Reklama

Boks nie tylko dla facetów

Boks był jeszcze do niedawna postrzegany jako typowo męski sport. Jednak coraz więcej kobiet zajmuje się tą dyscypliną i radzi sobie nie gorzej od mężczyzn, odnosząc sukcesy na arenie międzynarodowej. I jeśli ktoś myśli, że wszystkie kobiety trenujące boks to agresywne babo-chłopy przypominające posturą zmutowanego potwora, to się grubo myli, bowiem bokserki ( i nie chodzi tu o męskie slipy) to w przeważającej większości po prostu wysportowane, zgrabne, zadbane i ładne dziewczyny jak np. Agnieszka Rylik i Iwona Guzowska.

Boks był jeszcze do niedawna postrzegany jako typowo męski sport. Jednak coraz więcej kobiet zajmuje się tą dyscypliną i radzi sobie nie gorzej od mężczyzn, odnosząc sukcesy na arenie międzynarodowej. I jeśli ktoś myśli, że wszystkie kobiety trenujące boks to agresywne babo-chłopy przypominające posturą zmutowanego potwora, to się grubo myli, bowiem bokserki ( i nie chodzi tu o męskie slipy) to w przeważającej większości po prostu wysportowane, zgrabne, zadbane i ładne dziewczyny jak np. Agnieszka Rylik i Iwona Guzowska.

Ale boks wyczynowy to tylko jedna stroma „medalu”. Przecież nie każda kobieta ma predyspozycje i aż takie zacięcie by zajmować się tym sportem wyczynowo, ale czy to oznacza, że nie można uprawiać boksu na swój własny użytek? Istnieją wszak liczne dowody na to, że ta dyscyplina sportu jak żadna inna „wyciska siódme poty”, kształtuje sylwetkę, wyrabia mięśnie, zwiększa siłę i wytrzymałość, poprawia kondycję i koordynację. Ale to nie wszystko. W rozmowach z mężczyznami wielokrotnie słyszałam od nich, że kobiety, które potrafią efektownie wykonać różne akcje bokserskie, są przez nich odbierane jako bardzo ... sexi. Inna zaletą tego sportu, jest fakt, że wpływa on bardzo pozytywnie na psychikę kobiet. Czują się bardziej pewne siebie, mają świadomość, że w razie zagrożenia potrafią się obronić i celnie uderzyć, tym bardziej, że przeciwnik nie spodziewa się kontrataku ze strony kobiety. Tak więc dziewczyny, zapewniam was, że poczujecie się mocniejsze fizycznie i psychicznie gdy poznacie podstawy boksu a jeśli dołączycie do tego elementy samoobrony, to będziecie wiedziały nie tylko jak odeprzeć atak ale również jak przywalić przeciwnikowi.
 Boks wbrew utartym stereotypom o sporcie brutalnym i wyłącznie męskim, łączy w sobie siłę, elegancję ruchów i ... sexapil, tym bardziej jeśli dodacie do tego odpowiedni strój, wdzięk i kobiecy urok, to będzie to naprawdę mieszanka piorunująca. W dodatku podczas treningów bokserskich możecie w pożyteczny sposób wyładować agresję, odprężyć się psychicznie, odreagować stresy a do tego spalić zbędne kalorie i wymodelować sylwetkę szybciej i skuteczniej niż w jakimkolwiek innym sporcie.
Tak więc drogie dziewczyny – zakładajcie rękawice i do dzieła!

Reklama

 TECHNIKA BOKSERSKA 

Pod pojęciem techniki bokserskiej będziemy rozumieli umiejętność wykonywania

tych wszystkich czynności, które są niezbędne do prowadzenia walki bokserskiej według ustalonych zasad. Poprawne wykonywanie elementów techniki bokserskiej wymaga wyćwiczenia określonych ruchów i czynności. 

W technice bokserskiej wyróżniamy następujące elementy: 

  1. pozycje bokserską
  2. prace nóg
  3. ciosy
  4. obrony
  5. zwody
 Lekcja I

Dziś zajmiemy się nauką pozycji bokserskiej i pracy nóg.

  OPIS POZYCJI BOKSERSKIEJ 

Pozycją bokserską nazywamy takie ustawienie zawodnika, które stwarza najkorzystniejsze warunki do prowadzenia walki. Powinna ona zapewniać stałą gotowość do wykonywania różnych akcji i możliwość w równym stopniu przeprowadzenia akcji ofensywnych

i obronnych. W miarę uprawiania boksu pozycja bokserska zostaje przystosowana do indywidualnych warunków psychofizycznych zawodnika.

 NAUKA POZYCJI BOKSERSKIEJ 

Przyjęcie pozycji bokserskiej rozpoczynamy od ustawienia nóg. Z postawy zasadniczej (gimnastycznej), łącząc stopy, wykonujemy jedną ósmą obrotu w prawo i stajemy w rozkroku. Stopy są ustawione równolegle – nieco szerzej niż szerokość barków, kolana lekko ugięte do środka (prawe więcej). Piętę prawej stopy unosimy w górę, opierając nogę na śródstopiu. Stopa lewej nogi jest cała oparta na podłożu, lecz ciężar ciała staramy się umieścić również na śródstopiu .Obie nogi obciążone są równomiernie. Tułów wyprostowany, klatka piersiowa częściowo „nakryta barkami”, głowa pochylona w przód, zbliżona do przedniego barku, podbródek blisko rękojeści mostka. Ręce ugięte, podniesione w górę na wysokość podbródka. Palce rąk lekko zaciśnięte, ugięty kciuk przytrzymuje dwa pierwsze palce.

Staw nadgarstkowy wyprostowany: śródręcze stanowi przedłużenie przedramienia. Ręka prawa blisko tułowia, łokieć jak najbliżej jego środka, pięść ustawiona z prawej strony przy dolnej szczęce. Lewa ręka znajduje się nieco niżej od prawej, łokieć przyciągnięty do środka tułowia i wysunięty w przód na szerokość dłoni, pięść jest wysunięta jeszcze bardziej do przodu. Barki na tej samej wysokości; przez małe pochylenie górnej części tułowia w prawą stronę bark może być trochę wyżej uniesiony.

Uwagi!

*Miękkie i elastyczne ustawienie nóg uzyskane przez ugięcie w stawie skokowym, kolanowym i biodrowym, przyczynia się do amortyzowania ciosów i pozwala szybko poruszać się w walce. Swobodne ustawienie tułowia umożliwia wykonywanie różnych ruchów w przód, w tył i ruchów skrętowych co jest bardzo potrzebne we wszystkich akcjach walki.

 *Luźne trzymanie rąk w pozycji bokserskiej pozwala szybko wyprowadzać ciosy bez zbędnych ruchów dodatkowych i chroni je przed szybkim zmęczeniem.

 *Zawodnik o sprawniejszej lewej ręce (mańkut) przyjmuje odwrotną pozycję niż zawodnik praworęczny

 PRACA NÓG 

Dobre wykonanie wszystkich elementów technicznych w boksie zależy od właściwej pracy nóg, gdyż wpływa ona nie tylko na widowiskowość walki bokserskiej ale przede wszystkim na skuteczność poszczególnych akcji. Zawodnik poruszający się w czasie walki swobodnie

z zachowaniem stabilności (równowagi) jest zawsze gotów włączyć siłę nóg do wykonywania poszczególnych ruchów tułowiem i rękami. Przy dobrej pracy nóg ma on także możliwość wykonania wszystkich akcji ataku i obrony z właściwą siłą i szybkością. 

NA PRACĘ NÓG W BOKSIE SKŁADA SIĘ: 

  1. ustawienie
  2. zasadnicze kroki w różnych kierunkach
  3. wykroki, zakroki, doskoki i odskoki
  4. zejście z linii walki
  5. współdziałanie nóg w wykonaniu wszystkich elementów technicznych
 W boksie uprawianym rekreacyjnie nie są nam niezbędne wszystkie te elementy, dlatego skupię się na nauce ustawienia i nauce podstawowych kroków, gdyż jest to podstawa, bez opanowania której niemożliwe jest wykonywanie jakichkolwiek akcji oraz nauka pozostałych elementów techniki bokserskiej. 

NAUKA USTAWIENIA NÓG 

Ustawienie nóg lekko skośnie do przeciwnika, w dość dużym rozkroku, z prawą nogą odstawioną w bok o kolanach ugiętych i zwróconych do wewnątrz.

  Uwagi!

* Ciężar ciała powinien zawsze być rozłożony równomiernie na obydwóch nogach. Ćwiczący poprzez trening musi jednak zdobyć umiejętność chwilowego odciążania jednej z nóg, co jest niezbędne dla wykonywania poszczególnych elementów technicznych

 NAUKA KROKU BOKSERSKIEGO 

Krok bokserski nie jest zbyt długi (około 30 cm) i zależy od wzrostu zawodnika. Jeśli posuwamy się do przodu, nogą odbijającą jest noga tylna, a przednia wykonuje szybkie przesunięcie stopy do przodu i opiera się na śródstopiu. Na jaką odległość przesunie się noga przednia, na taką dosunie się noga tylna. Noga stojąca bliżej kierunku poruszania się zawsze pierwsza wykonuje ruch, a druga szybko się dosuwa o tą sama odległość. Analogicznie postępujemy przy pozostałych krokach w tył, w lewo i w prawo a później w różnych kierunkach. 

Kroki wykonuje się najpierw na tempo pojedynczo a następnie dwójkami dowolnie w różnych kierunkach

 Następnie doskonalimy naukę, wykonując ćwiczenie w dwójkach. Polega ono na tym, że ćwiczący stoją naprzeciwko siebie w pewnej odległości i jeśli jeden z zawodników zrobi krok w przód, to jego partner krok w tył ( jeden z ćwiczących prowadzi ćwiczenie) 

Uwagi!

* Do pracy nóg należy jeszcze zaliczyć wykroki, zakroki, odstawienia nóg w różnych kierunkach, doskoki i odskoki, ale nauczanie tych elementów odbywa się w trakcie dalszego szkolenia

 Na podstawie książki „Boks – metodyka nauczania, technika” Wiktora Nowaka

opracowała Agnieszka Żelazna

e-mail: Agafitness@poczta.fm

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy