Jajko po mistrzowsku, czyli jak ugotować idealne jajko na miękko
Jajka w naszej kuchni mają to do siebie, że przygotowanie z nich prostej potrawy jest bardzo łatwe, ale przyrządzenie ich tak, by były idealne, nie jest już banalną sprawą. Jakie kroki warto podjąć, by nasze jajko na miękko było doskonałe?
Jajka są smaczne, pożywne i bardzo zdrowe. To idealna baza pysznego śniadania. Choć jajecznicę może usmażyć nawet dziecko, to czasem mamy ochotę stanąć na kulinarnym podium i przygotować sobie lub innej osobie idealne jajko na miękko. Jaki jest wzór tego ideału? Oczywiście w pełni ścięte białko i płynne żółtko. Jak uzyskać taki efekt za każdym razem?
Na początku było jajko - tak też przygotowanie go na miękko powinniśmy zacząć od wyboru najlepszego kandydata.
Odpowiednie jajko powinno pochodzić z ekologicznego chowu, od kury karmionej odpowiednią karmą. Jajka pochodzące od ptaków trzymanych w klatkach bez dostępu do światła są po prostu niesmaczne i jakich czarów byśmy nie dokonywali w kuchni, nigdy nie uda nam się kogokolwiek nimi zachwycić.
Świeże jajko pochodzące z zaufanego źródła jest fundamentem pod udane śniadanie.
Sprawdź również: Jedz dwa jajka na twardo dziennie. Szybko zauważysz zmiany w samopoczuciu
Przed rozpoczęciem gotowania jajka należy zawczasu wyjąć z lodówki i odczekać, aż osiągną temperaturę pokojową. Proces ten powinien zająć około pół godziny.
To jak długo trzeba trzymać jajka we wrzątku, by wyszły idealnie, zależy od ich wielkości. Małe jajka, czyli w rozmiarze S gotuje się 3 i pół minuty, rozmiar M 4 minuty, a jajka w rozmiarze L powinny spędzić we wrzątku 5 i pół minuty.
Niektórzy preferują wkładanie jajek do gotującej się wody, inni zalewają je, wstawiają na kuchenkę i czekają na zagotowanie. W tym drugim przypadku konieczne jest przypilnowanie momentu, w którym woda wchodzi w stan wrzenia i od tego momentu zacząć liczyć minuty przeznaczone dla naszych jajek.
Zobacz także: Babciny przepis na racuchy przywodzi smak dzieciństwa
Zależnie od ilości jajek powinniśmy wybrać również odpowiedni garnek. Jeśli jajka będą ściśle upakowane, nie będą obijać się o siebie w czasie gotowania, co zmniejszy ryzyko rozbicia skorupek. Wody w garnku powinno być tyle, by przykrywała wszystkie jajka i to z zapasem, by nie odkryła ich w czasie parowania.
Gdy po wszystkich tych zabiegach uzyskamy już nasze idealne jajka na miękko, powinniśmy zaserwować je w specjalnych, przeznaczonych do tego kieliszkach. Następnie ostukać górną powierzchnię jajka łyżeczką, zdjąć skorupkę i cieszyć się doskonałym smakiem - zarówno jajka, jak i naszego sukcesu.
Czytaj także: Genialny sposób na szybkie siekanie jajek