Reklama

Reklama

Oddany fan własnej żony

Syn policjanta i nauczycielki, który podbił Hollywood.

Był pierwszym w historii 9 ekranizacji filmowych i 3 serialowych przygód Zorro aktorem narodowości hiszpańskiej, który wcielił się w rolę słynnego obrońcy uciśnionych Kalifornijczyków. Na koncie ma ponad 80 filmów hollywoodzkich i hiszpańskojęzycznych.

Od kilku lat jest w pierwszej piątce najlepiej zarabiających latynoskich gwiazd w Fabryce Snów. A w dzieciństwie Antonio Banderas marzył, by zostać zawodowym piłkarzem, tyle że złamanie nogi w wieku 14 lat zaprzepaściło jego szanse na sportową karierę. Dziś jest wiernym fanem piłki nożnej i drużyny Real Madryt. Nie znosi poniedziałków. Lubi żeglować.

Reklama

Ma dom w Los Angeles, w Aspen i hiszpańskiej Marbelli, gdzie spędza z rodziną najwięcej wolnego od pracy czasu. Ma psa rasy golden retriever. Jest ambasadorem dobrej woli z ramienia ONZ.

Korzenie

Na świat przyszedł 51 lat temu w Maladze. Jego ojciec, José Domínguez, był policjantem. Mama Ana Banderas pracowała jako nauczycielka. Ma młodszego brata Francisco Javiara.

Początki

Gdy miał 19 lat, rzucił naukę aktorstwa w Escuela Superior de Arte Dramatico w Maladze i postanowił szukać szczęścia w przemyśle filmowym w Madrycie. Do hiszpańskiej stolicy przyjechał z równowartością 120 dolarów w kieszeni. Przyjęto go do Teatru Narodowego. Tam jego talentem zachwycił się Pedro Almodóvar i zaproponował mu rolę w filmie "Labirynt namiętności".

Debiut filmowy Banderasa spotkał się z przychylnością krytyki, ale na pierwsze strony hiszpańskich gazet trafił po roli geja w kolejnym filmie Almodóvara - "Prawo pożądania". W 1992 roku zadebiutował w Hoollywood w filmie "Królowie Mambo".

Miłość

Nigdy nie był bohaterem romansów. W 1987 roku poślubił wieloletnią partnerkę, hiszpańską aktorkę Anę Lezę. Rozwiedli się po 9 latach. Obecną żonę, również aktorkę, Melanie Griffith po raz pierwszy zobaczył w 1986 roku w filmie "Dzika namiętność". Trzy lata później w wywiadzie dla jednego z hiszpańskich magazynów wyznał, że jest fanem jej talentu aktorskiego i porażającej go urody. Wyjawił też, że marzy, by poznać ją osobiście.

Jego marzenie spełniło się w 1995 roku, gdy ich drogi skrzyżowały się na planie filmu "Zbyt wiele". Ślub wzięli w cztery miesiące po rozwodzie Banderasa z Lezą, a we wrześniu 1996 roku na świat przyszła ich córka Stella. Antonio wychowywał też dzieci żony: 22-letnią dziś Dakotę z małżeństwa z Donem Johnsonem oraz

26-letniego Alexandra ze związku ze Stevenem Bauerem.

Małżeństwo gwiazdorskiej pary nie należy do najprostszych, ponieważ Melanie od ponad 30 lat walczy, mniej lub bardziej skutecznie, z uzależnieniem od alkoholu i leków przeciwbólowych.

RB

Życie na gorąco 47/2011

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje