Reklama

Reklama

24 lata walki z bulimią

W ciągu ostatniej dekady zagrała tylko w dwóch filmach, w tym roku nakręci aż dwa.

W latach 70. była królową kina, w 90. - królową aerobiku, przez ostatnią dekadę spełniała się jako aktywistka. Promowała świadome rodzicielstwo, ochronę zwierząt, pomoc krajom Trzeciego Świata, kampanie antywojenne. Ostatnio Jane Fonda znów wróciła przed kamerę, w tym roku nakręci dwa filmy.

Korzenie

Na świat przyszła w Nowym Jorku 74 lata temu. Jej ojciec, Henry Fonda, był aktorem. Matka, Frances Ford Seymour - ekonomistką. Imię dostała na cześć trzeciej żony króla Henryka VIII, królowej Jane Seymour. Nie bez przyczyny, bo dziadek aktorki zestrony matki był spokrewniony w linii prostej z bratem królowej. Jane ma jednego rodzonego brata Petera (aktora), oraz przyrodnią siostrę z pierwszego małżeństwa matki i drugą z trzeciego małżeństwa ojca.

Reklama

Samobójstwo matki

Jane nie była grzecznym dzieckiem, co zaowocowało kilkakrotną zmianą szkół. Jej niesforność wynikała prawdopodobnie z problemów w domu - matka Jane była leczona psychiatrycznie, również hospitalizowana. Gdy Jane miała niespełna 13 lat, matka w swoje 42. urodziny podcięła sobie gardło brzytwą. Jane wyjechała wówczas do Paryża, gdzie uczyła się malarstwa, a przy okazji próbowała swoich sił w modelingu.

Popadła wtedy w bulimię, z którą walczyła przez następne 24 lata. Za samobójstwo matki obwiniała ojca przez pierwsze kilka lat byli pokłóceni. Mimo to w 1954 roku zgodziła się zagrać u jego boku w charytatywnym przedstawieniu "Dziewczyna z prowincji". To był aktorski debiut Jane.

FItness

Pod koniec lat 80. zaczęła wycofywać się z aktorstwa, a zajęła się promocją fitnessu, szybko zyskując sobie przydomek "królowej aerobiku". Układała własne programy treningowe, wydała kilkanaście kaset video, prowadziła zajęcia, otworzyła nawet w Beverly Hills własną szkołę J. Fonda Workout. Po latach sama skrytykowała swoją fitnessową karierę, mówiąc, że aerobik czyni z kobiety więźnia swojego ciała.

Miłość

Za mąż wychodziła trzykrotnie. Pierwszy raz za francuskiego reżysera, Rogera Vadima z którym ma córkę Vanessę. Drugi - za polityka Toma Haydena, z tego małżeństwa narodził się syn Troy, ale para adoptowała też 13-letnią dziewczynkę z Afryki Mary Luanę, znaną jako Lulu. Trzeci rozwód z twórcą CNN Tedem Turnerem odbył się dokładnie 10 lat temu. Potem oficjalnie związana była z aktorem Richardem Perrym. Od trzech lat miejsce u boku Jane jest wolne.

RB

Życie na gorąco 31/2011

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: Jane Fonda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy