Reklama

Reklama

Chryzantemy na taras i balkon. Najpiękniejsze gatunki na jesień 2022

Choć sezon ogrodniczy powoli dobiega końca wielu z nas chce, by balkony i tarasy cieszyły oczy aż do pierwszych śniegów. Gdy przekwitają letnie surfinie, supertunie i pelargonie przychodzi więc czas na chryzantemy. Jakie gatunki najlepiej wybrać i jak o nie dbać? Oto garść sprawdzonych porad.

Czas, gdy chryzantemy kojarzyły się wyłącznie z dekoracją na Wszystkich Świętych już dawno minął. Dziś chryzantemy są kwiatami, które Polacy chętnie sadzą w swoich ogrodach lub ustawiają na balkonach i tarasach. Nic dziwnego - wielość odmian i kolorów, a także stosunkowo łatwa uprawa, czynią z chryzantem niemal idealną jesienną dekorację.

Zobacz również: Nie wiesz, co zrobić ze skoszoną trawą i jesiennymi liśćmi? Wypróbuj kompostowanie w workach foliowych

Reklama

Chryzantemy na taras i balkon - jakie gatunki wybrać

W sklepach ogrodniczych znajdziemy najróżniejsze odmiany chryzantem (łącznie jest ich około czterdzieści), od tych których główki przypominają pierzaste pompony, po malutkie kwiaty o kształcie gwiazdek.

Choć wybierając chryzantemy do ogrodu czy na balkon zwykle kierujemy się własnym gustem, istnieje kilka czynników które obok walorów estetycznych warto wziąć pod uwagę. I tak na przykład: o ile efektowne, wielko- i średniokwiatowe chryzantemy przypominające  pompony (np. White Bouquet, Brodway )  bardzo dobrze sprawdzą się w ogrodach, o tyle hodowane w donicy nie będą już tak efektowne. Na balkonach i tarasach natomiast świetnie będą się prezentować odmiany drobnokwiatowe (Carmen, Red). One również kwitną dłużej i mają większą szansę na przetrwanie aż do pierwszych mrozów.

Zobacz również: Każdy ogrodnik powinien o tym wiedzieć. Najlepiej zrobić to w październiku

Podobnie ma się sprawa z wielkością całej rośliny. Wysokie odmiany ( np. Tamara, Minx) lepiej wsadzać do gruntu, niższe (np. Aleksandryt, Ausma) - umieszczać w pojemnikach i donicach, przeznaczonych do ekspozycji na balkonie lub tarasie.

Wybierając chryzantemy warto też zwrócić uwagę na ich kolor. Te o intensywnie czerwonych czy fioletowych barwach świetnie wyglądają na większej powierzchni (czyli np. na rabacie), kwiaty żółte, pomarańczowe i pastelowe zaś, swe piękno najlepiej prezentują w mniejszej skali.

Dodatkowo, żółte i pomarańczowe chryzantemy to świetna baza do tworzenia dekoracyjnych kompozycji balkonowych. W internecie nie brakuje fotograficznych inspiracji, na których możemy podziwiać balkony ozdobione kwiatami, lampkami, i gigantycznymi dyniami.

Zobacz również: Zrób w domu prostą mieszankę i wlej pod tuje. Będą rosły jak szalone

Jak pielęgnować chryzantemy?

Do większości domów chryzantemy trafiają w donicach, już obsypane kwiatami. Ustawione na balkonie czy tarasie kolorowe kępy prezentują się pięknie, jednak by taki widok cieszył oko przez wiele tygodni, należy odpowiednio zadbać o rośliny.

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca. Chryzantemy najlepiej rosną w stanowisku słonecznym, ciepłym, osłoniętym od wiatru, w żyznej, próchnicznej glebie o zasadowym pH.

Chryzantemy bardzo źle znoszą przesuszenie, można więc podlewać je nawet codziennie. Warto również nasilać je nawozem. Taki zabieg można wykonywać co 2-3 tygodnie.

Warto też pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatów. Dzięki tego rodzaju pielęgnacji pobudzamy roślinę do wypuszczania i rozwijania kolejnych pąków. 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: chryzantemy | jesienne kwiaty | jesienny ogród | rosliny balkonowe

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy