Reklama

Reklama

Jak przechowywać leki

Farmaceuci są zgodni: aby lekarstwo pomogło, a nie zaszkodziło, musi być właściwie przechowywane.

Czyli jak? Przede wszystkim w firmowym, opatrzonym etykietą opakowaniu. Nie wolno przelewać lub przesypywać leków do butelek czy pojemników ani przechowywać luzem np. związanych gumką recepturką. Nigdy też nie ucinaj blistrów, bo możesz naruszyć folię osłaniającą inne tabletki lub obciąć wytłoczoną datę ważności leku.

Nie wyrzucaj ulotki - w razie potrzeby będziesz mogła ponownie zapoznać się z jej treścią. Leki powinny być przechowywane w odpowiedniej temperaturze. Szkodzi im ciepło, więc nie umieszczaj domowej apteczki przy kuchenkach lub kaloryferach. Jeśli lek wymaga przechowywania w lodówce, umieść go na półce, a nie na drzwiach, gdzie temperatura się waha.

Reklama

Nigdy też nie trzymaj leków pod zamrażalnikiem, bo jest tam za zimno. Apteczka nie może być częścią szafki, w której jednocześnie trzymasz artykuły spożywcze. Nie najlepszym pomysłem na apteczkę jest też łazienka - wilgoć może spowodować nieodwracalne zmiany w lekach.

Jeżeli już znajdziesz odpowiednie miejsce (najlepiej w pokoju), w apteczce przechowuj wyłącznie leki! Raz na kwartał rób porządek, nie gromadź dużej ilości farmaceutyków i pozbądź się przeterminowanych oraz tych, co do których nie jesteś pewna, co leczą.

Nie do śmieci: Przeterminowane leki zanieś do apteki. Wyrzucone na śmietnik mogą spowodować zatrucie.

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy