Reklama

Reklama

Jakie rośliny warto posadzić we wrześniu? Zadziałaj teraz, a wiosną będziesz cieszyć się pięknym ogrodem

Wrzesień w ogrodzie to przede wszystkim czas zbiorów, ale również wielu prac przygotowujących rośliny do zimy, sadzenia wieloletnich kwiatów, krzewów i drzewek ozdobnych czy wiosennych roślin cebulowych. Można także wysiać wtedy niektóre warzywa. Oto lista roślin, które warto posadzić oraz wysiać we wrześniu.

 • Niższe temperatury i opady, które teoretycznie powinny być we wrześniu obfitsze, sprawiają, że jest to czas idealny na sadzenie oraz sianie roślin - tych odpornych na mróz. Zdążą się one ukorzenić, zanim nastanie zima, dzięki czemu przetrwają zimne dni.
 • Od tego, co posadzimy we wrześniu, zależał będzie w dużej mierze wygląd ogrodu na wiosnę. Co zasadzić i zasiać na działce we wrześniu?

Sadzenie we wrześniu: wiosenne kwiaty cebulowe

We wrześniu z powodzeniem posadzić możemy kwiaty cebulowe - już na początku miesiąca sadzi się narcyzy i korony cesarskie. Połowa miesiąca natomiast to idealny czas na posadzenie szafirków, hiacyntów, cebulic, przebiśniegów, krokusów i ranników. Na przełomie września i października można również zasadzić tulipany, irysy, puszkinie, czosnek ozdobny, hiacyntowce.

Reklama

Zasady sadzenia kwiatów cebulowych

 • Większość roślin cebulowych musi mieć żyzną i próchniczą ziemię - przepuszczalną, lekko wilgotna.
 • Lubią słońce, ale można je sadzić np. pod drzewami lub krzewami, które zrzucają na zimę liście.
 • Ogólna zasada mówi, że rośliny cebulowe sadzimy na głębokości równej ich wysokości pomnożonej przez trzy.

Czytaj też: Wrzesień w ogrodzie, czyli pierwsze przygotowania do jesieni

Sadzenie we wrześniu: byliny

Wrzesień to również odpowiedni czas dla bylin, czyli roślin wieloletnich, których części naziemne zanikają na zimę. Wczesną jesienią są sprzedawane dobrze ukształtowane i ukorzenione, można nawet dostać kwitnące sadzonki, więc warto skorzystać.

We wrześniu dobrze jest posadzić m.in.:

 • floksy wiechowate
 • rudbekie
 • dzielżany
 • liliowce
 • jeżówki
 • bergenie
 • funkie
 • tawułki
 • bodziszki

W przypadku piwonii trzeba się spieszyć i zasadzić je na początku miesiąca. We wrześniu wszystkie te rośliny możemy również rozsadzać.

Zobacz też: Jesień w ogrodzie: rozmnażanie i sadzenie bylin

Sadzenie we wrześniu: rośliny dwuletnie

Jeśli wczesnym latem rośliny dwuletnie zostały wysiane na rozsadnik, to właśnie we wrześniu jest idealna pora, żeby przenieść je na rabaty. Do popularnych roślin dwuletnich należą m.in.: malwy, naparstnice, laki, goździki brodate, stokrotki. Warto sprawdzić wcześniej jakie wymagania mają poszczególne gatunki. Np. malwy są wysokie (powinny mieć podpory) i warto je sadzić z tyłu rabaty, natomiast bratki czy niezapominajki będą się nadawały na obwódki i najniższe piętro rabat.

Wysiew kwiatów we wrześniu

Wrzesień to miesiąc, w którym możemy rozpocząć wysiewanie i kontynuować je również w październiku - gatunki odporne na mróz, a także takie, których nasiona muszą przejść okres przechłodzenia, żeby wykiełkować. Przykładem takiej rośliny jest popularna i okazała lawenda. Poza tym we wrześniu można również posiać np. chabry, ubiorki, czarnuszka, nagietki, ostróżeczki, maki polne, kosmosy.

Sadzenie we wrześniu: wrzosy

Wrzesień to świetny moment na zakładanie wrzosowisk - wtedy to dostępność różnego rodzaju wrzosów jest ogromna. Warto jednak zwrócić uwagę na gatunki - jeśli chcemy cieszyć się nimi również w kolejnym roku, wybierzmy gatunki wieloletnie i odporne na mróz. Niestety niekiedy pod nazwą wrzosu pospolitego sprzedawane są także wrzośce delikatne, które nie poradzą sobie w trudnych, zimowych warunkach.

Zasada sadzenia wrzosów: wrzosy muszą mieć kwaśną glebę - podłoże należy wymieszać z kwaśnym torfem.

Sadzenie we wrześniu: krzewy iglaste i inne zimozielone

Wrzesień to ostatni miesiąc, kiedy można posadzić drzewa i krzewy iglaste, a także te liściaste, zrzucające a zimę liści (np. mahonie, bukszpany). Sadząc rośliny zimozielone trzeba pamiętać o ich podlewaniu nie tylko jesienią, ale również zimą - w sytuacji, gdy brakuje opadów i nie ma mrozów. 

Sadzenie we wrześniu: drzewa i krzewy liściaste

Wrzesień to ostatni dzwonek na sadzenie drzew i krzewów ozdobnych, które zrzucają liście. Takie rośliny możemy kupić w pojemnikach, najczęściej są one w pełni rozwoju i można obejrzeć, jak się prezentują.

Zobacz także: Zaplanuj wrześniowe prace ogrodowe. Te czynności powinny znaleźć się na liście

Sadzenie we wrześniu: truskawki

Początek września to także ostatnia chwila na posadzenie truskawek ze świeżych sadzonek. Owoce muszą mieć czas, żeby dobrze ukorzenić się przed zimą.

Zasada sadzenia truskawek: żyzna, próchnicza ziemię o lekko kwaśnym odczynie oraz słoneczne stanowisko.

Wysiew we wrześniu: warzywa

We wrześniu możemy również zając się nieco warzywnikiem. Niektóre warzywa, które wysiejemy zjemy jeszcze w tym sezonie, pozostałe wiosną.

 • Na początku września możemy posadzi: rzodkiewkę (na zbiór jesienny), koperek, szczypior i sałaty.
 • Do połowy miesiąca: rukolę i roszponkę (na zbiór jesienny i zimowy) oraz szpinak.
 • Przez cały wrzesień: pietruszkę naciową oraz sadzić czosnek.

Wysiew we wrześniu: trawa

Jeśli myśleliście o założeniu trawnika, wrzesień to odpowiedni moment. Nie każdy wie, ale trawa jest dość wymagająca, dlatego żeby ładnie się prezentowała, trzeba odpowiednio przygotować ziemię pod trawnik, a także zapewnić jej dogodne warunki.

Zasady siania trawy:

 • Ziemia przepuszczalna i lekko wilgotna, o odczynie zbliżonym do obojętnego.
 • Kwaśną ziemie należy zwapnować, podłoże pod trawnik odchwaścić i przekopać.
 • Po wysianiu trawy, nasiona przykryć cienką warstwą ziemi, wałować, podlewać.
 • Nie chodzić po kiełkującej trawie.

Czytaj także: Jak dbać o trawnik we wrześniu?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ogród | wrzesień w ogrodzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy