Reklama

Reklama

Jak dobrać obraz do charakteru wnętrza?

Dobierając obraz czy fotografię do wnętrza zastanówmy się nad efektem, jaki chcemy osiągnąć: czy miejsce ma służyć odpoczynkowi czy wręcz przeciwnie – ma pobudzać do pracy. Od charakteru i funkcji pomieszczenia zależy bowiem, jakie obrazy powinny się w nim znaleźć. Ale nie tylko: dobrze dobrane obrazy powinny również podkreślać osobowość i zainteresowania gospodarza.

Wybór obrazów i fotografii do wnętrza mieszkania wbrew pozorom nie jest łatwy. Zła decyzja może sprawić, że pomieszczenie straci swój charakter lub przestanie być spójne, a przebywanie w nim stanie się męczące. Przede wszystkim należy pamiętać o efekcie, jaki chcemy osiągnąć. Czy pokój ma służyć relaksowi czy wręcz przeciwnie - ma na nas motywować do pracy, zachęcać do działania i pobudzać kreatywność. Od charakteru wnętrza zależeć bowiem będzie, jaki obraz najlepiej się w nim sprawdzi. Zastanówmy się więc wcześniej, jaki efekt chcemy osiągnąć: czy zależy nam na odczuciu nowoczesności, prestiżu czy na przykład luzu i swobody. Choć ważne jest podkreślenie naszej osobowości, zainteresowań i pasji, nie zapominajmy o wrażeniu, jakie chcemy wywrzeć na zaproszonych gościach. Inne obrazy wiesza się też na ścianie, na którą jaką pierwszą patrzy się po wejściu do danego pokoju, a inne na pozostałych. Przede wszystkim obraz musi mieć jednak to "coś", co wywołuje pozytywne skojarzenia i poprawia samopoczucie. Jak to osiągnąć?

Reklama

Właściwy wybór obrazów, czyli nadaj wnętrzu charakteru

Dzieła sztuki od wieków są jednym najpopularniejszych sposobów na dekorację wnętrz. Wieszane w pomieszczeniach obrazy mogą być zarówno spójne z aranżacją całego pomieszczenia, współgrać z ich stylem i kolorami lub przeciwnie - tworzyć stylistyczny kontrast. Dziś równie często wykorzystujemy grafiki i fotografie. Powinny również przykuwać uwagę. W pierwszej kolejności pod uwagę warto wziąć jednak wielkość pomieszczenia, które musi być proporcjonalne do rozmiarów obrazu. Ważne jest również to, na jakiej ścianie wieszamy dekorację - jeśli jest ona dużych rozmiarów, mały, pełen szczegółów obraz "zniknie" i nie będzie spełniał swojej funkcji. Z kolei na większej powierzchni lepiej sprawdzi się na przykład szeroka panorama lub kilka zawieszonych obok siebie mniejszych obrazów. Tutaj ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia - na przykład trzy małe malunki mogą składać się swoistą opowieść czy historię.

Na charakter pomieszczenia i nastrój, jaki się w nim wytworzy, w największym stopniu wpłynie motyw przewodni obrazu czy fotografii. Żywe, wyraziste kolory dodadzą wnętrzu energii, a stonowane barwy - wyciszą te przesadnie tętniące życiem. Obraz musi więc być dostosowany zarówno do klimatu pomieszczenia, jak i do kolorystyki wnętrza. Kluczowe jest to, by z nią korespondował i ją uzupełniał. Nie może się ani zlewać z tłem, ani zbyt mocno z nim kontrastować (chyba że taki jest zamysł). Obrazy powinny być też wieszane mniej więcej na wysokości oczu z zachowaniem odpowiedniej odległości od innych przedmiotów czy mebli.

Nie tylko obrazy, czyli liczy się kreatywność

Obrazy to nie jedyne przedmioty, jakie warto wieszać na ścianach. Wnętrze urozmaicić może również nowoczesny telewizor, na ekranie którego możliwe jest wyświetlanie różnego rodzaju zdjęć, co pozwala na łączenie sztuki z nowoczesną technologią. Taki model znajdziemy w ofercie firmy Samsung. The Frame to telewizor - obraz, który dzięki szerokiemu wachlarzowi dostępnych wielkości ekranu (43/50/55/65/75 cali) bez problemu sprawdzi się w każdym dogodnym dla nas miejscu. Jeśli zastanawiamy się, jaki telewizor do salonu wybrać, zdecydować można się na któryś z większych modeli. Mniejszy z pewnością lepiej sprawdzi się w kuchni czy domowym gabinecie. Telewizor The Frame to także sposób na stworzenie w naszym mieszkaniu nowej formy albumu ze zdjęciami. Będziemy mogli oglądać je na dużym ekranie, a nie podglądać na ekranie smartfona. Mamy na to aż 6GB przestrzeni. Możemy też skorzystać z galerii z dziełami sztuki - w dedykowanym sklepie ze sztuką Art Store dostępnych jest już ponad 1400 obrazów i grafik. Dzięki zastosowaniu nietypowej, smukłej konstrukcji, The Frame prezentuje się jak prawdziwy obraz w domowej kolekcji.

Wybierając obrazy do wnętrz przede wszystkim warto zaufać sobie, własnemu gustowi i intuicji. Sztuka powinna w największym stopniu podobać się nam, a dopiero w dalszej kolejności robić wrażenie na zapraszanych gościach. Jeśli pasjonujemy się kinem, dobrym pomysłem mogą być na przykład motywy z naszych ulubionych filmów czy portrety gwiazd. Jeśli lubimy przyrodę - z pewnością sprawdzą się pejzaże. Gdy najważniejsza jest dla nas rodzina - zdecydować się można choćby na funkcję domowego albumu, którą oferuje telewizor Samsung The Frame, czyli wyświetlanie na ekranie fotografii przedstawiających naszych najbliższych i ważnych momentów z naszego życia. Najważniejsze jest bowiem to, abyśmy dobrze czuli się we własnym mieszkaniu. Tym bardziej że w obecnych pandemicznych czasach spędzamy w nim coraz więcej czasu.

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje