Bundz, bryndza i oscypek

W jesienne wieczory możesz podać na stół prostą, acz wykwintną zapiekankę z krążków sera owczego zapieczonych z pomidorami. Pycha!

 
 poboczem.pl
Sery owcze występują pod wieloma postaciami
 East News

Bundz

Ma lekko pleśniową skórkę i słodki, delikatny smak. Jest serem twarogowym w kształcie bochenka. Najlepiej smakuje w sałatce z pomidorami, czosnkiem i świeżą bazylią, skropiony oliwą z oliwek. Równie smaczny jest na świeżym pieczywie i podawany na słodko z miodem lub konfiturą.

Bryndza

Jest ostra – słonawa i raczej pikantna. To ser podpuszczkowy, wytwarzany z mleka owczego z domieszką krowiego. Podobnie jak najpopularniejszy góralski ser, czyli oscypek, gdzie domieszka mleka krowiego nie może przekraczać 40 proc. Bryndza smakuje wyśmienicie z chlebem i pomidorem, jednak podnosi również walory smakowe ciepłych dań.

Oscypek

Jako przystawka oscypek świetnie smakuje skrojony w plastry, wymieszany z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i oliwą. Doprawiamy go solą, pieprzem, cayenne lub odrobiną chili.

Oscypki na ciepło podajemy wprost po wyjęciu z piekarnika. Pasują do nich żurawiny i słodkie konfitury. Możemy je przyrządzić metodą naszych czeskich sąsiadów, czyli umoczyć w roztrzepanym jajku i obtoczyć w tartej bułce. Takie "kotleciki" smażymy na oleju, podajemy z sałatą z winegretem.

Delektuj się serami w innej postaci

Bryndzę możemy dodać do popularnych placków ziemniaczanych, serwowanych nie z cukrem, tylko z kwaśną śmietaną.

Słowacy serwują bryndzę do kluseczek mącznych i tak otrzymujemy haluszki. My możemy przygotować potrawę po podhalańsku.

Gotujemy ziemniaki w mundurkach i ucieramy je z bryndzą. Formujemy ciasto, dodając kwaśną śmietanę, dwa jaja, mąkę i sól. Z ciasta formujemy kluseczki, które gotujemy około 10 minut na osolonym wrzątku. Podajemy je z ostrym sosem serowym lub po prostu posypane startym parmezanem.

Wypróbuj nasze przepisy z bryndzą:

Na żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas