Soczysty schab. Jak kupować i przygotowywać
Schab to klasyk kuchni polskiej. Większość osób zna go jednak pod postacią panierowanego kotleta smażonego na maśle.
Schab to klasyk kuchni polskiej. Większość osób zna go jednak pod postacią panierowanego kotleta smażonego na maśle.
To rzeczywiście najbardziej popularny przepis na ten kawałek mięsa. Oczywiście schab można przygotowywać na wiele sposobów, ale aby był naprawdę soczysty i smaczny, należy zatroszczyć się o wybór najlepszego kawałka już w sklepie.
Sposób jego obróbki też jest ważny, ale jeśli uda wam się kupić świetny schab, sprawa będzie o wiele łatwiejsza. Zobaczcie, na co zwrócić uwagę, żeby móc podawać zawsze mięciutki, kruchy i przyjemny schab.
Będąc na zakupach miejcie się na baczności i pamiętajcie, to wy jesteście klientami i płacicie za produkty. Wymagajcie więc najlepszej jakości i świeżości.
Wydaje wam się, że schab powinien być jednolitym, zbitym, jasnym kawałkiem mięsa? Muszę was zmartwić. To najgorsza z możliwych opcji. Jeśli schab jest w przekroju czysty, bez żadnych odstających kawałków i otacza go jedynie biało-srebrna błonka odpuśćcie sobie zakup i wybierzcie coś innego. Jeśli taki schab jest w dodatku twardy i zwarty, trzymajcie się od niego z daleka. Będzie suchy i jałowy.
Schab powinien mieć nieznaczne przerosty tłuszczyku czyli małe, równomiernie rozłożone żyłki tłuszczu. Ten tłuszcz powinien być biały i miękki. W całym procesie odpowiada on za nawilżenie mięsa i nadanie mu kruchości. Dzięki temu nie wyjmiecie z piekarnika podeszwy.
Nie kupujcie pakowanego schabu w plastrach. Producenci próbują wielu sztuczek. Układają najładniejszy plaster na wierzchu, a te gorsze umieszczają pod spodem. Naklejki lokują w taki sposób, aby uniemożliwić podejrzenie zawartości opakowania. Czasami może zdarzyć się, że schab w opakowaniu umieszczony jest pionowo, przez co nie ma możliwości zobaczenia jego przekroju, czyli najważniejszej części. Jeśli sprawdzenie co jest w opakowaniu przysparza wam trudności już na samym początku wiedzcie, że producent lub sprzedawca mają coś do ukrycia - brak polędwiczki lub inne niepożądane cechy schabu. Lepiej kupcie schab na wagę.
To bardzo ważne i zapewne będziecie zdziwieni. Wykrojony schab powinien zawierać kawałek polędwicy. Kojarzycie ten ciemniejszy kawałek obok schabu oddzielony przezroczystą błonką? To najlepsze, co może się trafić. Szukajcie takiego dwukolorowego schabu, a będziecie zachwyceni. Polędwiczka wieprzowa to najbardziej delikatny element tuszki i jej część powinna być elementem składowym schabu. Dlatego jeśli jej nie ma, śmiało możecie negocjować cenę u sprzedawcy
Schab wieprzowy to dość delikatne mięso i wcale nie wymaga długiej obróbki. Wręcz przeciwnie, przez długi czas w wysokiej temperaturze można go łatwo przesuszyć. Najlepiej obsmażyć plastry lub kawałki na patelni w celu zamknięcia porów mięsa i przełożyć do piekarnika lub dusić w sosie. Aby schab stał się bardziej kruchy można wykorzystać niektóre metody, o których pisałam tutaj. Pamiętajcie jednak, że jest to wieprzowina i należy podczas jej przygotowywania zachować pewne zasady. Podczas gotowania, smażenia czy duszenia wieprzowiny (tyczy się to każdej części) sprawdzajcie, czy mięso osiągnęło temperaturę 65°C w najgrubszym miejscu i utrzymuje ją nieprzerwanie przez ok 15 sekund. Możecie do tego celu wykorzystać termometr do mięs.
Zobacz także: