Reklama

Reklama

Piękność z Meksyku

Jak pielęgnować kaktusy

Jak opiekować się kaktusem Mammillaria hahniana?

Nie jest wymagający, ale by dobrze się czuł, ten kaktus powinien rosnąć w ziemi bardzo przepuszczalnej. Do doniczki wsypmy gliniasto-piaszczyste podłoże i zadbajmy, by nie zabrakło w niej składników mineralnych.

Lubi słońce i ciepło. Od listopada do marca pozwólmy kaktusowi odpocząć. Ustawmy go w miejscu z dostępem do światła, ale chłodnym - do 10°C. Nie podlewajmy go w ogóle, nawet jeśli ziemia mocno się wysuszy. Wróćmy do podlewania dopiero wiosną, a odpłaci nam koroną różowych kwiatuszków.

Reklama

Starsza, kilkuletnia roślina powinna być raz na jakiś czas przesadzana. Robimy to, gdy pojawi się u niej dużo odrostów. Doniczka nie powinna być jednak zbyt duża.

Nasiona rozmnożenia uzyskamy z miąższu dojrzałych owoców. Nie zapominajmy o rękawiczkach, bo kolce mammillarii trudno wyciągać z dłoni! Pobrany z kępki odrost przekrawamy i drylujemy środek kaktusa. Kładziemy na gęstym sitku i delikatnie, drewnianą łyżką przeciskamy przez nie. Wypłukujemy letnią wodą.

Pozostałe na sitku nasionka wysuszamy na papierowym ręczniku. Wysadzamy tylko świeże - będą silniejsze i szybciej pojawią się kiełki.

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy