MAŁE WAŻNE SPRAWY
Marysia o płycie zespołu Małe Ważne Sprawy: Co mnie inspiruje?... Pierwszą myślą, która przychodzi mi do głowy to – człowiek oraz jego wnętrze; muzyka, która towarzyszy mi całe życie – mówię tu o jej stylach, gatunkach, rodzajach, czyli ogólnie o całej jej wielobarwności, należy też tu wspomnieć o ciszy i przyrodzie.
Zespół Małe Ważne Sprawy istnieje od 2006 roku. Pod wcześniejszą nazwą Maria Krawczyk i jej kukułki zdobyli kilka nagród – zostali laureatami festiwalu FAMA w Świnoujściu (2007; oraz Marysia zdobyła nagrodę główną tj. Trójząb Neptuna wraz z innymi tam występującymi wokalistami); II miejsce w VII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Górskiej i Folkowej w Zakopanem (2008), wystąpili też w finale 42 SFP w Krakowie (2006, 2008). Teksty piosenek czerpią z Pisma Świętego i poezji m.in. Jerzego Harasymowicza. Muzykę pisze Marysia, a aranżacja jest ich wspólnym dziełem. Muzyka, którą wykonują to poezja śpiewana, opowiadająca o zachwycie przyrodą, o Bogu, o zwyczajnych sprawach ludzkich… Koncert zespołu MAŁE WAŻNE SPRAWY
Liderka zespołu, Maria Krawczyk (ur. w 1979 r.) jest absolwentką Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego na Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1999 roku założyła swój pierwszy zespół o nazwie ELI, z którym zdobyła II miejsce na Festiwalu Piosenki Wartościowej w Mistrzejowicach w Krakowie. W 2006 roku powstał zespół Maria Krawczyk i jej kukułki, którego nazwa zostaje zmieniona potem na Małe Ważne Sprawy. Maria Krawczyk jest dyrygentem Krakowskiego Chóru Młodzieżowego Płomień, zespołu wokalnego Aster, w skład którego wchodzą seniorzy,scholi duszpasterstwa akademickiego przy Kolegiacie św. Anny w Krakowie, oraz dwóch chórów szkolnych w Branicach i Targowisku. Jest również nauczycielem gry na instrumentach i śpiewu, prowadzi warsztaty wokalne głównie dla chórów. Współpracowała z wieloma młodymi artystami z różnych dziedzin sztuki m.in.: Magdaleną Barylak, Dariuszem Łapińskim, Jolantą Ładą, zespołem Flores Rosarum, Chórem Kameralnym “Quattro Voci”, Teatrem Hagiograf , grupą poetycka CzAS, Maciejem Talikiem., śpiewała pod batutą Helmutha Rillinga w Krakowskiej Bachakademie.
Marysia o płycie zespołu Małe Ważne Sprawy:
Na naszej płycie zawarta jest moja twórczość, która powstała na przestrzeni 14 lat. Najstarsza piosenka Psalm 30 powstała w 1995 r. W środowisku młodzieży działającej w różnych grupach przykościelnych znana jest pod tytułem Zamieniłeś w taniec i cieszy się do tej pory dużą popularnością. Co mnie inspiruje?... Pierwszą myślą, która przychodzi mi do głowy to – człowiek oraz jego wnętrze; muzyka, która towarzyszy mi całe życie – mówię tu o jej stylach, gatunkach, rodzajach, czyli ogólnie o całej jej wielobarwności, należy też tu wspomnieć o ciszy i przyrodzie. Zawsze fascynowało mnie działanie muzyki na człowieka oraz to, jak można się nią bawić na instrumencie czy wokalnie; przyroda, która mocno działa na moją wyobraźnię a co za tym idzie – duszę. Jednak sięgając myślą głębiej, sądzę, że przede wszystkim Bóg… Prawie cała muzyka zawarta na pierwszym krążku Nadzieja wyśpiewana powstała po modlitwie. Stąd też konkretny klimat obu płyt. Wszystkie utwory są dla mnie bardzo ważne, gdyż wiążą się z konkretnymi wspomnieniami i jak najbardziej są aktualne do dziś (zwłaszcza mówię tu o piosenkach-modlitwach). Starałam się by każda piosenka miała swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter. Chłopcy z zespołu cierpliwie znosząc moje wymagania dotyczące wyobrażenia o danej kompozycji, stworzyli aranżacje, dzięki którym mogę jeszcze mocniej wyrazić siebie, ponieważ... PIOSENKA – TO CZĄSTKA MNIE.
21. września 2010 godz. 21.00 Kamieniołom im. Jana Pawła II, ul. Zamoyskiego 2, Kraków
Maria Krawczyk śpiew, gitara, klawisze, muzyka,
Florian Oskwarek gitara solowa,
Tomasz Piłat bas,
Marcin Polański instrumenty perkusyjne
koncert promujący debiutancki album Nadzieja wyśpiewana / Każdym dźwiękiem delikatnie
koncepcja Eryk Ostrowski