Reklama

Nie kupuj pereł bo to przynosi nieszczęście!

Tak mówiła mi babcia, ale sama nie bardzo w to wierzę. Jak bowiem coś tak pięknego może być tak złowieszcze i dla nas zgubne?

Tak mówiła mi babcia, ale sama nie bardzo w to wierzę. Jak bowiem coś tak pięknego może być tak złowieszcze i dla nas zgubne?

Perła – czym właściwie jest?

Dla chemika stanowi połączenie wapnia, węglanu, substancji organicznej i wody. Dla biologa jest wytworem małży lub ślimaka. Przez osoby wrażliwe na piękno, lubiące marynistyczne klimaty to nic innego jak morski diament. A dla osób znających się na symbolice to kwintesencja mądrości, czystości i doskonałości.

Trudne i niebezpieczne początki

Przez długi czas perły pozyskiwano wyłącznie w naturalny sposób. Poławiacze pereł nurkowali na głębokość od kilku do kilkunastu metrów i ryzykowali dla nich swoje zdrowie a nawet życie. Nie istniał wówczas żaden sprzęt, który ułatwiałby oddychanie pod wodą. Poławianie było więc zajęciem dość ekstremalnym. Z jednej strony wiązało się z koniecznością wstrzymania oddechu na tyle długo by móc zapełnić kosz ostrygami. Z drugiej strony trzeba było mieć świadomość zagrożeń w postaci późniejszych chorób układu oddechowego. O ile oczywiście nie zostało się wcześniej skonsumowanym przez rekina.

Reklama

Zmiany, zmiany, zmiany

Wraz z postępem technologii i zaawansowaniem badań naukowych udało się  człowiekowi pozyskać perły w inny sposób niż odbieranie ich naturze. Zaczęto zakładać hodowle pereł. Odkryto też zależność między gatunkiem ostryg, składem chemicznym wody, temperaturą i głębokością. Wszystko po to by móc wpływać na rodzaj wytwarzanych pereł, ich strukturę, kształt i kolor.

Perły – celebrities

Najsłynniejsze i najbardziej cenione perły świata to m.in.:

Perła Lao-tzu – znana również jako „Gwiazda Allacha”,  wpisana do Księgi Rekordów Guiness’a ze względu na swoje pokaźne rozmiary.  Ma 23,8 cm długości i waży ponad 6 kg. Została wyjęta z małża ważącego ok. 160 kg. Sama muszla tego gatunku jest tak ogromna, że na Filipinach i w Azji znajduje zastosowanie jako chrzcielnica. Aktualna cena perły jest również imponująca i przekracza 40 mln dolarów. Niektórzy specjaliści od klejnotów nie uznają jej za perłę ze względu na brak charakterystycznego dla pereł połysku.

Perła Hope – naturalna słodkowodna perła barokowa o masie ponad 450 karatów, uważana za największą na świecie perłę tego rodzaju.

Perła Palatynacka – zaskakująca naukowców i jubilerów, niespotykana ze względu na swoją dwubarwność. W jednej części biała z połyskiem, w drugiej zupełnie czarna.

Klejnot Canninga – wisior przedstawiający postać Trytona – mitologicznego bóstwa morza. Jego tors stanowi barokowa perła o nieregularnym kształcie.

Mity

Perłom od zawsze towarzyszy nutka tajemniczości. Pewnie dlatego wiąże się z nimi wiele przesądów. Tych o wymiarze pozytywnym i tych negatywnych.

Są więc tacy, którzy twierdzą, że perły to łzy morza i osoba nimi obdarowana będzie narażona na smutki i nieszczęścia (takiego zdania była m.in. moja babcia).

I tacy, którzy traktują perły jak rodzaj amuletu przynoszącego szczęście i dobrobyt.

Fakty

Perła zyskuje coraz większą popularność. Po kolczyki czy bransoletki z perłami chętnie sięgają panny młode jak również kobiety spragnione subtelnej elegancji. Perła to klasa sama w sobie.
Perła fascynuje i urzeka. Perła to czary.

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy