Reklama

Reklama

2016: Jakie trendy zapanują w aranżacji wnętrz?

Aranżacja wnętrz – podobnie zresztą jak prawie każda dziedzina naszego życia – bywa bardzo podatna na zmieniającą się modę. Na początku nowego roku można pokusić się o próbę przewidzenia trendów, które zawładną naszymi mieszkaniami w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Rok 2015 upłynął pod znakiem łączenia funkcjonalności z elegancją. Funkcjonalność modna była zresztą zawsze, ale styl życia dzisiejszego człowieka w jeszcze większym stopniu wymusił poszukiwanie praktycznych rozwiązań, które ułatwiają codzienne korzystanie z pomieszczeń i są przy tym jednocześnie stylowe. Na znaczeniu straciły zatem ciężkie meble, zyskały zaś m.in. pomysłowe rozwiązania na przechowywanie rzeczy. Jakie są inne trendy w aranżacji wnętrz, które najpewniej zobaczymy w nadchodzącym roku?

Najmodniejsze kolory

Reklama

Które kolory zawładną naszymi mieszkaniami w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy? Jeżeli wierzyć Pantone Color Institute, który od ponad pięćdziesięciu lat zajmuje się ustalaniem kolorystycznych trendów na nadchodzące sezony, w tym roku królować będą raczej subtelne barwy: biel (Simple White), pudrowy róż (Rose Quartz) i błękit (Serenity).

Wybór odcienia bieli nie powinien raczej dziwić, gdyż jego największą zaletę stanowi uniwersalność – pasuje niemal do każdego wnętrza i w razie potrzeby umożliwia łatwą rearanżację przestrzeni. Mieszkanie, które posiada ściany w tym kolorze, może nabrać świeżości oraz niemal całkowicie zmienić swój charakter pod wpływem światła, jednego dodatku lub nowej dekoracji. Ponadto biel optycznie powiększa wnętrze i skłania do odpoczynku. Z kolei pudrowy róż i nieco chłodny błękit to barwy, które obrazują równowagę i spokój. Niektórzy mężczyźni obawiają się co prawda różu, gdyż postrzegają go jako zbyt kobiecy, ale coraz częściej przestawia się go jako barwę unisex, która doskonale łączy się z pastelami o odmiennych charakterach i natężeniu.

– Jeżeli ktoś boi się pudrowego różu, to może wykorzystać go wyłącznie jako akcent dekoracyjny – zauważa Maciej Balcerek z agencji architektoniczne Perfect Space. –– Niemniej zastosowanie tego koloru na ścianie sprawi, że wnętrze zyska na subtelności. Róż w połączeniu z barwami neutralnymi nabiera szlachetności, działa kojąco na zmysły oraz znakomicie wprowadza w pozytywny nastrój.

Jaki styl?

Maciej Balcerek przewiduje, że w tym roku w aranżacji wnętrz w dalszym ciągu dominował będzie styl skandynawski, czyli jasna kolorystyka, minimalizm oraz naturalne materiały. Oszczędność i surowość stanowią kwintesencję tego stylu. Im mniej, tym lepiej, więc do niezbędnego minimum należy ograniczyć liczbę kolorów, wyposażenia oraz dodatków. Charakterystyczne dla Skandynawii jest również przywiązanie do natury, które da się odnaleźć we wszystkich aktualnych trendach aranżacyjnych. Do łask powrócą zatem tradycyjne, bliskie naturze materiały, szczególnie drewno, które doskonale sprawdza się w jasnych, otwartych na otoczenie wnętrzach. Na ściany w kuchni oraz łazience zawitają również ceramiczne kafelki. W nadchodzącym roku na znaczeniu zyskają także naturalne dodatki z wełny i lnu, które nadadzą wnętrzu domowego, przytulnego charakteru.

Jeżeli chodzi o dodatki, to popularne staną się również te metaliczne, szczególnie miedziane. Nie muszą być one zresztą wykonane z metalu – wystarczy, że będą na niego stylizowane. W oczy rzucać się będą zatem metaliczne płytki, a nawet różnego rodzaju połyskujące tkaniny. W nadchodzącym sezonie na znaczeniu zyskają także geometryczne wzory. Kwadraty, sześciany i trójkąty widoczne są już w aranżacji wnętrz od pewnego czasu, a teraz jeszcze chętniej rozgoszczą się na ścianach oraz podłogach naszych mieszkań.

Moda lubi się zmieniać

Należy mieć na uwadze to, że trendy mają tendencję do szybkiego przemijania. Mimo to zdumiewająco wiele osób dalej o tym zapomina – do tego stopnia, że ślepe podążanie za modą wymienia się jako jeden z najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji wnętrz. Trend ma bowiem to do siebie, że z natury bywa zmienny, zamiast więc bezmyślnie kopiować aktualnie popularne rozwiązania, lepiej i bezpieczniej postawić na własne wyczucie smaku lub zatrudnić specjalistę od aranżacji wnętrz.


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: trendy | design

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy