Reklama

Samochód dla kobiety – jak znaleźć najtańsze OC?

Kobieta za kierownicą – choć jeszcze kilka lat temu była przedmiotem żartów, dzisiaj nikogo już nie dziwi. Kobiety prowadzą samochody równie chętnie jak mężczyźni, a często radzą sobie z tym o wiele lepiej – co jasno potwierdzają policyjne statystyki dotyczące wypadków drogowych. Przedstawiamy sposób na naprawdę tanie ubezpieczenie.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla kobiety?

Jak pokazują dane przygotowane przez porównywarkę ubezpieczeń Porówneo, kobiety płacą za OC nieco więcej niż mężczyźni. W pierwszej połowie 2021 roku średnia cena za ubezpieczenie OC wynosiła 563 zł.  Kobiety za polisę OC płaciły średnio 574 zł, a mężczyźni 559 zł. Podobny trend można dostrzec, analizując dane za 2020 rok. Średnia cena OC wynosiła wtedy 617 zł. Kobiety płaciły za ubezpieczenie auta średnio 640 zł, a mężczyźni - 614 zł. Można więc zauważyć, że różnica pomiędzy ceną OC dla kobiet a ceną dla mężczyzn zmniejszyła się w ciągu ostatniego roku o 11 zł. 

Reklama

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC dla kobiecego samochodu?

Co wpływa na cenę OC?

Na cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC wpływa wiele czynników. Towarzystwa ubezpieczeniowe tworzą różnorodne algorytmy, które mają pomóc w określeniu ryzyka spowodowania wypadku przez danego kierowcę. Właśnie dlatego za ubezpieczenie OC zapłacą o wiele więcej młodzi kierowcy, którzy nie mają jeszcze doświadczenia za kierownicą i, zgodnie ze statystykami, powodują więcej wypadków niż starsi kierowcy. Podobnie jest w przypadku kierowców, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą - zapłacą oni za OC o wiele mniej niż osoby, które spowodowały jakąś stłuczkę. 

Wśród czynników, które mają największy wpływ na cenę ubezpieczenia OC, wymienić można przede wszystkim wiek kierowcy i jego doświadczenie za kierownicą, ale też miejsce zamieszkania, stan cywilny czy czas, od jakiego dana osoba ma prawo jazdy. Płeć ma coraz mniejsze znaczenie przy obliczaniu ceny ubezpieczenia OC - chociaż, jak pokazują wcześniej przedstawione dane, kobiety nadal płacą za OC nieco więcej. Nie jest to jednak duża różnica. 

Oczywiście na cenę OC wpływa również rodzaj auta - jego marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, a często także to, jak intensywnie jest użytkowane. Nowoczesne, wyposażone w szereg zabezpieczeń auta z niewielkim silnikiem (a co za tym idzie, wolniejsze) będą tańsze w ubezpieczeniu niż samochody z silnikiem 4.0 - szczególnie jeśli są to sportowe auta. 

Jak znaleźć najtańsze OC dla kobiecego samochodu?

Warto już na etapie zakupu samochodu zastanowić się, ile będzie kosztowało jego ubezpieczenie. Osoby, które korzystają z auta głównie w mieście, a co za tym idzie - rzadko rozpędzają się do dużych prędkości - nie muszą decydować się na szybkie auto z mocnym silnikiem. Lepszym wyborem będzie auto z silnikiem o pojemności do 2.0, które jest bardziej ekonomiczne, zużywa mniej paliwa i jest bardziej bezpieczne. Dla firmy ubezpieczeniowej będzie to znak, że może bezpiecznie zaproponować niższą cenę OC. 

Jeśli chodzi o ubezpieczenie OC kobiecego samochodu, sama płeć nie ma tak dużego znaczenia dla ubezpieczycieli. Bardziej istotny jest wiek kierowcy oraz to, czy może poszczycić się on bezszkodową jazdą. Młode kobiety, które dopiero co zdały egzamin na prawo jazdy, powinny jednak liczyć się z tym, że przez kilka lat będą musiały płacić za OC nieco więcej. Dotyczy to również młodych kierowców - mężczyzn. Aby jak najszybciej cieszyć się niską ceną OC, warto postawić na bezpieczną i bezszkodową jazdą - z pewnością zostanie ona doceniona przez ubezpieczyciela. 

Najwygodniej skorzystać z kalkulatora OC!

Sposobem na poszukiwanie taniego OC, który cieszy się szczególnym uznaniem kierowców, są porównywarki ubezpieczeniowe. Kalkulator OC pozwala na szybkie porównanie cen OC w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, a także na wybór i szybki zakup tejże polisy. Co ważne, jest to narzędzie bezpłatne. Zakupu OC można dokonać online, bez wychodzenia z domu. W razie potrzeby można również skorzystać z pomocy agenta, Bez wątpienia to najlepszy sposób na znalezienie najtańszego OC - zarówno dla kobiecego, jak i dla męskiego auta.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy