Reklama

Skrzydłokwiat nie kwitnie? Pomoże ta prosta mikstura

Skrzydłokwiat to roślina, która jest chętnie wybierana przez wiele osób. Stanowi on niezwykły element dekoracyjny, a jego pielęgnacja wcale nie jest trudnym zadaniem. Czasami zdarza się, że nie chce kwitnąć. Jest jednak na to proste rozwiązanie.

Jak dbać o skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat jest dekoracyjną rośliną doniczkową. Odznacza się zielonymi liśćmi o lancetowatym kształcie oraz białymi, delikatnie pachnącymi kwiatami. 

Lubi rosnąć w półcieniu w pokojowej temperaturze. Nie przepada za przeciągami i poza tym wymaga stale wilgotnego podłoża oraz powietrza. Zaleca się, by latem podlewać roślinę nawet 3-4 razy w tygodniu, zimą natomiast nieco ograniczyć podlewanie do 1-2 razy w tygodniu. Skrzydłokwiat nie przepada za kurzem, dlatego też jego liście należy regularnie oczyszczać za pomocą ściereczki. 

Ponadto roślinę w okresie kwitnienia, czyli wiosną i latem należy zasilać mniej więcej co dwa tygodnie wieloskładnikowym, płynnym nawozem do kwitnących roślin doniczkowym.

Reklama

Warto również podkreślić niezwykłe właściwości skrzydłokwiatu. Roślina ta idealnie sprawdza się jako oczyszczacz powietrza. 

Co zrobić, jeśli skrzydłokwiat nie chce kwitnąć?

Jeśli skrzydłokwiat nie chce kwitnąć, to nie ma się czym przejmować. Istnieje prosty sposób, by temu zaradzić. Wiele osób poleca przygotowanie mikstury, która pozwoli rozwiązać problem. 

By ją przygotować, wystarczy do litra gorącej wody dodać łyżkę popiołu. Tak przygotowana mieszanka powinna pozytywnie wpłynąć na roślinę. Innym sposobem jest wsypanie popiołu do doniczki i następne podlanie skrzydłokwiatu. Niedługo później roślina powinna zacząć kwitnąć.

Sprawdź równieżByła hitem PRL-u, teraz wraca do łask! Poznaj właściwości pelargonii

Dlaczego skrzydłokwiat słabo się rozwija?

Skrzydłokwiat ma kilka wymagań, o których trzeba pamiętać. Zbyt mała ilość światła może spowodować, że liście zżółkną, a łodyga zacznie się wyginać. Natomiast nadmierna ilość promieni słonecznych może doprowadzić do poparzenia liści.

Poza tym trzeba mieć na uwadze podlewanie rośliny. Zbyt duża ilość wody doprowadzi do zgnicia korzeni, a słabe nawadnianie sprawi, że roślina uschnie. Za słabym rozwojem rośliny może stać również za suche powietrze. W takiej sytuacji warto spryskiwać wodą liście. 

Zobacz także: Frezje w doniczce: Co warto o nich wiedzieć?

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: skrzydłokwiat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy