Jak wybrać ekspres do kawy?

Kupno ekspresu do kawy to już nie luksus jak jeszcze parę lat temu. Teraz każdy z nas może cieszyć się idealnym aromatem mocnego naparu i to we własnym domu. Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres do kawy? Jaki rodzaj urządzenia warto kupić?

Jeśli chcielibyśmy cieszyć się w domowym zaciszu smakiem pysznego espresso, czy też latte macchiato, to nie ma innego rozwiązania. Potrzebny jest nam dobry ekspres do kawy, który umożliwi nam przygotowanie takich napojów. Tylko tak bowiem uzyskamy pożądany efekt, a kawa przygotowywana w domu będzie smakować niczym ta z naszej ulubionej kawiarni. Kupujemy ekspres do kawy — to już postanowione. Pozostaje jednak wiele kwestii, jakie musimy jeszcze rozważyć, by wybrać naprawdę dobre urządzenie. Obecnie wybór ekspresów jest naprawdę ogromny. Dowiedzmy się więc, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy kupnie. Jak wybrać ekspres do kawy?

Jaką kawę pijemy? Ekspres dopasowany do potrzeb

Jak wybrać ekspres do kawy? Odpowiadając sobie na pytanie, jaką kawę lubimy pić najbardziej. To wydaje się zbyt proste, ale rzeczywiście nie ma ważniejszej wskazówki, która pozwoliłaby nam wybrać sprzęt dobrze dopasowany do naszych potrzeb. Przecież to właśnie o to chodzi, by móc przygotować w nim naszą ulubioną kawą. A więc, nim wybierzemy się do sklepu, zweryfikujmy dokładnie nasze kawowe preferencje. Jaką kawę najczęściej zamawiamy w kawiarni? Czy o różnych porach dnia pijemy różne rodzaje kawy? A może jesteśmy wierni małej czarnej? To wszystko ma naprawdę ogromne znaczenie. Co więcej, pod uwagę musimy wziąć także upodobania pozostałych domowników. 

Z pewnością wiele osób zastanawia się teraz, dlaczego jest to właściwie tak istotne. Przecież ekspres to ekspres. Nie do końca tak jednak jest. Niektóre modele na przykład umożliwiają  przygotowanie jedynie czarnej kawy. Takie urządzenie nie spełni więc oczekiwać miłośnika cappuccino. Wytrawni kawosze natomiast nie zawsze docenią smak naparu wykonanego w ekspresie automatycznym. Określenie swych potrzeb i preferencji jest więc pierwszym krokiem naszych poszukiwań. A Ty? Jaką kawę lubisz?

Sposób przygotowania kawy — rodzaje ekspresów

Na sklepowych półkach znajdziemy obecnie niezwykle szeroką gamę ekspresów do kawy. Modele różnią się między sobą wieloma parametrami. Przede wszystkim warto jednak wiedzieć, że istnieją róże rodzaje ekspresów. Skategoryzować możemy je na naprawdę wiele sposobów. Podstawa to podział na modele ciśnieniowe i przelewowe. My powiemy sobie jednak o tych pierwszych. Ekspresy do kawy ciśnieniowe, jak sama ich nazwa wskazuje, serwują kawę poprzez przelanie jej wodą pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie absolutnej głębi smaku z ziaren. 

Ekspresy ciśnieniowe dostępne na https://www.oleole.pl/ekspresy-cisnieniowe.bhtml dzielą się na ekspresy kolbowe, automatyczne i kapsułkowe. Czym charakteryzuje się każdy z tych rodzajów i który z nich warto kupić? Ekspres kolbowy to urządzenie, jakie zobaczymy niemal w każdej kawiarni. Będzie dla nas idealnym wyborem, jeśli zależy nam, by samodzielnie dostosować ilość kawy w celu zaparzenia espresso. Jeśli preferujemy latte, mleko musimy spienić tu manualnie, przy pomocy specjalnej dyszy.

Jeśli chcemy natomiast cieszyć się smakiem naszej ulubionej kawy już po jednym kliknięciu, to idealnie sprawdzi się u nas ekspres automatyczny. Urządzenie to samodzielnie pobiera i mieli ziarna kawy i w razie potrzeby pieni także mleko. W przypadku ekspresu kapsułkowego, do przygotowania kawy, potrzebne będą nam specjalne kapsułki. Są to gotowe już kompozycje kawowe, które wystarczy umieścić w odpowiednim zbiorniku. To sposób prosty, lecz najmniej ekonomiczny, gdyż koszt kapsułek jest większy niż klasycznych ziaren.

Dobry ekspres do kawy — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Ekspres do kawy powinien zapewniać nam satysfakcjonujące działanie, łatwą obsługę i sprawną, bezawaryjną eksploatację przez wiele lat. Jednak aby było to możliwe, musimy przy wyborze zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Jednym z najważniejszych jest w tym przypadku moc urządzenia. Im będzie ona większa, tym szybciej przygotujemy naszą ulubioną kawę. Najczęściej polecane ekspresy, to te dysponujące mocą wynoszącą przynajmniej 1450 W.

W związku z tym, że mówimy o ekspresach ciśnieniowych, to nie możemy zapomnieć także o weryfikacji właśnie tego parametru. Ciśnienie wyrażane jest w barach. Jego wartość decyduje między innymi o smaku i intensywności naparu. Ekspresy wysokociśnieniowe gwarantują pyszną, aromatyczną kawę o niebywale głębokim smaku. W tym przypadku warto stawiać na sprzęt wytwarzający ciśnienie o minimalnej wartości 15 barów. 

Ekspres do kawy — cena  Ekspres do kawy to urządzenie na każdą kieszeń. I to dosłownie. Zakres cen tych urządzeń jest bowiem naprawdę ogromny. Zależnie od naszych potrzeb i oczekiwań, możemy kupić świetny ekspres zarówno za 2000 zł, jak i za niecałe 200 zł. Dobrej klasy urządzenia kolbowe i automatyczne to wydatek od około 1000 zł wzwyż. Warto jednak potraktować to, jak inwestycję, gdyż taki sprzęt będzie służył nam przez lata. Jeśli mamy natomiast skromniejszy budżet, możemy postawić na ekspres na kapsułki. Niektóre modele kupimy już nawet za 150 zł. 

.
Dowiedz się więcej na temat: Kawa | ekspres | kuchnia | sprzęt AGD
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy