Reklama

Reklama

Luksusowe wakacje wcale nie muszą zrujnować portfela. 6 pomysłów na oszczędne podróże

Polacy podróżują coraz więcej i chętniej – po okresie pandemicznego zastoju branża turystyczna znów cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Niestety, luksusowy wypoczynek kojarzy się powszechnie ze znacznym wydatkiem, na jaki wielu z nas w obecnych czasach nie może sobie pozwolić. Czy jednak faktycznie tak jest? Oto 6 porad, które pozwolą Ci znacznie ograniczyć urlopowe wydatki – bez obniżania jakości i komfortu podróży.

1. Wybierz miejsce inne niż większość!

Kto powiedział, że warto odwiedzać tylko najbardziej znane i cenione atrakcje? W wakacjach nie chodzi przecież o zaliczanie najpopularniejszych destynacji turystycznych, a o nasz wypoczynek i przyjemność. Dlatego warto zamiast zatłoczonego Paryża czy Rzymu wybrać mniej znane i oblegane miejsce na mapie.

Oprócz braku tłumów ogromną zaletą takich miejsc jest brak drożyzny. Ceny noclegów, jedzenia czy zwiedzania w popularnych miastach potrafią zwalić z nóg. Natomiast mniej znane miejscowości w Chorwacji, Austrii czy Hiszpanii kuszą atrakcyjnymi ofertami. Poza tym, odkrywanie unikalnych lokalizacji może sprawić jeszcze większą przyjemność, niż zaliczanie obowiązkowych punktów, w których wizyta sprowadza się zazwyczaj do zrobienia zdjęć i zakupu pamiątek.

Reklama

2. Unikaj podróży w szczycie sezonu

Podobnie jak wybór miejsca podróży, również pora urlopu nie musi być zawsze taka sama. Przyzwyczaiłeś się do urlopu w czerwcu, lipcu lub sierpniu? Skoro urlop i tak jest (zazwyczaj) raz w roku - możesz zaplanować go kiedykolwiek, zwłaszcza w krajach, gdzie i tak ciepło jest przez większą część roku.

Wakacje jesienią lub w środku zimy to doskonała alternatywa dla letnich wyjazdów. Poza sezonem można spodziewać się nie tylko braku innych turystów, ale również niższych cen podróży czy noclegu. Dodatkowo, bardzo często oznacza to również korzystniejszy kurs obcych walut. Planując podróże, warto rozważyć nieoczywiste terminy.

3. Okazyjne bilety lotnicze i komunikacyjne

Bez wątpienia dobrą praktyką jest elastyczność w kwestii zarówno daty, jak i celu podróży. Śledząc odpowiednie strony internetowe można znaleźć niezwykle atrakcyjne oferty tanich lotów first albo last minute. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo pieniędzy, nawet na luksusowej podróży.

Zawsze należy też uważnie przeczytać regulamin oferty i zapoznać się z zasadami przewozu bagaży, by uniknąć ukrytych opłat i niemiłych rozczarowań. Jeszcze przed wylotem warto też zorientować się w opcjach transferu z lotniska. Taksówki są zwykle najdroższą opcją, dlatego doskonałą alternatywą może być na przykład Uber lub lokalny transport publiczny.

Sprawdź także, na jakie zniżki możesz liczyć w miejscu, do którego się wybierasz - bardzo wiele miast w Polsce i Europie oferuje np. rożnego typu karty i pakiety turystyczne, które pozwalają taniej podróżować po mieście (lub kraju), a często także zwiedzać zabytki ze stałym rabatem na wejście. W wielu miastach i krajach skorzystasz także ze zniżek dla dzieci (uczniów), studentów czy seniorów.

4. Dom bardziej opłacalny niż hotel? Porównuj oferty!

Włoska willa w Toskanii? Klimatyczny dom w szwajcarskich Alpach? A może nowoczesny apartament w Nowym Jorku? Takie luksusowe lokalizacje wcale nie muszą być nieosiągalnym marzeniem. Sposobem na spędzenie magicznego urlopu w niezwykłym miejscu i w dobrej cenie, jest wynajem domów i apartamentów wakacyjnych.

Ta propozycja jest szczególnie opłacalna, gdy podróżujemy całą rodziną, w kilka rodzin lub w większej grupie - często koszt jest niszy niż w przypadku wynajmu kilku osobnych pokoi hotelowych. Podzielone koszty wynajmu będą wtedy niskie (w przeliczeniu na osobę), a standard i komfort noclegów wysoki.

Dom wakacyjny to także znacznie większa swoboda i intymność niż pokój hotelowy. Wybierając dom, warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, a także lokalizację (te najdogodniejsze pozwolą Ci zaoszczędzić dodatkowo na kosztach komunikacji do popularnych atrakcji danego miejsca). Warto porównywać oferty i rezerwować je z wyprzedzeniem (duży wybór i wygodne opcje rezerwacji oferuje np. serwis Interhome).

5. Znajdź ukryte skarby

Wakacje to nie tylko podróż i nocleg. Będąc już na miejscu koniecznie trzeba odwiedzić chociaż kilka lokalnych atrakcji. Chociaż ceny biletów wstępu czy zwiedzania z przewodnikiem mogą czasem odstraszać, na to również istnieje sprawdzony sposób.

Planując wyjazd, warto wcześniej przejrzeć blogi i fora podróżnicze z cennymi informacjami na temat muzeów, galerii czy zabytków. Większość z nich oferuje darmowe lub tańsze wejścia w konkretnych godzinach lub dniach tygodnia. Popularnym sposobem na zwiedzanie jest Free Walking Tour, czyli darmowy spacer z przewodnikiem, któremu można (choć nie trzeba) zaoferować drobny napiwek.

Doskonałym źródłem darmowych map i innych materiałów są lokalne biura informacji turystycznej (także te w wersji online!). Tam można również dowiedzieć się o aktualnych wydarzeniach i darmowych atrakcjach.

6. Bierz przykład z mieszkańców

Będąc turystą, warto naśladować samych mieszkańców danego miejsca. Oni doskonale wiedzą gdzie można zjeść najlepsze lokalne potrawy, wypić najbardziej aromatyczną kawę czy zrobić najtańsze zakupy. Takie niepozornie wyglądające lokale są tańsze i często o wiele lepsze niż restauracje czy kawiarnie wabiące zagranicznych klientów.

Podobnie, zamiast płacić fortunę za nikomu niepotrzebne, słabej jakości pamiątki, warto poszukać czegoś unikatowego na targu albo w supermarkecie. Można znaleźć tam autentyczne przysmaki, napoje czy przyprawy w atrakcyjnych cenach.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje