Reklama

Homoseksualizm to nie choroba!

Niejednokrotnie, pytając ludzi o ich opinię na temat homoseksualistów, słyszałam odpowiedzi nie zbyt pozytywne, a jeśli już ktoś wypowiadał się z szacunkiem to tylko dla homoseksualnych kobiet. Dlatego też tym kobietom teoretycznie jest łatwiej „przebić się” ze swą odmiennością w otoczeniu. Ale tylko w teorii. W rzeczywistości i lesbijki spotykają się z nieżyczliwością ze strony społeczeństwa. Oskarżane są o optowanie za aborcją i eutanazją czy o feminizm, chociaż to nie ma żadnego racjonalnego poparcia w faktach. Feminizm jest zgrupowaniem społecznym, w którym uczestniczą kobiety o różnej orientacji seksualnej (zarówno homo- jak i Bi- czy heteroseksualne) Postawa wobec aborcji czy eutanazji wynika z osobistych poglądów. Orientacja seksualna nie ma z tym nic wspólnego.

Niejednokrotnie, pytając ludzi o ich opinię na temat homoseksualistów, słyszałam odpowiedzi nie zbyt pozytywne, a jeśli już ktoś wypowiadał się z szacunkiem to tylko dla homoseksualnych kobiet.
Dlatego też tym kobietom teoretycznie jest łatwiej „przebić się” ze swą odmiennością w otoczeniu.
Ale tylko w teorii. W rzeczywistości i lesbijki spotykają się z nieżyczliwością ze strony społeczeństwa. Oskarżane są o optowanie za aborcją i eutanazją czy o feminizm, chociaż to nie ma żadnego racjonalnego poparcia w faktach.
Feminizm jest zgrupowaniem społecznym, w którym uczestniczą kobiety o różnej orientacji seksualnej (zarówno homo- jak i Bi- czy heteroseksualne)
Postawa wobec aborcji czy eutanazji wynika z osobistych poglądów. Orientacja seksualna nie ma z tym nic wspólnego.

 

MITY

 

 

Dwa najbardziej nieprawdopodobne i najczęściej wypowiadane mity:

 

 


„Homoseksualiści powinni się leczyć”: Homoseksualizm jest normą, taką orientacją jak chociażby heteroseksualizm. Za orientację psychoseksualną (i homo- i hetero) odpowiedzialne są geny. Homoseksualizm jest czymś wrodzonym i trwałym. Nie można się tego nauczyć ani nie można się tego wyzbyć.
       W 1973 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatryczne wykreśliło homoseksualizm z listy chorób. Przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) zostało to uczynione w roku 1991.
Homoseksualizm jest tym samym co leworęczność, rudy odcień włosów czy piegi. A przecież nikt nie twierdzi, że rudowłosy człowiek to chory człowiek. Badania wykazują także, że geny są bardziej odpowiedzialne za orientację seksualną niż za prawo czy leworęczność.
       Badania antropologiczne dowodzą, że wśród różnych populacji ludzkich średnio 64% badanych kultur uznaje obecność lesbijek i gejów za naturalną.

Reklama

 

 

„Homoseksualizm jest grzechem”: Kościół katolicki, chcąc żyć w zgodzie z zadeklarowaną moralnością, powinien oddzielać dobre uczynki od złych, a nie rozdzielać ludzi na słusznych i niewłaściwych ideologicznie.
W Danii kościół protestancki udziela błogosławieństwa parom homoseksualnym.

 

 


OPINIA PUBLICZNA

 

 

Wielu artystów (pisarzy, piosenkarzy, reżyserów i aktorów) wypowiada się na temat orientacji homoseksualnej pozytywnie. Twierdzą, że każdy zasługuje na miłość, bez względu na upodobania.
Są zdania, że tacy ludzie nie są wcale gorsi od osób heteroseksualnych. Każdy zasługuje na takie same prawa. Geje i lesbijki wcale nie oczekują nadzwyczajnych praw dla siebie – chcą móc żyć w szczęściu jak inni ludzie, chcą mieć takie same prawa jak inni, by nie musieć się kryć przed resztą świata.

 

 

W mandze i anime powstał gatunek, zwany Yaoi, który w głównej części opiera się na związku pomiędzy dwoma mężczyznami. Wydawnictwa Yaoi zawierają opisy zarówno emocjonalne jak i erotyczne. Ku zdziwieniu, odbiorcami Yaoi nie są wcale homoseksualni mężczyźni, lecz kobiety heteroseksualne.
Istnieje także shonen-ai – łagodniejsza forma Yaoi, w której ukazane są jedynie sceny emocjonalne, a opisy erotyczne zostają pominięte bądź nawiązuje się do nich poprzez aluzje.

 

 

 

 

 

FILMY

 

 

Dużo jest także filmów i seriali, gdzie porusza się temat lesbijek i gejów. Dane dzieła mają na celu ukazanie wielu osobom jak wygląda życie homoseksualistów i z jakimi problemami stykają się na co dzień, dlatego też warto je obejrzeć i nabrać na ten temat wiedzy.

 

 

Holiday Makers (2006)

 

 

Zostań ze mną (2012)

 

Obywatel Milk (2008)

 

 

Zanim zapadnie noc (2000)

 

 

Glee (2009)

 

 

Popiołki (2008)

 

 

Statek milosci (2002)

 

 

Tajemnice Brokeback Mountain (2005)

Filmy, wbrew pozorom, mogą przekazać nam dużą dawkę wiedzy na dany temat. Warto więc obejrzeć chociaż filmy, jeśli nie ma się czasu na zaglądanie w książki.


Któtki filmik o homoseksualizmie.



 

 

 

 

 

W SPOŁECZEŃSTWIE

 

 

Na portalu społecznosciowym www.facebook.pl powstało wiele profili i stron głoszących akceptację i tolerancję dla homoseksualistów.
Statystyki:
„Fajny chłopiec, dobrze, że gej” – ponad 30 tys. „lajków”
„Fajna dziewczyna, dobrze, że lesbijka” – ponad 6 tys.  „lajków”

 

 

 

 

 

Opinię na dany temat możemy wyrobić sobie dopiero wtedy, gdy posiadamy na ten temat rzetelną wiedzę. Aby takową nabrać, należy zapoznać się z wieloma źródłami. Warto też pamiętać, że nie wszystkie informacje (głównie w literaturze) są nadal aktualne. Wiele książek powstałych 30 i więcej lat temu zawierają błędne informacje.

 

 

Oczywiście, nie każdy musi akceptować homoseksualistów, jednakże każdy powinien szanować ich, ponieważ zasługują oni na szacunek, jak każdy inny człowiek.

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy