Reklama

Przesadzanie kwiatów doniczkowych. Te błędy popełniamy najczęściej

Przesadzanie kwiatów doniczkowych z pozoru nie jest skomplikowane. Jednak, aby rośliny były bujne i pięknie kwitły, podczas tej czynności trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jak się okazuje, wiele osób podczas zmieniania doniczek na większe popełnia podstawowe błędy. Mogą one opóźnić wzrost i przyczynić się do schnięcia liści.

Kwiaty doniczkowe to wyjątkowa ozdoba domu. Sprawiają, że pomieszczenia staję się znacznie przytulniejsze. W wypełnionym zielenią wnętrzu odpoczywamy znacznie efektywniej. Rośliny doniczkowe nie tylko zdobią przestrzeń, ale także zwiększają wilgotność powietrza. Niektóre z nich również pochłaniają zanieczyszczenia gazowe, tym samym pozytywnie wpływając na nasze zdrowie.

Kiedy najlepiej przesadzać kwiaty doniczkowe?

Rośliny wymagają pielęgnacji zgodnie z potrzebami danego gatunku. Jeśli chcemy, aby rosły i kwitły, powinniśmy regularnie zmieniać ich doniczki na większe. Wczesna wiosna to zdecydowanie najlepsza pora na przesadzanie kwiatów doniczkowych - wówczas przyroda budzi się do życia, a rośliny ze stanu wegetacji przechodzą w okres wzrostu.

Reklama

Przesadzanie kwiatów doniczkowych jest konieczne, ponieważ z biegiem czasu rośliny zużywają substancje pokarmowe, które znajdują się w ich podłożu - ziemia wówczas jałowieje. Przed zabraniem się za pracę, warto jednak sprawdzić, które rośliny rzeczywiście potrzebują zmiany. Ogrodnicy zaznaczają, że młode kwiaty doniczkowe powinniśmy przesadzać raz w roku, ponieważ ich siła rozrostu jest wyjątkowo duża. Podobnie jest w przypadku gatunków szybko rosnących, do których zalicza się między innymi modne w ostatnim czasie monstery i bluszcze.

Jak często przesadzać starsze kwiaty doniczkowe? Kilkuletnim roślinom na ogół wystarczy zmieniać doniczki na większe raz na 2-3 lata. Po czym możemy rozpoznać, że roślina potrzebuje przesadzenia? Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Rośliny doniczkowe powinniśmy przesadzić gdy: 

  • korzenie wyrastają z otworów w dnie donicy,       
  • po wyjęciu z osłonki zauważymy, że korzenie nie mają już miejsca na rozwój,
  • w ostatnim czasie nastąpiła nagła utrata liści lub ich żółknięcie rośliny.
  • roślina została  przelana (to może ją  uratować).

Bardzo duże rośliny doniczkowe - sięgające kilku metrów wysokości - zazwyczaj potrzebują  rzadkiego przesadzana. Takim okazom wiosną wystarczy jedynie wymienienie wierzchniej warstwy ziemi.

Zobacz również: Proste sposoby na przesadzanie roślin doniczkowych

Kalendarz przesadzania kwiatów doniczkowych 2022

Marzec i kwiecień to najlepsze miesiące na przesadzanie kwiatów doniczkowych. Jednak warto pamiętać,  że wszystkie rośliny mają indywidualny zegar biologiczny, który warto wziąć pod uwagę. Niektórzy ogrodnicy, planując pracę pielęgnacyjne chętnie korzystają także z kalendarza biodynamicznego, nazywanego potocznie również kalendarzem księżycowym. Pozwala on uporządkować kolejność prac, biorąc pod uwagę fazy księżyca.

Zgodnie z kalendarzem biodynamicznym najlepszym czasem na przesadzanie kwiatów doniczkowych jest okres od pełni do nowiu. Wówczas rośliny szybko się regenerują, więc prawdopodobieństwo, że kwiaty przyjmą się w nowym miejscu jest największe.

Jak najlepiej przesadzać kwiaty doniczkowe?

Jak przesadzać kwiaty do większej doniczki, by przyśpieszyć ich wzrost i zapewnić najlepsze warunki rozwoju? Czynność ta nie należy do trudnych, jednak przed jej rozpoczęciem warto usystematyzować kolejne etapy - dzięki temu podczas pracy unikniemy błędów, które negatywnie wpływają na stan rośliny.  Oto krótka instrukcja, jak przesadzić roślinę doniczkową  krok po kroku.

  • Na chwilę przed rozpoczęciem przesadzania powinniśmy obficie podlać rośliny,  których doniczki zamierzamy zmienić na większe.  Dzięki temu gleba będzie mniej zbita, a korzenie znacznie bardziej elastyczne - bryła bez trudu wysunie się ze starej doniczki.

  • Po namoczeniu podłoża powinniśmy przygotować nowe doniczki. Kwiaty doniczkowe powinno się przesadzać do doniczek większych od poprzednich o jeden lub dwa rozmiary. W przypadku wyjątkowo dużych roślin średnica może wzrosnąć o 10 centymetrów - jednak jest to absolutne maksimum. 

  • Jak nietrudno się domyślić, najważniejszą kwestią podczas przesadzania kwiatów doniczkowych jest wybór odpowiedniego podłoża. Znawcy roślin często sami przygotowują mieszanki. Łącząc glebę z keramzytem, żwirem, piaskiem czy torfem tworzą podłoża, odpowiadające potrzebom danego gatunku. Jeśli nie chcemy poświęcać na przesadzanie roślin doniczkowych dużo czasu, możemy kupić gotowe mieszanki w sklepach ogrodniczych.
  • Po przygotowaniu ziemi oraz doniczek możemy przystąpić do wysunięcia bryły korzeniowej z donicy. Warto pozbyć się starej, jałowej ziemi - rozluźniając korzenie.  Jeśli w czasie pracy zauważymy połamane lub zgniłe korzonki, bezwzględnie powinniśmy je odciąć. 

  • Po przeglądzie korzeni wysadzamy dno doniczki warstwą drenażową, a więc - w zależności od potrzeb rośliny - keramzytem, pokruszonymi cegłami lub kamieniami. Warstwa drenażowa powinna mieć około 1-2 cm grubości (w zależności od wielkości rośliny doniczkowej).

  • Po przygotowaniu doniczki z drenażem możemy przystąpić do sadzenia kwiatów doniczkowych. Układamy korzenie na dnie donicy, następnie dosypujemy podłoże dookoła bryły i ugniatamy je delikatnie - by roślina była stabilna. Ziemia powinna kończyć się około maksymalnie 2 centymetry poniżej górnej krawędzi doniczki.

Czy przesadzać kwiaty po zakupie?

Wiele osób zastanawia się, czy nowe kwiaty także potrzebują przesadzenia. Specjaliści radzą, by zmienić podłoże zaraz po zakupie rośliny. Dlaczego? W doniczkach najczęściej znajduje się bowiem ziemia startowa - niezbyt bogata w składniki odżywcze. Takie podłoże może hamować rozwój kwiatów, a nawet przyczyniać się  do ich schnięcia.

Zobacz również: Domowy nawóz do kwiatów. Idealny na wiosnę

Przesadzanie kwiatów doniczkowych - najczęstsze błędy

Przesadzanie kwiatów doniczkowych nie jest trudne,  jednak wiele osób podczas tej czynności popełnia błędy, które wpływają na stan rośliny.  Czego powinniśmy bezwzględnie unikać, zmieniając doniczki na większe?

  1. Zdecydowanie najczęstszym błędem popełnianym podczas przesadzania kwiatów doniczkowych, jest umieszczanie ich bezpośrednio w ozdobnej osłonce lub w donicy pozbawionej na dnie dziurek. Brak otworów, przez które po podlaniu nadmiar wody może się wylać, w krótkim czasie doprowadzi do gnicia korzeni. Roślina prędzej czy później zacznie obumierać.
     
  2. Kolejnym  błędem nagminnie popełnianym podczas przesadzania kwiatów doniczkowych, jest wykorzystywanie jako podłoża ziemi ogródkowej. W takiej ziemi na ogół znajduje się wiele szkodników, chwastów i patogenów. Nie znamy także pH takiej gleby. Popełniając ten błąd, możemy nie tylko zahamować rozwój rośliny, ale także sprowadzić do domu niechcianych gości - na przykład mrówki.  

  3. Wiele osób myśli, że przesadzenie roślin doniczkowych do dużo większych osłonek sprawi, że te nie będą potrzebowały podobnego zabiegu pielęgnacyjnego przez następnych kilka lat. Tymczasem, zbyt dużo miejsca w doniczce powoduje, że roślina, zamiast rozwijać pędy, liście i kwiaty, skupia się na rozbudowywaniu systemu korzeniowego. Poza tym ziemia po kilku latach się starzeje. Wniosek?  W tym wypadku nie ma dróg na skróty - jeśli chcemy cieszyć oko piękną rośliną, musimy przesadzać ją regularnie. 

Zobacz również: Roślina idealna na balkon i taras. Jak uprawiać begonię?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy