Reklama

Reklama

Jak drobnymi rzeczami uprzyjemnić sobie dzień

Szczęście to nie tylko elegancki dom, markowe ubrania i miliony na koncie. Psychologowie od lat przekonują nas, że na bycie spełnionym składają się drobne przyjemności i ulotne momenty, które warto celebrować. Właśnie dlatego zachęcają, by smakować życie i pozwalać sobie na codzienną „rozkosz”.

Z opublikowanych kilka lat temu badań prof. L.D. Nelsona i prof. Meyvisa jasno wynika, że większy wpływ na nasze dobre samopoczucie ma kilka drobnych czynności niż jedna dłuższa. Według nich, nasz mózg potrzebuje różnych, miłych bodźców, by poczuć satysfakcję i wprawić nas w przyjemny nastrój. Na tej zasadzie bazuje także, bardzo popularna ostatnio, duńska filozofia życia. "Hygge" to "sztuka szczęścia", która opiera się na celebrowaniu małych przyjemności. Jak wprowadzić ją w życie?

"Życie warto smakować"

"Życie warto smakować" - przekonują producenci może czekoladowych pralin? Mieszko i mają rację. To, co smaczne bardzo często poprawia nam humor i wprawia w błogi nastrój. W słodyczach, zwłaszcza tych stworzonych na bazie czekolady, kryją się hormony szczęścia. To nie metafora, tylko naukowy fakt. Już kilka gryzów czekoladowych pyszności powoduje wzrost poziomu serotoniny w mózgu. To neuroprzekaźnik, który ma wpływ na odczuwanie przez nas przyjemności i działa antydepresyjnie. Dodatkowo zawarty w czekoladzie magnez niweluje napięcie mięśni i pomaga złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego. Nawet jeśli na co dzień starasz się kontrolować wagę, jeśli masz gorszy moment w pracy czy w domu, sięgnij po pralinkę i poczuj, jak hormony szczęścia zaczynają działać.

Reklama

Przytul się do kogoś

Przytulenie to doskonały sposób na wyrażenie uczuć i zrobienie komuś (i sobie!) przyjemności. Naukowcy dowiedli, że w czasie tej czynności, zarówno u przytulanego, jak i przytulającego następuje wyrzut oksytocyny. Dzięki niej mamy poczucie błogiego relaksu i bezpieczeństwa. Równocześnie wzrasta poziom endorfin, czyli hormonów nazywanych "wewnętrzną morfiną", które wywołują dobre samopoczucie i inne stany euforyczne. Podobną, pozytywną reakcję organizmu wywołuje trzymanie za rękę. Jeżeli nie masz odwagi się do kogoś przytulić, możesz po prostu złapać go za dłoń.

Chwila dla siebie

W natłoku zajęć trudno wygospodarować wolny dzień. Jednak dla własnego zdrowia psychicznego, warto znaleźć choć pół godziny dla siebie. W tym czasie możesz przeczytać kilka stron ulubionej książki, nałożyć maseczkę, posłuchać piosenek ukochanego zespołu czy po prostu się zdrzemnąć. James B. Maas w książce "Power Sleep" udowodnił, że już dwudziestominutowa drzemka przynosi wiele korzyści dla ciała i ducha. Poprawia humor, daje regeneracyjnego kopa i zmniejsza ryzyko zawału oraz cukrzycy.

 Sprzyjaj szczęściu

Jak mówi mądrość ludowa: jeśli chcesz wygrać, to musisz wziąć udział. Już sam udział w konkursach i zabawach poprawia nam humor. Nie musimy od razu zdobyć głównej nagrody, by poczuć się lepiej. Masz pomysł na chwytliwe hasło, znasz odpowiedź na konkursowe pytanie, robiąc zakupy dostałaś zdrapkę z nagrodami? Na co jeszcze czekasz, może to właśnie ty jesteś zwycięzcą! Udział w takiej zabawie nic nie kosztuje, a można zdobyć sympatyczną nagrodę. Połącz dwie, drobne przyjemności. Możesz kupić poprawiające nastrój słodycze i wygrać cenne upominki. Najpopularniejsze bombonierki Mieszko wymieńmy jakie zostały objęte loterią zdrapkową, w której nagrodą główną jest kultowy czerwony Fiat 500 oraz 1000 bransoletek firmy YES z kryształkami Swarovskiego. Szczegóły tutaj: http://www.mieszko.pl/loteria/.

Zaproś najbliższych

Przyjemnością jest także spotkanie z bliskimi. Nie musisz od razu organizować wystawnej kolacji dla rodziny czy przyjaciół. Najważniejsza nie jest otoczka przyjęcia, ale sam fakt wspólnego spędzenia czasu. Zaproś tych, których kochasz na domowe ciasto, kawę czy kosztowanie słodyczy. Gdy już jesteście razem, starajcie się jak najbardziej zintegrować i dzielić dobrym humorem. Świetnym pretekstem będzie przetestowanie nowej gry planszowej czy obejrzenie zdjęć z wakacji. To drobne przyjemności, które poprawią humor wszystkim.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy