Reklama

Sekrety ryżu

Co jest w tych ziarnach, że potrafią wyżywić najludniejsze kraje świata? I czemu właśnie ryż tak chętnie stosują osoby dbające o linię? ​Poznaj najpopularniejsze jego odmiany, z których przygotujesz wyśmienite dania główne, a nawet desery!

Jest jedną z najważniejszych roślin uprawnych świata - żywi się nim ponad jedna trzecia ludzkości. Niektórzy historycy właśnie w rozwoju pól ryżowych widzą przyczyny tego, że południowa i wschodnia Azja - ojczyzna ryżu - jest najbardziej zaludnionym obszarem Ziemi.

Warto dodać, że mieszkańcy Dalekiego Wschodu są często długowieczni. Duża w tym zasługa ziaren ryżowych, bogatych w witaminy, błonnik i przeciwutleniacze zapobiegające starzeniu się komórek. W poradniku dowiesz się o najpopularniejszych odmianach i właściwościach ryżu.

Rodzaje ryżu

Parboiled
Gotuje się go najkrócej, ponieważ został on wcześniej poddany działaniu pary pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu wartości odżywcze wchłonęły się w głąb ziarna. Podczas gotowania praktycznie nie traci więc składników.

Reklama

Arborio
Wyjątkowa odmiana ryżu o lekko zaokrąglonych ziarnach. Najlepszy do przygotowania risotto - tradycyjnej północnowłoskiej potrawy. Dobrze wchłania nie tylko wodę, ale także bulion, na którym jest często gotowany, sosy, a także aromaty i przyprawy.

Czerwony jaśminowy
Inaczej zwany "czerwonym ryżem cargo" - ze względu na popularność eksportu tej odmiany w kontenerach. Popularny w Tajlandii, a także zalecany diabetykom. Jego smak jest lekko orzechowy. Kupisz go w sklepach ze zdrową żywnością.

Basmati
Długoziarnisty biały jest jednym z najpopularniejszych w kuchniach świata. Jest to ryż łuskany, a jego najszlachetniejszą odmianą jest basmati. Rośnie u podnóża Himalajów. Charakteryzuje się wyjątkowym aromatem, a także śnieżną bielą po ugotowaniu.

Brązowy
Inaczej zwany naturalnym. Ryż jest niepolerowany, ma tylko usuniętą łupinę. Jest najmniej przetworzony, więc najbardziej wartościowy pod względem odżywczym. Ma niski indeks glikemiczny. Bogaty w błonnik, wit.: B6, E i K, wapń, żelazo oraz aminokwasy.

Czarny
W starożytnych Chinach dostępny wyłącznie dla cesarza, dlatego zwany "zakazanym". Wykorzystywany do dekoracji oraz wyrobu makaronu. Trudno dostępny w Polsce. Ma wyjątkowe właściwości - zawiera 18 aminokwasów, błonnik i przeciwutleniacze.

Jaśminowy
Długoziarnisty ryż idealnie nadaje się do potraw typu pilaw oraz na przykład jako dodatek do dziczyzny, raków, homarów i ryb. Pochodzi z pól Tajlandii, a nazwę zawdzięcza słodkiemu zapachowi kwiatowemu, jaki wytwarza się w trakcie gotowania.

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy