Piankowe, sprężynowe czy kieszeniowe? Poznaj rodzaje materaców i ich charakterystykę

Jak kto sobie pościele, tak się wyśpi – głosi popularne powiedzenie. W rzeczywistości jednak od pościelenia łóżka zależy niewiele. Znacznie większą rolę odgrywa to, na czym się sypia, a z tym nie jest w Polsce najlepiej. Wielu rodaków sypia na składanych tapicerowanych meblach, które tylko z pozoru stwarzają warunki do właściwej regeneracji organizmu w czasie snu.

Wyrzuć wersalkę, postaw na łóżko

Wersalki i kanapy mają tę niezaprzeczalną zaletę, że są dwufunkcyjne: w dzień służą do siedzenia, w nocy do spania. W niejednym małym polskim mieszkanku nie ma innego wyjścia, jednak każdy, kto może sobie na to pozwolić, a chce się porządnie wysypiać, powinien sprawić sobie łóżko, po czym dobrać do niego materac. Uzasadnienie jest proste: żaden mebel składany nie zapewnia ciału, a zwłaszcza kręgosłupowi tak dobrego podparcia jak współczesne materace. Owszem, na pozór człowiek się na nich wysypia, ale prędzej czy później jego organizm upomni się o zaciągnięty w ten sposób dług. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, nieuprawiających sportu i prowadzących siedzący tryb życia: odcinek lędźwiowy kręgosłupa da o sobie znać prędzej czy później.

O co chodzi w materacu

Odpowiednio wykonany materac ma za zadanie podpierać ciało leżącego człowieka nie tylko stosownie do jego ciężaru i wzrostu, ale też do poszczególnych partii. Wiadomo, że jedne są lżejsze, a inne cięższe. Tym samym jedne potrzebują bardziej miękkiego, inne twardszego podłoża. To nie wszystko, bo materac powinien reagować na zmiany pozycji człowieka, a zarazem - gdy w łóżku śpi para - zachowywać się tak, by żadne ze śpiących nie odczuwało wykonywanych przez sen ruchów tego drugiego.

Niezwykle istotne jest przy tym zapewnianie takiego podparcia, by kręgosłup swobodnie ustawiał się w pozycji wyprostowanej, co umożliwia mu regenerację. Jeśli podłoże nie spełnia tej funkcji, kręgosłup jest przez kilka godzin powyginany, a więc nie wypoczywa.

Dobry materac jest ponadto wykonany tak, by następowała w nim wentylacja. Dzięki temu nie gromadzi się w nim wilgoć będąca pożywką dla rozwoju bakterii. Powinien być antyalergiczny, a więc wykonany z materiałów niewywołujących reakcji u alergika, a zarazem niesprzyjających gromadzeniu się roztoczy. Pokrowiec musi dawać się łatwo zdejmować i zakładać oraz być zdatny do prania. Tak jest w materacach szwedzkiej firmy Hilding, mającej 80-letnią tradycję.

Najpopularniejsze rodzaje materacy

W zasadzie można mówić o dwóch: piankowych i sprężynowych, lecz te ostatnie dzielą się na bonellowe i kieszeniowe oraz multipocket. Sprężyny bonellowe stosowane są powszechnie w meblach tapicerowanych: są to połączone ze sobą zwoje drutu w kształcie klepsydry. Nacisk ciała na materac rozkłada się więc równomiernie na całej powierzchni. Takie materace nadają się - m.in. ze względu na swoją wytrzymałość - na przykład do hoteli, w których sypiają na nich goście o różnej budowie ciała. W sklepach spotyka się je coraz rzadziej.

Znacznie nowocześniejszym rozwiązaniem są bowiem materace sprężynowe kieszeniowe. Tu sprężyn jest znacznie więcej, a każda z nich działa niezależnie od pozostałych. Nazwa pochodzi od zespolonych kieszonek z materiału, mieszczących po jednej sprężynie. Dzięki takiej konstrukcji materac reaguje na nacisk punktowo i dopasowuje się do leżącego na nim człowieka. Modele kieszeniowe nadają się dla par, ponieważ ruchy śpiącego nie budzą partnera. Są to również materace polecane dla osób ze schorzeniami ortopedycznymi. Hilding produkuje m.in. materace kieszeniowe dwustronne: można je odwracać dołem do góry, a także o 180 stopni w poziomie, uzyskując w sumie cztery różne wersje. Dostępne są także modele ze sprężynami Multiblock: mniejszymi, za to liczniejszymi, dzięki czemu materace dopasowują się do śpiącego jeszcze bardziej precyzyjnie.

Kolejnym atutem materacy kieszeniowych są strefy twardości, zazwyczaj jest ich siedem lub dziewięć. Konstrukcja materaca jest wtedy na stałe dostosowana do zróżnicowanego nacisku różnych partii ciała: strefy różnią się twardością.

Alternatywą dla materacy sprężynowych są materace piankowe. Wśród nich najbardziej polecane są wersje wysokoelastyczne i termoelastyczne. Te pierwsze, choć nie mają sprężyn, są na tyle sprężyste, że znakomicie dopasowują się do użytkownika. Podobnie jest z termoelastycznymi, z tym jednak, że reagują one na ciepłotę ludzkiego ciała i zmieniają sprężystość w zależności od niej właśnie.

Materace piankowe wytwarzane są z wielu warstw różnych pianek, dzięki czemu wybór jest ogromny. Również Hilding produkuje ten rodzaj materacy, udzielając na nie - podobnie jak na sprężynowe - 15 lat gwarancji. Nie ma więc mowy o odkształceniach, a gdyby nawet do nich doszło, użytkownika chroni gwarancja.

Materace piankowe są uniwersalne, nadają się dla wszystkich, w tym także dla par (nie falują ani nie przenoszą drgań). Warto jednak przy wyborze kierować się wiekiem, wagą, wzrostem i stanem zdrowia użytkownika. Także ten rodzaj materacy może mieć rozmaite strefy twardości.

.
Dowiedz się więcej na temat: sen | Materac | Materace | spanie | meble | wyposażenie | dom | sypialnia
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy