Mieszkanie z antresolą – 4 aranżacje

Antresola to sprytne rozwiązanie, które pozwala na wygospodarowanie większej przestrzeni w mieszkaniu. Wydzielenie dodatkowego piętra sprawia, że przestrzeń staje się bardziej funkcjonalna.

Nic więc dziwnego, że coraz częściej pojawia się ona nie tylko w mieszkaniach singli, ale i tych przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Uzyskane z pomocą antresoli miejsce może posłużyć na wiele sposobów. Jakich? Zdradzamy w poniższym artykule! Przeczytaj, a dowiesz się, jak wykorzystać antresolę.

Antresola w mieszkaniu - do jakich wnętrz?

Dawniej antresole były kojarzone jedynie z wydzieleniem dodatkowego półpiętra na sypialnię. Obecnie jednak wiele się zmieniło. Współcześni architekci wnętrz dostrzegli jej potencjał w tworzeniu aranżacji. Świetnie sprawdza się ona m.in. w mieszkaniach urządzanych w stylu loftowym, gdzie mamy do czynienia z otwartymi przestrzeniami i brakiem podziału na pomieszczenia. Pod antresolą można zatem umieścić kuchnię, garderobę, a nawet i łazienkę. Warto jednak zaznaczyć, że antresola to rozwiązanie dobre w mieszkaniach z wysokimi sufitami. Znakomicie sprawdzi się więc zatem w starych kamienicach oraz nowoczesnych mieszkaniach. W przeciwnym wypadku niestety jej posiadanie będzie można ograniczyć jedynie do roli półpiętra, w którym umieści się materac do spania. Czasem jednak i to może wywołać ogromną zmianę - zwłaszcza jeżeli mieszka się w kawalerce o powierzchni nieprzekraczającej 20 m². Nie oznacza to jednak, że antresola nie sprawdzi się w mieszkaniach z większym metrażem. Wręcz przeciwnie - stworzy ona znacznie więcej możliwości aranżacyjnych! Poniżej zamieszczamy kilka ciekawych inspiracji.

Jak urządzić wnętrze z antresolą?

To, co zrobisz z antresolą w mieszkaniu, zależy w głównej mierze od tego, jaki posiada ona metraż. Antresolę w postaci niedużego półpiętra najłatwiej jest przekształcić w sypialnię, pod którą może znaleźć się kuchnia, garderoba, przestrzeń do pracy itp. W przypadku większych przestrzeni możesz jednak zadecydować o tym, które z pomieszczeń antresola może zastąpić. Zgodnie z wymogami prawa budowlanego w przypadku antresoli, zarówno przestrzeń nad, jak i pod, powinna wynosić minimum 2,2 m wysokości. Wymiary te zapewnią więc swobodę poruszania. Jeżeli wysokość ta spada jednak poniżej 1,8 m, przestrzeń pod antresolą można przeznaczyć na zorganizowanie schowka lub garderoby. Organizacją przestrzeni nie będziesz musieć się zamartwiać kupując lub wynajmując mieszkanie z gotową antresolą. Znajdziesz je m.in. na stronach internetowych poświęconych nieruchomościom. Jedną z takich stron jest obido.pl.

Sypialnia na górze, garderoba na dole

Im większa jest antresola, tym więcej możliwości aranżacyjnych zyskasz. W małych mieszkaniach antresola zwykle ogranicza się do postawienia na górze jedynie materaca. Brak łóżka można sobie jednak zrekompensować ramą wykonaną z palet. Dzięki temu urządzona na górze sypialnia stanie się bardziej przytulna. Na dole natomiast możesz zorganizować garderobę. W tym celu przestrzeń pod antresolą można wyłożyć szafkami, półkami lub meblami z wysuwanymi szufladami. Warto jednak zadbać o jej dobry wygląd - to właśnie ona będzie przyciągała spojrzenia gości. Warto więc postawić w niej dobrej jakości meble, które będą komponować się z resztą aranżacji mieszkania.

Biuro na górze, biblioteczka na dole

To ciekawy sposób na to, by wydzielić miejsce do pracy, co przydaje się, zwłaszcza gdy mieszka się we dwoje. Jeżeli więc w mieszkaniu jest już sypialnia lub śpi się na rozkładanej sofie w salonie - górę antresoli warto przeznaczyć na zorganizowanie własnego biura. Umieszczenie przestrzeni do pracy na górze doda odrobiny prywatności. Dzięki temu łatwiej będzie skupić się na pracy, a oglądający telewizję partner nie będzie stanowił już wyzwania. Pod antresolą warto natomiast urządzić biblioteczkę. Zapewni ona stylowy wystrój, a przy okazji pomoże w uporządkowaniu książek, roślinek, czy innych gadżetów. 

Antresola w mieszkaniu z poddaszem

Antresola to także rozwiązanie, które sprawdzi się w mieszkaniu na poddaszu, gdzie ściany zbiegają się pod skosem. Na górze dzięki temu można będzie wygospodarować dodatkową sypialnię. Z kolei w miejscu, gdzie ściany zbiegają się z podłogą, można postawić niedużej wysokości meble. Dobrym pomysłem do aranżacji miejsca pod skosami ścian jest postawienie zwykłego fotela w formie pufy z wypełnieniem lub ewentualnie materaca. Pod antresolą można natomiast wygospodarować miejsce do zabaw dla dziecka. W przypadku starszych pociech warto również pomyśleć o umieszczeniu ścianki wspinaczkowej, która zapewni dziecku dodatkową rozrywkę.

Antresola ze ścianką

Wiele osób decyduje się również na osłonięcie antresoli dodatkową ścianką, która zapewni większej prywatności domownikom. Rozwiązanie to sprawdzi się, zwłaszcza jeżeli antresola ma posłużyć jako dodatkowy pokój. W tym celu można wykorzystać m.in. taflę z matowego szkła lub ściankę działową, którą umieszcza się na piętrze tuż przy schodach. Warto również pomyśleć o tym, by ozdobić ją dekoracjami, światłami lub rodzinnymi pamiątkami. Pod schodami warto natomiast zorganizować miejsce do wspólnego spędzania czasu.

Antresola a aranżacja reszty mieszkania

Urządzając mieszkanie z antresolą, możesz skorzystać z jednego z dwóch możliwych rozwiązań. Po pierwsze - zarówno antresolę, jak i resztę pomieszczeń możesz urządzić w tym samym stylu. Dzięki temu w mieszkaniu zapanuje harmonia i ład. Po drugie - możesz postawić na kontrast pomiędzy urządzaną górą a dołem. Zabieg ten posłuży wydzieleniu w mieszkaniu stref - np. odpoczynku, kuchennej itp. Wybierając drugą z opcji, warto jednak pamiętać o tym, by postawić na aranżacje zbliżone do siebie pod względem stylu. Dzięki temu nie przytłoczysz mieszkania zbyt dużą ilością ozdobników, które mogą optycznie pomniejszyć przestrzeń. W tym celu warto wykorzystać np. loftowy parter i industrialną górę. Metalowe barierki i poręcze stanowią świetne tło dla takich aranżacji. Kolejnym z ciekawych pomysłów jest zestawienie dołu w stylu shabby chic z antresolą w stylu glamour lub retro.


.