Reklama

Od rybackiej wioski do tętniącej życiem metropolii. Gdzie odnaleźć ślady dawnego Dubaju?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu znajdowała się tu niewielka beduińska osada: bez utwardzonych dróg, bieżącej wody i elektryczności. Jej mieszkańcy zajmowali się budową łodzi, uprawą daktyli, rybołówstwem i poławianiem pereł. Odkrycie złóż ropy naftowej i wizjonerskie projekty szejka uczyniły z tego miejsca jedną z najszybciej rozwijających się metropolii na świecie. Jednak i dziś, spacerując po mieście można spotkać ślady dawnej historii Dubaju.

Historia Dubaju sięga 3000 lat p.n.e. Teren, na którym obecnie znajduje się miasto, kiedyś był rozległym bagnistym obszarem, na którym pasterze bydła założyli plantację palm daktylowych i jako pierwsi osadnicy zamieszkali w tym rejonie. W następnych stuleciach teren ten był przystankiem dla karawan na szlaku handlowym łączącym Oman z dzisiejszym Irakiem. Mieszkańcy trudnili się rybołówstwem, łowieniem pereł, budowaniem łodzi oraz zapewniali zakwaterowanie kupcom, którzy przybywali sprzedawać złoto, przyprawy i tkaniny.

Kluczową datą w rozwoju Dubaju był rok 1833, w którym to Emirat ogłosił niepodległość, odłączając się od Abu Zabi. Pod koniec XIX w. podjęto decyzję o zwolnieniu z podatków osób przybywających spoza regionu, co poskutkowało ogromnym napływem zagranicznych handlowców, pragnących skorzystać z tych wyjątkowych warunków do prowadzenia działalności. Jednak gospodarka rozwijającego się miasta wciąż opierała się na rybołówstwie, handlu i połowie pereł. Aż do roku 1966, kiedy w Dubaju odkryto złoża ropy naftowej. Zmieniło to wszystko: z małej osady nad zatoką Dubai Creek, Dubaj przekształcił w nowoczesne miasto portowe i ośrodek handlu. Wystarczyło zaledwie pół wieku, aby Dubaj stał się symbolem nowoczesności i innowacyjnych projektów.

Reklama

Pustynia - tutaj się wszystko zaczęło

Poszukiwanie korzeni najnowocześniejszego miasta świata najlepiej rozpocząć na pustyni - przemierzając złote piaski w tradycyjnej wielbłądziej karawanie. Warto zatrzymać się w osadzie Beduinów Al Marmoom Bedouin Experience położonej na terenie rezerwatu przyrody Al Marmoom, zbudowanej z tradycyjnych materiałów (np. z koziej sierści). Są tu też beduińskie namioty, stanowiska gotowania na żywo, niewielki targ i zagroda ze zwierzętami. Odwiedzających Beduini częstują miejscowymi potrawami i przedstawią niesamowity pokaz sokolnictwa. Goście wraz z Beduinami zasiadają przy wspólnym ognisku by wysłuchać opowieści o życiu, historii i kulturze arabskich klanów. Jest to miejsce, w którym można poczuć autentycznego ducha dawnej historii Dubaju oraz odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.

Historyczny duch miasta w dzielnicy Al Fahidi

Położona nad zatoką Dubai Creek historyczna dzielnica Al Fahidi pozwala odwiedzającym podziwiać architekturę i poczuć ducha starej Arabii. Starannie odrestaurowane budynki z gipsu i koralowców oraz częściowo zachowana oryginalna infrastruktura, kontrastują ze współczesną panoramą Dubaju. Tradycyjne wieże wiatrowe zbudowane z kamienia, gipsu, drzewa tekowego, palmowego i sandałowego to tylko jedne z wielu atrakcji, które można tutaj podziwiać. Każda uliczka i strzelista wieża opowiadają historię sprzed powstania Emiratów. Znajdują się tam liczne muzea i galerie sztuki. Jednym z nich jest Centrum Porozumienia Kulturowego im. Szejka Mohammeda (SMCCU), znajdujące się w pięknie odrestaurowanej wieży wiatrowej. Od otwarcia w 1998 roku, SMCCU pomaga odwiedzającym poznawać kulturę i zwyczaje Emiratów, organizując lekcje języka arabskiego oraz wycieczki po najpiękniejszych zakątkach Starego Dubaju. Zgodnie z mottem Centrum "otwarte drzwi, otwarty umysł" każde pytanie spotyka się ze zrozumieniem i odpowiedzią, bez względu na poruszany temat.

W dzielnicy Al Fahidi warto także odwiedzić fascynujące Muzeum Dubaju usytuowane w Forcie Al Fahidi, najstarszym zachowanym budynku w mieście (Fort został wzniesiony w 1787 roku i był siedzibą monarchów, potem twierdzą, arsenałem i więzieniem). Muzeum jest obowiązkową pozycją dla osób pragnących dowiedzieć się, jak wyglądało życie codzienne w czasach przed odkryciem ropy naftowej. W muzeum odwzorowano tradycyjne arabskie domy, meczety, targi i plantacje daktyli. Można także poznać historię połowu pereł oraz zobaczyć wagi i odważniki stosowane w dawnych czasach. Wystawa obejmuje eksponaty sięgające 3000 r. p.n.e.

Tradycyjne zakupy

W Starym Dubaju znajdują się także tradycyjne arabskie targi, sprzedające złoto, tkaniny czy przyprawy. Największym z nich jest Textile Souk czyli tradycyjny targ z dużą liczbą małych sklepików, sprzedających kolorowe tkaniny, ubrania (w tym strój narodowy), obuwie i drobne pamiątki.

W poszukiwaniu tradycyjnych arabskich wyrobów warto udać się na pozostałe arabskie targi - Gold Souk i Spice Souk (nazywany też Old Souk) czyli targ ze złotem i z przyprawami. Oba znajdują się w dzielnicy Deira, po drugiej stronie Dubai Creek. Na targu ze złotem można kupić tradycyjną arabską złotą biżuterię, nie brakuje także wyrobów z platyny, diamentów czy srebra. Targ z przyprawami pachnie tradycyjnymi arabskimi ziołami, kadzidłami i herbatami. Są to jedne z najlepszych miejsc w Dubaju na znalezienie oryginalnych arabskich pamiątek.

Aby przepłynąć ze Starego Dubaju do Deiry najlepiej wsiąść do jednej z tradycyjnych arabskich łodzi abra. Za 1 dirham (równowartość złotówki) można przepłynąć z historycznej części Bur Dubai do Deiry - współczesnego centrum Emiratu. Każda łódka zabiera około 20 pasażerów, a podróż zajmuje jedynie 5 minut. Dubai Creek pełniła niegdyś rolę wrót do największego ośrodka połowu pereł w całej Zatoce Arabskiej. Do dziś jest to miejsce tętniące życiem, stanowiące serce miasta i przyciągające rzesze odwiedzających. Historia połowu pereł jest także utrwalona w spektaklu "La Perle". Jest to pierwszy w regionie spektakl, wyreżyserowany przez Franco Dragone'a, łączący niesamowitą choreografię z odważnymi akrobacjami i innowacyjną koncepcją "teatru wodnego". Na widzów czekają niesamowite występy międzynarodowych artystów: akrobacje powietrzne, niewiarygodne skoki i sztuczki motocyklowe.

Al Seef - tradycja i współczesność

Dubaj w harmonijny sposób łączy przeszłość z przyszłością, czego znakomitym przykładem jest nowoczesna dzielnica Al Seef, położona tuż obok historycznej części Al Fahidi, również nad Zatoką Dubai Creek. Można tu podziwiać z jednej strony lśniące fasady nowoczesnych budynków, a z drugiej - zabytkowe budynki z kamienia i gipsu oraz kręte uliczki. Urocza lokalizacja łączy piękne tradycje z nowoczesnymi projektami, podkreślając bogatą historię oraz świetlaną przyszłość miasta. Sama dzielnica Al Seef została otwarta pod koniec 2017 roku i nawiązuje do korzeni zatoki Dubai Creek, która była pierwotnie słynnym ośrodkiem połowu pereł. Do dziś można tutaj odnaleźć tradycyjne targi z miejscowymi wyrobami rzemieślniczymi, tkaninami, dziełami sztuki emirackiej oraz przysmakami lokalnej kuchni. W dzielnicy znajduje się także wiele eleganckich butików, oferujących najlepsze międzynarodowe marki, nowoczesne hotele i restauracje. 

Dubai Frame - gdzie przeszłość łączy się z przyszłością

Dubai Frame to jedna z najsłynniejszych atrakcji Dubaju zarówno wśród odwiedzających, jak i samych mieszkańców. Budowla, mierząca 150 m wysokości i 93 m szerokości, złożona z dwóch wież połączonych mostem, ma niepowtarzalny kształt przypominający ramę zdjęcia i zapewnia wspaniałe widoki na panoramę miasta: ukazuje ona historyczną dzielnicę Dubaju na północy oraz nowoczesne i futurystyczne wieżowce na południu. Poza panoramą miasta, odwiedzający mogą podziwiać multimedialną wystawę prezentującą przeszłość, teraźniejszość oraz imponującą wizję przyszłości Dubaju. 

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy