Reklama

Galeria sztuki w klatce schodowej. Takie rzeczy tylko w Polsce.

Galeria trójwymiarowej sztuki powstaje w publicznej klatce schodów ruchomych krośnieńskiego Centrum Dziedzictwa Szkła. Jej podstawą będzie iluzjonistyczny obraz o powierzchni niemal 80 m2 namalowany na podłodze. Posadzka stanie się także areną pokazów multimedialnych w technologii 3D mappingu. To pierwsze tego typu połączenie na świecie realizowane w ramach projektu „UnderGlass”.

Galeria trójwymiarowej sztuki powstaje w publicznej klatce schodów ruchomych krośnieńskiego Centrum Dziedzictwa Szkła. Jej podstawą będzie iluzjonistyczny obraz o powierzchni niemal 80 m2 namalowany na podłodze. Posadzka stanie się także areną pokazów multimedialnych w technologii 3D mappingu. To pierwsze tego typu połączenie na świecie realizowane w ramach projektu „UnderGlass”.

 

Sztuka w klatce

 

 

Krosno – od wielu lat kojarzone jest w Polsce i zagranicą z produkcją szkła użytkowego i ozdobnego o najwyższej jakości. Od pół roku w mieście działa Centrum Dziedzictwa Szkła, które za cel postawiło sobie odkrycie przed turystami jednej z największych tajemnic codzienności – szkła. Obiekt kusi interaktywnym programem zwiedzania, w którym kluczową rolę odgrywają warsztaty hutnicze z udziałem zwiedzających. Placówka od początku stara się także sięgać po oryginalne rozwiązania prezentujące temat szklanej twórczości w nowoczesny sposób. W grudniu ubiegłego roku rozpoczęło realizację projekt „UnderGlass”, którego celem jest zamienienie pomieszczenia klatki schodowej znajdującej się w Centrum w galerię trójwymiarowej sztuki łączącej iluzjonistyczny obraz namalowany na podłodze oraz video art w formie bijącego rekordy popularności 3d-mappingu. Będzie ona miała „otwarty” charakter, bowiem ze schodów bezpłatnie korzystać mogą wszyscy – zarówno turyści jak i mieszkańcy.

Reklama

 

 

Renesans na podłodze

 

 

Podstawą projektu „UnderGlass” jest stworzenie na posadzce klatki ogromnego trójwymiarowego malowidła o powierzchni 80 m2. Za realizację tego przedsięwzięcia odpowiada Ryszard „Ryho” Paprocki – krakowski artysta i architekt.

 

 

Jak skomplikowane jest to przedsięwzięcie? Efekt dwumiesięcznej pracy artysty będzie widoczny tylko z jednego punktu. Osoby stojące właśnie w nim nie zobaczą podłogi, ale znajdującą się przed nimi podziemną pracownię hutniczą. To właśnie zasada działania malowideł 3D, które mimo walorów sprzyjających „zabawie” na ich powierzchni (pozowanie do zdjęć na nieistniejących w rzeczywistości, ale widzianych przez obiektyw aparatu i oko ludzkie elementach krajobrazu lub architektury) mają charakter elitarny i są dziełami sztuki. Ze względu na obecność w przestrzeni publicznej oficjalnie klasyfikuje się je jako „graffiti”. To nie jest klasyczna sztuka ulicy – podkreśla jednak Paprocki. Nie używam sprayów, a podczas malowania korzystam z technik stosowanych chociażby w renesansie, m.in. przez samego mistrza Da Vinciego – dodaje. Dzięki połączeniu tych technik oko ludzkie zostaje oszukane i odczytuje płaski fragment podłogi jako przestrzeń.

 

 

Krakowianin, który jako jedna z bardzo nielicznych osób na świecie specjalizuje się w tej dziedzinie sztuki, ma już na koncie 2 tego typu realizacje – na koronie zapory w Niedzicy oraz na Rynku Górnym w Wieliczce. Są to dwa jedyne takie malowidła w Polsce. Obydwa wykonane zostały w otwartym terenie. Krośnieńskie dzieło jako pierwsze zlokalizowane zostanie pod dachem. Paprocki przyznaje, że to  najtrudniejsza z jego dotychczasowych prac, bowiem musiał wziąć pod uwagę całe otoczenie dzieła, przede wszystkim architekturę i wystrój klatki, które tworzą naturalne bariery dla malowidła. Nie tylko skala trudności odróżnia krośnieński „UnderGlass” od małopolskich kuzynów. W przeciwieństwie do nich będzie atrakcją całoroczną.

 

 

Trzeci wymiar do kwadratu

 

 

Lokalizacja pod dachem  pozwoliła także na wzbogacenie projektu o drugi, równie atrakcyjny element, który zaistnieje po raz pierwszy na świecie. Będą to multimedialne pokazy 3d mappingu. Zazwyczaj projekcje takie odbywają się na elewacjach budynków, jednak w Krośnie technologia ta zastosowana zostanie do stworzenia animacji na zamienionej w obraz podłodze. Za jej przygotowanie odpowiada firma Tving Stage Design, która wspólnie z placówką realizuje już projekt letnich pokazów na fasadzie Centrum. Trójwymiarowe projekcje na trójwymiarowym malowidle odbywać się będą

 

 

w sezonie zimowo-wiosennym oraz jesiennym. Stawia to krośnieński obiekt w roli pioniera nie tylko na rynku polskim, ale światowym. Na świecie zrealizowano już kilka podobnych projektów, m.in. mapping na graffiti słynnego Banksy’ego, ale nikt dotąd nie wykonał animacji na malowidle 3d – mówi Tomasz Gawroński z Tving Stage Design. Można powiedzieć, że podnosimy trójwymiar do kwadratu – żartuje.

 

 

Premiera malowidła oraz pierwsze pokazy 3d-mappingu zaplanowano na przełom lutego i marca. To wówczas powstała z połączenia street i video artu  trójwymiarowa galeria sztuki w klatce schodowej zostanie oficjalnie otwarta. Póki co przygotowania do premiery śledzić może każdy użytkownik schodów ruchomych oraz internauci wchodzący na stronę www, na której oglądać można działania twórcze Paprockiego. To także niespotykana dotąd sytuacja. Zaledwie jedna z kilku w projekcie „UnderGlass”. 

 

 

Film prezentujący postępy prac nad projektem "UnderGlass"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama