Ciasto na oliwie z cukinią i bryndzą
Grillowana cukinia marynowana w oliwie z czosnkiem nie ma sobie równych, podobnie jak nieporównywalny z niczym jest smak pieczonych pomidorów.
Oba te przysmaki są ujmująco proste i właśnie w prostocie tkwi ich siła. Wymieszane razem tworzą sałatkę, która stanowi kwintesencję lata. W zasadzie możesz jeść je samodzielnie, ale kiedy dorzucisz garść pikantnej rukoli i aromatycznej bazylii, nadasz sałacie mocniejszy akcent. Ja najbardziej lubię serwować tak przygotowane warzywa z solidną porcją hummusu, dzięki któremu danie jest sycące i pożywne.
Rozgrzej piekarnik do 175°C (155°C termoobieg). Najpierw zagnieć ciasto. Wymieszaj mąkę z solą. Dodaj oliwę, wino i wodę i szybko zagnieć elastyczne ciasto. Zawiń je w folię i odstaw do lodówki na 1 godzinę, by odpoczęło.
Cukinie zetrzyj na tarce o dużych oczkach, posól i odstaw na sicie, by puściły sok. Na 2 łyżkach oliwy zeszklij posiekaną drobno dymkę. Czosnek posiekaj lub zetrzyj i rozgnieć trzonkiem noża na pastę z odrobiną soli. Dodaj do cebuli i smaż przez około 2 minuty, aż czosnek zacznie pachnieć.
Jajka rozbełtaj i wymieszaj z bryndzą. Cukinie odciśnij w dłoniach z nadmiaru soku. Wymieszaj z posiekaną bazylią i suszoną miętą. Dodaj usmażoną cebulę z czosnkiem i masę jajeczną. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Ciasto podziel na 2 części w stosunku 2:1. Każdą z nich podziel na 3 części, każdy placek rozwałkuj cienko między dwoma arkuszami papieru do pieczenia lub folii.
Trzy większe placki ułóż jeden na drugim, posmaruj każdy oliwą. Wyłóż nimi formę do zapiekania o średnicy 22 cm. Na przygotowany spod wyłóż farsz. Mniejsze placki także cienko rozwałkuj, posmaruj oliwą i ułóż jeden na drugim.
Tak złożonym arkuszem przykryj całość ciasta, dokładnie sklej brzegi, a na środku zrób kilka głębokich nacięć nożem. Posmaruj wierzch pozostałą oliwą i wstaw ciasto do piekarnika na 40-50 minut. Odczekaj 15-20 minut przed pokrojeniem ciasta na kawałki.
Dobrze smakuje zarówno na ciepło, jak i w temperaturze pokojowej z prostym sosem jogurtowym lub z buraczanym sosem tzatziki (str. 53). Składanie ciasta zgodnie z powyższymi wskazówkami sprawi, że ładnie rozdzieli się ono na warstwy i będzie podobne do ciasta filo. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę czasu, możesz kupić gotowe ciasto filo.
Przepis pochodzi z książki Dominiki Wójciak "Warzywo. 100 sposobów na jarzynę"