Reklama

Zmiksuj i wlej do doniczki miksturę. Skrzydłokwiat w mig wyda kwiaty

Skrzydłokwiat to prosta w uprawie roślina, która gości w wielu polskich domach. Jej intensywnie zielone liście doskonale zdobią wnętrze mieszkań. Zdarza się jednak, że nasz skrzydłokwiat przestaje rosnąć i nie kwitnie. W takiej sytuacji możemy sięgnąć po domowe sposoby i przygotować bardzo prosty nawóz, który świetnie odżywi roślinę.

Skrzydłokwiaty pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej, jednak w ostatnim czasie masowo skolonizowały polskie domy i mieszkania. Ich długie, błyszczące, lancetowate liście pięknie kontrastują z białymi kwiatami w kształcie kolby. Roślina kwitnie cały rok, przez co cieszy oczy domowników niezależnie od pory roku. 

Swoją popularność skrzydłokwiat zawdzięcza nie tylko urodzie, ale i swoim właściwościom. Ta roślina to naturalny filtr, który doskonale oczyszcza powietrze, usuwając z niego toksyny. Świetnie radzi sobie z zarodnikami pleśni, dlatego jest polecany dla alergików. Dodatkowo nawilża suche powietrze w pomieszczeniach i pochłania promieniowanie pochodzące z urządzeń np. komputera czy telewizora.

Reklama

Zobacz również: Czy skrzydłokwiat jest szkodliwy dla psa?

Dlaczego skrzydłokwiat przestaje rosnąć?

Mimo prostej uprawy i niewielkich wymagań zdarza się, że roślina traci witalność i przestaje zdrowo rosnąć i kwitnąć. Na zahamowanie wzrostu może wpływać wiele czynników, m.in.:

  • nadmiar słońca - mimo że skrzydłokwiat preferuje stanowisko jasne lub zacienione, źle znosi bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą uszkodzić i poparzyć jego liście,
  • gwałtowna zmiana temperatury - skrzydłokwiat dobrze czuje się w pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza wynosi 18-22 stopni Celsjusza i nie toleruje nagłych jej zmian, 
  • suche powietrze - roślina ta pochodzi z tropików, dlatego do prawidłowego wzrostu potrzebuje wilgotnego powietrza,
  • nadmiar wody -  mimo że skrzydłokwiat lubi wilgotne podłoże, należy uważać, aby go nie przelać,
  • twarda woda - skrzydłokwiat źle reaguje na twardą wodę, dlatego podlewanie go kranówką nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli nie mamy możliwości wykorzystania miękkiej wody (np. deszczówki), do podlewania możemy użyć odstanej kranówki. 

Zobacz również: Podlej nim skrzydłokwiat. Będzie rósł jak na drożdżach i bujnie zakwitnie

Domowa odżywka do skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat możemy odżywić na różne sposoby. W sklepach dostępne są gotowe preparaty dostosowane do wymagań tej rośliny. Okazuje się jednak, że w tani i szybki sposób możemy przygotować skuteczną odżywkę również w domu. Wszystko, czego potrzebujemy to łodygi kapusty. 

Przygotowanie odżywki polega na zblendowaniu łodyg kapusty wraz z wodą. Możemy wykorzystać do tego zwykłą kranówkę. W zależności od ilości liści możemy dodać pół lub cały litr wody. Po zmiksowaniu mikstura powinna mieć konsystencję soku lub smoothie. Ważne jest, aby przed podlaniem rośliny dokładnie przecedzić miksturę. 

Taką odżywką możemy zasilać roślinę co około dwa tygodnie. Jest ona bogata w składniki odżywcze w tym azot, wapń, potas, czy też magnez. Dzięki nim skrzydłokwiat będzie zdrowo rósł, pięknie kwitł, a także zachowa intensywny zielony kolor łodyg i liści. 

Zobacz również: Skrzydłokwiat w domu: co zrobić, by liście nie żółkły, a roślina kwitła cały rok?

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: skrzydłokwiat | rośliny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama