Wybieramy nową kuchenkę: oto najpopularniejsze rodzaje

Zakup nowej kuchenki to ważna decyzja. To od komfortu jej użytkowania zależy czy przygotowanie posiłków będzie czynnością łatwą i przyjemną. Trzeba więc wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale i wiele innych parametrów. Dostosowany do naszych potrzeb model odwdzięczy się wysokim komfortem użytkowania. Rzućmy okiem na wyposażenie najpopularniejszych kuchenek z oferty RTV Euro AGD.

Kuchenki gazowe

Kuchenki gazowe w RTV Euro AGD to szeroki dział oferujący spory wybór. Choć za najprostszy model zapłacimy już poniżej 700 zł, warto zdecydować się na trochę większy wydatek i wybrać model, który zagwarantuje nam wysoki komfort jego użytkowania.

Każdy, kto kiedykolwiek zmierzył się z zadaniem usunięcia zanieczyszczeń w piekarniku, wie jak trudno doczyścić ręcznie przypalony tłuszcz. Dlatego, choć z pozoru wydaje się to mało istotnym szczegółem, warto zwrócić uwagę, jaki system czyszczenia posiada dany model. Wśród popularnych kuchni gazowych, uwagę zwraca kuchnia Electrolux LKK564200X wyposażona w katalityczny system czyszczenia piekarnika. Użytkując taki piekarnik, nie musimy martwić się zabrudzeniami, wysoka temperatura spowoduje spopielenie wszelkich przypaleń, które potem wystarczy zebrać ze ścianek za pomocą ściereczki.

Piekarnik kuchni firmy Electrolux wyposażony jest także w termoobieg oraz funkcję pary, która umożliwia pieczenie potraw bez tłuszczu oraz nadaje im głębszy smak i aromat. W tym piekarniku możemy także pasteryzować przetwory i suszyć owoce i grzyby. Na uwagę zasługują także modele z czyszczeniem parowym, jak kuchnia Beko FSE52321DBD. Ten model posiada specjalną blokadę włączenia programatora przez dzieci, co powinno zainteresować rodziców maluchów w wieku przedszkolnym. Na koniec warto wspomnieć, że większość kuchni gazowych oferowanych przez RTV Euro AGD posiada zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu.

Kuchenki elektryczne

Przy zakupie tego rodzaju kuchenki należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną danego modelu. Warto wybierać kuchenki elektryczne o jak najwyższej klasie, ponieważ taki sprzęt zużywa możliwie najmniejsze ilości energii, co ma niebagatelny wpływ na rachunki, które płacimy.

Popularnym modelem cechującym się stosunkowo niskim zużyciem energii jest kuchnia Beko FSM57300GX. Elektryczna płyta grzewcza w tym modelu wyposażona jest w cztery ceramiczne pola grzewcze z sześciostopniową skalą mocy grzania, wielkością dostosowane do różnej wielkości garnków.

Piekarnik natomiast posiada termoobieg i wiele funkcji dodatkowych jak: automatyczne wyłączenie, czyszczenie parowe i elektroniczny programator dotykowy z blokadą włączenia przez dzieci. Warto przemyśleć zakup kuchenki z funkcją chłodnego frontu, która za pomocą systemu trzech szyb zapobiega rozgrzewaniu się szyby zewnętrznej i możliwości poparzenia w wyniku przypadkowego dotknięcia. Taką funkcję odnajdziemy w wielu modelach oferowanych przez RTV Euro AGD, np. Amica 618CE3.434HTaKDQ(Xx). 

Kuchenki indukcyjne

Zarówno kuchenki elektryczne jak i kuchenki indukcyjne zasilane są prądem, te drugie jednak działają na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, co oznacza, że wytwarzają pole magnetyczne, generujące prądy wirowe w naczyniu, które jest na nim postawione. Dlatego kuchenki indukcyjne nagrzewają wyłącznie to miejsce na płycie, na której znajduje się garnek lub inne naczynie, a pozostała część pozostaje zimna. Nie da się ukryć, że kuchenka indukcyjna to wydatek około tysiąca złotych większy, niż w przypadku kuchni elektrycznej, jednak pamiętajmy, że płyta indukcyjna jest za to bardziej wydajna niż elektryczna. Ten system gotowania, choć wymaga dodatkowo zakupu specjalnych garnków, staje się coraz bardziej popularny.

Modelem kuchni indukcyjnej, który cieszy się dużą popularnością, jest elegancka, utrzymana w minimalistycznej estetyce Amica 6117IE3.380HTaDp(Bm). Model ten wyposażony jest w funkcję automatycznego łączenia pól grzewczych, gdy potrzebujemy przygotować potrawy w naczyniu, które nie mieści się na jednym polu. Ponadto posiada wyjątkowo pojemny piekarnik, który rozgrzewa się w ciągu zaledwie trzech minut. Czyszczenie parowe i funkcja szybkiego gotowania wody ułatwią pracę na tym urządzeniu i zaoszczędzą czas. Jeśli dysponujemy troszkę większym budżetem, możemy zdecydować się na kuchnię indukcyjną z systemem automatycznie włączającym okap i dostosowującym prędkość pracy wentylatora do intensywności gotowania.

Kuchenki ceramiczne

Kuchenki ceramiczne, to rodzaj kuchenek elektrycznych z ceramiczną płytą grzewczą. Kuchenki takie zakupimy w sklepie RTV Euro AGD w cenie od około 1500 zł do nawet 2500 zł w zależności od funkcji, w jakie wyposażył je producent. Jednym z najpopularniejszych modeli wśród kuchenek ceramicznych jest Electrolux LKR64020AX. Model ten posiada piekarnik z funkcją obiegu gorącego powietrza ze specjalną, ażurową blachą. Taki sposób pieczenia umożliwia uzyskanie złociście przypieczonych potraw bez konieczności używania nadmiaru tłuszczu. Oprócz termoobiegu wyjątkowo dużych blach i pojemnej szuflady odnajdziemy w nim również funkcje dodatkowe jak chowane pokrętła i elektroniczny regulator temperatury.

 

Artykuł sponsorowany

.