej relacji. Jednak amerykański terapeuta Jeff Guenther postanowił przeprowadzić badanie, które doprowadziło go do zgoła innych wniosków. Udowodnił on, że istnieje siedem innych kluczowych czynników, które są bardziej istotne dla tworzenia zdrowego związku.

7 pytań, które powinni zadać sobie partnerzy

Poczucie głębokiej więzi i uczucia jest istotnym elementem każdego zdrowego, długoterminowego związku. Jednak terapeuci upierają się, że to nie jest najważniejsza rzecz, która stanowi o udanej relacji między partnerami.

Reklama

Ekspert Jeff Geunther, terapeuta z Portland, który zebrał 2 miliony fanów dzięki swoim poradom na temat zdrowia psychicznego, podzielił się pytaniami, które każda osoba pozostająca w związku, powinna sobie zadać:  

  1. Jak traktuje cię partner ? Czy jest miły, opiekuńczy, czy też jest złośliwym człowiekiem, który wyśmiewa twoje potrzeby i ciebie? 
  2. Czy czujesz się wystarczająco bezpieczny/a, aby być sobą w relacji? Czy dzielisz się tylko pewnymi częściami siebie, a ukrywasz inne? Dlaczego to robisz? 
  3. Czy twoje nadzieje, marzenia i cele są wspierane przez partnera? Jest to jedna z najważniejszych części związku.
  4. Czy czujesz, że Twoje potrzeby emocjonalne są zaspokajane? Czujesz się widziany/a, rozumiany/a i wspierany/a? A może ukrywasz swoje potrzeby, ponieważ nie wiesz, jak powiedzieć o nich drugiej osobie?
  5. Czy jesteś w stanie powiedzieć "nie" i postawić granice bez poczucia winy?
  6. Czy kiedykolwiek jesteś zmuszany/a do zrobienia czegoś, na co się nie zgadzasz lub nie masz ochoty? Nawet w związku nadal wymagana jest obopólna zgoda.
  7. Czy po kłótni jesteś w stanie naprawić sytuację, ponownie porozmawiać z partnerem i poczuć się wysłuchanym/aną, czy też czujesz się emocjonalnie wyczerpany/a?

Internauci zachwalają sposób terapeuty

Wskazówki okazały się hitem wśród widzów. Wielu z nich stwierdziło, że można je zastosować zarówno do romantycznych związków, jak i do przyjaźni. 

A wy co myślicie o pytaniach, które przedstawił terapeuta? Czy waszym zdaniem są one pomocne?

Czytaj więcej:

To "godzina kochanków". Ustalono, kiedy seks smakuje najlepiej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: związek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy