Reklama

Reklama

Co warto zobaczyć w Szwajcarii?

Szwajcaria to kraj w którym wszystko - łącznie z wędrówką po górach - jest dobrze zaplanowane... Berneński Oberland jest idealnym miejscem na rodzinną wycieczkę przez cały rok. Co warto tu zobaczyć?

Szwajcaria to kraj w którym wszystko - łącznie z wędrówką po górach - jest dobrze zaplanowane... Berneński Oberland jest idealnym miejscem na rodzinną wycieczkę przez cały rok. Co warto tu zobaczyć?

 

Spośród trzech szczytów górujących nad okolicą - Jungfrau, Monch i Eiger - ten ostatni jest najniższy. Ma nieco poniżej 4 tysięcy metrów, ale to on jest najsłynniejszy. Wejście na szczyt od północnej strony jest bowiem szczególnie trudne. W roku 1935 podczas pierwszej próby zdobycia szczytu od tej strony życie straciło dwóch alpinistów, rok później - czterech.

Dziś u stóp ściany prowadzi wygodna ścieżka turystyczna. Kolejnym godnym polecenia miejscem jest szczyt o nazwie First, na który można wygodnie wjechać kolejką linową z Grindelwaldu. Stamtąd można udać się spacerkiem zobaczyć górskie jezioro Bachalpsee lub przy sprzyjającej pogodzie spróbować wejść na któryś z otaczających szczytów.

Reklama

Bez wątpienia największą turystyczną atrakcją regionu jest wjazd kolejką zębatą na Jungfraujoch (3454 m.n.p.m) o czym wspominałem wczoraj. Jest to najwyżej dostępna w Europie stacja kolejowa. Położone pomiędzy jeziorami Thun i Brienz miasto Interlaken jest dobrym punktem wypadowym na wycieczki po okolicy.

 


Jungfraubahn – wąskotorowa kolej zębat, będąca najwyżej w Europie położoną linią kolejową

 

Wagony kolejowe stare i nowe

Koleją można w Szwajcarii dojechać niemal wszędzie, choć starodawne wagony i obok spotkamy już raczej tylko w muzeum. Można je zobaczyć również na stacji kolejowej Kleine Scheidegg, z której można wyruszyć ścieżką Eiger Trail wzdłuż północnej ściany Eigeru.

Krowa na pamiątkę

Krowy żywe z dzwonkami u szyi bez problemu spotkamy idąc turystycznymi szlakami. Ta krowa "na niby" stoi przed jednym ze sklepów pamiątkowych w centrum Interlaken.

Dzwonki i kwiaty w oknach

Tradycyjny dzwonek, który każda szwajcarska krowa powinna nosić u szyi jest tańszą alternatywą na prezent z tego kraju (scyzoryki, a zwłaszcza zegarki, to poważniejszy wydatek). Każdy balkon i niemal każde okno domu ozdabiają kwiaty doniczkowe, najczęściej są to surfinie. Tradycyjny szwajcarski wiejski dom jest oczywiście drewniany.

Berneński zegar

Przed każdą pełną godziną wszyscy kierują się w stronę Wieży Zegarowej (Zytglogge). To jeden z najcenniejszych zabytków Berna, może i Europy. Imponujący zegar astronomiczny (pokazuje godzinę, ale też znaki zodiaku, pory roku i tylko bogowie wiedzą, co jeszcze) zaczyna wybijać godzinę a liczne figurki zaczynają swój taniec. By docenić geniusz twórców tego arcydzieła techniki, trzeba na wieżę wejść. Aż się wierzyć nie chce, że urządzenie liczące niemal 500 lat może tak precyzyjnie (spóźnia się niespełna 3 minuty na rok i jest systematycznie regulowany) odmierzać minuty szwajcarskiej pomyślności.

A to dopiero początek zwiedzania...

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy