Jak wybrać stylowego laptopa?

Dla wielu osób laptop to absolutnie niezbędny sprzęt - wykorzystuje się go do codziennej nauki i pracy. Ponieważ towarzyszy on nam na co dzień, staje się jednocześnie niezbędnym gadżetem, który oprócz tego, że ma sprawnie działać, powinien także dobrze wyglądać. Jak znaleźć takiego stylowego laptopa?

Rozmiar ma znaczenie

Dla wielu osób stylowy laptop oznacza małe, zgrabne, cienkie urządzenie, które idealnie prezentuje się nie tylko na biurku, kawiarnianym stoliku, ale i w torebce lub specjalnej torbie. Takie oczekiwania spełnia przede wszystkim ultrabook, a więc laptop:

  • którego przekątna ekranu wynosi od 11 do 14 cali (najbardziej popularne obecnie modele mają 13'3);
  • który waży nie więcej niż 1,3 kg;
  • którego grubość to maksymalnie kilkanaście milimetrów.


Takie laptopy są bardzo smukłe i eleganckie. Jednocześnie, na co warto także zwrócić uwagę, są bardzo wydajne. Wbrew pozorom mały laptop nie musi być wcale dedykowany tylko do prostych zadań. Najnowszy Mac Book Pro występuje w 13-calowej wersji, ale jego wnętrze gwarantuje sprawną pracę przy bardzo różnych aplikacjach. Ultrabooki ze względu na niewielką wagę i rozmiary, mają bardzo często także bardzo wytrzymałą baterię, która gwarantuje nawet do kilkunastu godzin ciągłej pracy bez konieczności ładowania urządzenia. Modele te są bardzo eleganckie, prezentują się wyjątkowo profesjonalnie, skorzysta się z nich więc chętnie w biznesie, choć również wielu uczniów czy studentów pracuje na takich modelach. 

Mobilność i wielofunkcyjność

Stylowy laptop to dla wielu osób urządzenie nie tylko wyjątkowo eleganckie, ale i wielofunkcyjne. Jednym z najpopularniejszych modeli, uznawanym za bardzo modny i stylowy jest laptop 2 w 1. Jest to urządzenie hybrydowe, które posiada dotykowy ekran (często z możliwością jego odłączenia od klawiatury) lub ekran odwracany o 360 stopni. Rozwiązania te sprawiają, że urządzenie to błyskawicznie wręcz można zamienić w podręczny tablet. To kolejne rozwiązanie, które jest nie tylko stylowe, lecz także bardzo wygodne. Świetnie sprawdza się przede wszystkim w przypadku osób dużo podróżujących, często się przemieszczających, które chcą mieć przy sobie funkcjonalny sprzęt. Ważne jest bowiem, aby nie zajmował wiele miejsca i można było go łatwo dostosować do konkretnych warunków, w jakich się z niego korzysta. Nic więc dziwnego, że z takiego rozwiązania chętnie korzystają nie tylko młodzi ludzie, lecz także wielu przedstawicieli biznesu.

Na co zwrócić uwagę?

Podczas poszukiwań stylowego laptopa z pewnością powinieneś zwrócić uwagę na jego rozmiar. Oczywiście nie musisz kupować urządzenia z małym ekranem. Jeśli potrzebny ci 16-calowy albo większy laptop, nic nie stoi na przeszkodzie. Dalej może się on prezentować stylowo. Zwróć natomiast uwagę na jego grubość i wagę. 

Oczywiście ogromne znaczenie ma obudowa. W tym przypadku warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na jej estetyczną stronę, lecz także sprawić, na ile jest ona odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jeśli codziennie przemieszczasz się z laptopem, elegancja musi iść tutaj w parze z odpowiednią wytrzymałością i ochroną komputera. Warto przy okazji sprawdzić, z czego wykonana jest obudowa. Coraz większa grupa producentów stawia na ekologiczne rozwiązania i wykorzystuje w tym celu materiały pochodzące z recyklingu. Od strony wizualnej możesz postawić na klasyczne srebrne lub czarne obudowy, wielu producentów udostępnia jednak szerszą bazę kolorystyczną. Do wyboru są obudowy w kolorze soczystej czerwieni, wyrazistego granatu. Wielu osobom do gustu przypadła także biała, minimalistyczna wersja obudowy.

Dla wizualnej strony laptopa znaczenie ma także sam układ klawiatury, rodzaj jej podświetlenia, kształt klawiszy. Warto przyjrzeć się jej dokładnie, ponieważ także i tutaj pojawia się coraz więcej nowych rozwiązań, a nie każde z nich musi ci odpowiadać. 

Stylowy laptop - spójrz na wnętrze

Wizualna strona laptopa jest bardzo ważna, natomiast nie można zapominać, że liczy się przede wszystkich jego skuteczna i wydajna praca. Wybierając konkretny sprzęt, nawet jeśli ma on służyć do wykonywania prostych zadań, zwróć uwagę na:

  • procesor - oczywiście jego wybór powinien być uzależniony od rodzaju wykonywanej pracy, do zadań profesjonalnych rekomenduje się procesory z rodziny Intel Core i7 lub AMD A-Series, natomiast do użytku domowego z powodzeniem wystarczą laptopy z procesorami z serii Core i3 oraz podstawowe modele z Intel Core i5 lub AMD np. A-Series;
  • pojemność RAM - pamięć wewnętrzna ma ogromny wpływ na płynne działanie komputera, najlepiej wybierać sprzęty z co najmniej 8 GB RAM; do użytku profesjonalnego wskazane jest co najmniej 16 GB;
  • dysk SSD - obecnie najpopularniejsze rozwiązanie, wpływające na poprawę płynności działania laptopa, szybsze otwieranie/zamykanie aplikacji, przesył danych; minimum to dzisiaj 256GB SSD, natomiast można kupić już laptopy z dyskiem 1 TB;
  • system operacyjny - to często kwestia indywidualnych preferencji, a także charakteru pracy, najpopularniejszy jest nadal oczywiście Windows, choć coraz więcej osób wybiera komputery Apple z iOS.


Przy zakupie laptopa trzeba koniecznie zwrócić uwagę na wytrzymałość baterii, a także dodatkowe elementy takie jak kartą graficzną, rozdzielczość oraz rodzaj matrycy.

.
Dowiedz się więcej na temat: komputer | praca
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy