Reklama

Reklama

Psycholog z dyplomem z Harvardu

Na ekran trafiła z... nowojorskiej pizzerii.

Gdy miała 11 lat, zaczepił ją w pizzerii jeden z szefów firmy kosmetycznej Revlon i zaproponował pracę modelki. Odpowiedziała, że modeling jest nudny i że woli zostać aktorką. Zaskoczony rezolutną odpowiedzią mężczyzna postanowił skontaktować Natalie Portman z agentami od castingów. W ten sposób dostała swój pierwszy filmowy angaż, - rolę Matyldy u boku Jeana Reno w "Leonie zawodowcu", którą podbiła serca widzów i krytyków filmowych. Dziś ma na koncie ponad 30 ról i Oscara za "Czarnego łabędzia".

Reklama

Mimo gwiazdorskiej kariery w 2003 roku ukończyła studia na wydziale psychologii na Harvardzie. Prywatnie uwielbia podróżować, na przełomie 2003 i 2004 roku samotnie zwiedziła Maroko i Gwatemalę. Kocha Paryż. Jest fanką aktorskiego talentu Bena Kingsleya, Julii Roberts i Brada Pitta. Najchętniej słucha muzyki Steve'a Wondera, The Jackson 5 i Michaela Jacksona oraz Moby'ego.

Lubi oglądać zawodowy wrestling. Jedną z jej pasji jest nurkowanie, kurs płetwonurka zrobiła w izraelskim kurorcie Eliat. Umie jeździć na łyżwach, w wolnym czasie grywa z przyjaciółmi w piłkę nożną. Kolekcjonuje małe torebki. Od 8 roku życia jest wegetarianką. Uwielbia czekoladę, pizzę, cukierki Jolly Ranchers i mleko sojowe.

Przodkowie z Polski

Urodzona 30 lat temu w Jerozolimie, Natalie naprawdę nazywa się Hershlag. Portman to nazwisko panieńskie jej babci. Oboje rodzice mają żydowskie pochodzenie.

Matka, malarka amatorka Shelley, przyszła naświat w Cincinnati w Ohio w rodzinie austriackorosyjskiej.

Jej dziadek ze strony ojca, ginekologa specjalizującego się w bezpłodności, Avnera Hershlaga, był polskim Żydem z Rzeszowa, a matka Żydówką z Rumunii. Jej rodzice z Jerozolimy do USA przeprowadzili się, gdy przyszła gwiazda filmowa miała 3 lata. Najpierw zamieszkali w Waszyngtonie, potem w Connecticut. Gdy skończyła 9 lat, wyjechali do Nowego Jorku, gdzie Natalie mieszka do teraz.

Poliglotka

W jej domu mówiło się po angielsku, ale również po hebrajsku, dlatego w tym drugim języku dziś mówi i pisze biegle. Bez problemu porozumiewa się również w języku francuskim, niemieckim, hiszpańskim i japońskim.

Miłość

Spotykała się m.in z muzykiem Mobym, z meksykańskim gwiazdorem kina Gaelem Garcíą Bernalem i hollywoodzkim aktorem Jake'em Gyllenhaalem. W 2009 roku na planie "Czarnego łabędzia" poznała francuskiego tancerza i choreografa Benjamina Millepieda. Zaręczyli się w Boże Narodzenie 2010 roku. W czerwcu tego roku na świat przyszedł ich syn Aleph.

Wybredna gwiazda

Jest wybredna, jeśli chodzi o dobór ról. Bez żalu odrzuciła rolę głównej bohaterki w "Lolicie" i Julii u boku Leonardo DiCaprio w "Romeo i Julii". Gdy z powodu sceny rozbieranej odmówiła zagrania we "Wszędzie byle nie tu", reżyser na prośbę Susan Sarandon zmienił dla Portman scenariusz.

NA

Życie na gorąco 44/2011

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje