Spiżarnia pełna skarbów
Soczyste, aromatyczne i bajecznie tanie warzywa. Grzech nie zrobić z nich kilku słoików przetworów.
Składniki na 4-5 słoików (ok. 400 ml): 2 i 1/2 kg papryki, 1 szklanka octu 10 proc., 5 szklanek wody, 1/2 szklanki cukru, 1/2 szklanki miodu, łyżka soli, po 8-10 ząbków czosnku, goździków, ziela angielskiego, pieprzu ziarnistego, 4-5 listków laurowych, gorczyca, oliwa, gałązki rozmarynu.
Papryki przekrój na pół, usuń gniazda nasienne i dokładnie opłucz pod bieżącą wodą. W garnku zagotuj wodę. Gdy zacznie wrzeć, wrzuć połówki papryk i gotuj 5 min (dzięki temu papryka będzie bardziej sprężysta i nie połamie się podczas wkładania do słoików). Wyjmij ją, osącz łyżką cedzakową i ostudź.
W drugim garnku przygotuj zalewę. Wlej wodę, ocet, dodaj cukier, miód oraz sól i zagotuj. Od czasu do czasu zamieszaj, aby miód i cukier dobrze się rozpuściły, po czym wystudź.
Do każdego słoika włóż po 2 ząbki czosnku, goździki, ziele angielskie, ziarenka pieprzu, kilkanaście ziarenek gorczycy, a także listek laurowy oraz gałązkę świeżego rozmarynu. Ułóż w słojach paski papryki i zalej ostudzoną zalewą. Na wierzch każdego (uprzednio wyparzonego) słoika wlej pół łyżeczki oliwy i dobrze zakręć.
Słoiki wstaw do dużego garnka wyłożonego ściereczką. Wlej dość ciepłą wodę (powinna sięgać do wysokości 1 cm poniżej pokrywek). Pasteryzuj ok. 20 min począwszy od chwili, gdy woda zacznie wrzeć.
Składniki na 2 słoiki (po ok. 300 ml): 50 dag małych czerwonych pomidorów koktajlowych, 2 małe strączki papryczki chili l duży ząbek czosnku, szklanka białego octu winnego, łyżka ziaren gorczycy, 3 listki laurowe, 2 łyżki cukru, łyżeczka soli, łyżeczka suszonych ziół prowansalskich, listki świeżej bazylii.
Słoiki umyj i wyparz. Następnie osusz je, wstawiając do nagrzanego do 150° C piekarnika na 15-20 minut. Pokrywki od słoików wygotuj.
Pomidory i papryczki dokładnie umyj pod bieżącą wodą i osusz. Czosnek obierz z łupin i przekrój na pół lub pokrój w cienkie talarki.
Przygotuj zalewę. Do garnka wlej ocet, dodaj cukier, sól, papryczkę chili, pokrojony czosnek, gorczycę oraz listki laurowe. Przykryj rondelek, aby podczas gotowania ocet nie parował. Zalewę zagotuj na wolnym ogniu pod przykryciem.
W osuszonych, jeszcze ciepłych, słoiczkach układaj pomidory wraz z listkami bazylii. Z wierzchu oprósz je ziołami prowansalskimi. Nie upychaj warzyw bardzo ciasno, aby delikatne pomidory koktajlowe nie popękały. Następnie zalej gorącą marynatą (przyprawy rozdziel po równo do każdego słoika) i dokładnie zakręć. Słoiki postaw na 30 minut (lub dłużej) do góry dnem. Po tym czasie odwróć je.
Pomidory marynowane przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu. Za kilka miesięcy będą wyśmienitym dodatkiem do mięs i kanapek.
Składniki na 2 słoiki o poj. 500 ml: 50 dag fasolki szparagowej żółtej i zielonej, strąk czerwonej papryki, świeży koper, 6 szklanek wody, 1/2 szklanki octu 10 proc., 7 łyżeczek soli, 12 łyżek cukru.
Fasolkę umyj pod bieżącą wodą. Odetnij końce i usuń włókna. Wrzuć ją do garnka z osoloną wrzącą wodą i gotuj ok. 10 min. Fasolka powinna być lekko twarda. Odcedź ją na sicie i pozostaw do ostygnięcia.
Koper umyj i porwij na mniejsze kawałki. Z papryki usuń gniazda nasienne, umyj i wrzuć do wrzątku. Gotuj 7 minut. Wyjmij łyżką cedzakową, a gdy ostygnie, pokrój ją w cienkie paski.
Przygotuj zalewę. Ocet wymieszaj z 6 szklankami przegotowanej, zimnej wody. Dodaj sól oraz cukier i wymieszaj.
Do czystych i wyparzonych słoików ostrożnie włóż fasolkę tak, by jej nie połamać. Dodaj koper oraz paski papryki. Zalewę zamieszaj i zalej nią warzywa. Bardzo dokładnie zakręć.
Słoiki wstaw do dużego garnka (nie powinny się stykać) wyłożonego ściereczką lub gazetą. Następnie wlej wodę o temperaturze zbliżonej do temperatury słoików. Woda powinna sięgać do wysokości 1 cm poniżej pokrywek. 6. Słoiki pasteryzuj 15-20 minut. Czas pasteryzacji liczy się od momentu, gdy woda zacznie się gotować. Fasolka będzie gotowa już po kilku dniach, ale tak przygotowaną możesz przechowywać również całą zimę.
Składniki na 4 słoiki (po ok. 300 ml): 1 i 1/2 szklanki białego octu winnego lub 3/4 szklanki octu spirytusowego 10 proc., 1 kg małych buraków, 3 szklanki wody, 1/2 szklanki cukru, 1 łyżka soli, kilka liści laurowych, kilkanaście ziaren ziela angielskiego, 3-4 łyżeczki kminku, 3-4 ząbki czosnku.
Słoiki umyj, wyparz i osusz w piekarniku nagrzanym do temp. 150° C. Pokrywki od słoików wygotuj.
Buraki dokładnie wyszoruj pod bieżącą wodą. Włóż je do garnka, zalej wodą, lekko osól i zagotuj. Gdy już nieco zmiękną, wyjmij je łyżką cedzakową i ostudź. Gdy ostygną, obierz ze skórki. Jeśli buraki są duże, możesz je pokroić w ćwiartki lub ósemki albo zetrzeć na tarce o dużych oczkach.
Przygotuj zalewę. Do garnka wlej ocet, wodę; dodaj cukier, sól, przyprawy oraz obrany czosnek i wszystko zagotuj. Zalewę przecedź, a przyprawy rozdziel równo do słoiczków.
Buraczki włóż do słoików z przyprawami. Zalewę ponownie zagotuj, gorącą zalej buraczki i od razu starannie zakręć. Pasteryzuj je 20 min.
Z marynowanych buraczków przygotujesz zimą pyszną sałatkę. Pokrojone w kostkę 3 buraczki połącz z małą czerwoną cebulą pokrojoną w piórka, 1/4 opakowania sera feta, zieloną sałatą oraz połówkami migdałów. Do tego przygotuj sos: wymieszaj łyżkę octu winnego, 2 łyżki oliwy z 1/2 łyżeczki cukru. Sosem zalej składniki sałatki w salaterce. Gotowe!