Miłosne przesądy. Czego unikać, by związek był szczęśliwy i trwały?
Często przekazywane z pokolenia na pokolenie – przesądy miłosne, które mówią, jak dopomóc szczęściu. Niekiedy dotyczą tego, co zrobić, by uczucie pomiędzy partnerami nigdy nie słabło, innym razem to sposoby na uniknięcie staropanieństwa lub starokawalerstwa. Dawno temu zakorzeniły się w zbiorowej świadomości i mimo upływu dziesiątek lat, nadal w niej funkcjonują. Zdecydowana większość osób traktuje je z przymrużeniem oka. Najpopularniejsze przesądy miłosne mogą zadziwić.
Jak sprawić, by miłość trwała wiecznie?
Zawieszenie kłódki z wyrytymi na niej inicjałami jest jednym z najpopularniejszych zwyczajów miłosnych. Według legendy wszystko zaczęło się we Florencji. Uczniowie szkoły Sanita in Costa San Giorgio zabierali kłódki ze swoich szafek szkolnych i wieszali je z wyznaniami miłosnymi na Ponte Vecchio. Zwyczaj rozpowszechnił się również poza Włochami. W Polsce najsłynniejszym mostem obwieszonym kłódkami zakochanych do niedawna był most Tumski we Wrocławiu. Latem 2019 roku rozpoczęto jednak jego remont, a to wiązało się ze zdjęciem wszystkich dowodów miłości zawieszonych na balustradach. Zakochani mogli odebrać swoją kłódkę, te bezpańskie trafiły do magazynu Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
Mieszkańcy Torunia przypinają kłódki do mostu im. Józefa Piłsudskiego. W Bydgoszczy służy do tego most Jana Kiepury, Gdańsk słynie z kłódek na moście Chlebowym, zaś Kraków z obwieszonej metalowymi okazami miłości kładki Ojca Bernatka.
Kłódki z inicjałami zakochanych mają przede wszystkim symbolizować oddanie i być dowodem dozgonnej miłości. Według przesądu wrzucenie kluczyka do wody sprawia, że para już na zawsze zostanie razem.
Co zrobić, żeby uniknąć staropanieństwa?
Jest wiele przesądów, które powinny mieć na uwadze panny szukające kandydata na męża. Kobiety, które szybko chcą zostać żonami, muszą być niezwykle ostrożne. Dawniej ślub uważano za największe osiągnięcie młodej dziewczyny. Wiele przesądów, które przetrwały, przekazywane z pokolenia na pokolenie, mówią wiec o tym, jak uniknąć staropanieństwa lub przyśpieszyć ożenek.
Według przesądów, które przetrwały do dziś, najniebezpieczniejsze jest chodzenie pod drabiną. Na początku XIX wieku więźniowie skazani na śmierć wchodzili na szubienicę właśnie po drabinie. W konsekwencji przejście pod nią ma przynosić pecha oraz przyciągać staropanieństwo.
Równie niebezpieczne jest bycie druhną więcej niż trzy razy oraz siadanie na rogach stołu, zwłaszcza w czasie świąt i uroczystości. Jeśli kobieta chce wyjść za mąż powinna wyrzucić z domu wszystkie kaktusy i nie decydować się na posiadanie kota. Te zwierzęta podobno odstraszają kawalerów. Z kolei jeśli singielka nad swoim łóżkiem zobaczy pająka, może spodziewać się nadejścia nagłej i odwzajemnionej miłości.
Co zrobić by przyśpieszyć ciążę?
Jeśli kobieta jest samotna, a szybko chciałaby poznać miłość swojego życia, powinna usiąść na krześle zwolnionym przez księdza po zakończeniu wizyty duszpasterskiej. Szybkie zajęcie miejsca, na którym jeszcze niedawno siedział kapłan, może również pomóc parom starającym się o potomstwo. Według tradycji ustnej w ciążę na pewno zajdzie kobieta, nad której domem latają bociany. Te biało-czarne ptaki zwiastują nowe życie w rodzinie.
Gdzie i kiedy można się całować?
Najwięcej przesądów dotyczy oczywiście pierwszego całusa. To właśnie on decyduje o tym, jak związek będzie wyglądał w przyszłości. Jeśli para chce spędzić razem wyjątkowo udany i romantyczny rok, powinna pierwszy raz pocałować się w sylwestra, gdy tylko na zegarach wybije północ.
Równie symboliczny jest pocałunek pod jemiołą. Jeśli w czasie świąt bożonarodzeniowych zakochani pocałują się pod tą rośliną, najprawdopodobniej niedługo wezmą ślub. Aby być pewnym, że miłość nie wygaśnie, należy systematycznie, co roku powtarzać całusy pod jemiołą.
Co ciekawe przesądy wyróżniają również miejsca, w których pod żadnym pozorem nie należy się całować. Są to wszelkie rozdroża, skarpy i urwiska. Pocałunek na skrzyżowaniu to zwiastun szybkiego rozstania. Według przesądu drogi zakochanych wkrótce się rozejdą.
Jak zapobiec rozstaniu?
Wiele przesądów mówi również o tym, czego unikać w codziennym życiu z partnerem, by nie doprowadzić do rychłego rozstania. Para, która chce spędzić ze sobą resztę życia, nie powinna obdarowywać się prezentami w postaci butów (to może skłonić partnera do wyruszenia w samotną drogę) oraz zegarków (odmierzają czas do rozstania). Zakochani pod żadnym pozorem nie powinni dzielić się chusteczkami do nosa. W ten sposób przywołują bowiem łzy i smutek.
Szczególnie ważne jest również, jak przygotowujemy ukochanej osobie kawę. Jeśli najpierw dodajemy cukier, a potem mleko możemy liczyć na szczęście. Jeśli jednak kolejność jest odwrotna, w związku może zabraknąć słodyczy, a co za tym idzie, pojawią się kryzysy i kłopoty. Z kolei pomieszanie herbaty partnerowi, grozi awanturą zakochanych.
Jeśli para chce spędzić ze sobą resztę życia nie powinna wyznawać sobie miłości, gdy na zewnątrz pada śnieg. Według przesądu, takie uczucie jest nietrwałe, a kiedy stopnieje śnieg, natychmiast zniknie.
Zobacz również: