Plakaty Michała Batorego w Reszlu

​W sobotę 30 lipca odbędzie się otwarcie wystawy "Michał Batory. Retrospektywa. 120 plakatów / okładki książek dla wydawnictwa Drzewo Babel" w Galerii Zamek w Reszlu. Wystawa potrwa do 17 października.

Zaproszenie na wernisaż wystawy Michała Batorego
Zaproszenie na wernisaż wystawy Michała Batoregomateriały prasowe

Michał Batory to z pochodzenia Łodzianin, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki, od 1987 roku mieszka i tworzy w Paryżu. Ekspozycja ta będzie największą dotychczas prezentacją twórczości polsko-francuskiego grafika w naszym kraju, pierwszą taką realizacją w północno-wschodniej części Polski.

Batory jest obecnie jednym z najbardziej cenionych plakacistów na świecie z ugruntowaną pozycją na francuskiej scenie artystycznej. Jego prace prezentowane były w wielu galeriach na całym świecie. W 2011 roku odbyła się indywidualna wystawa artysty w Les Arts Décoratifs w Luwrze.

Nazywany rzemieślnikiem plakatu, w swojej pracy posługuje się głównie fotografią. Stworzone przez niego dzieła często balansują na pograniczu świata realnego i wyimaginowanego. Batory lubi w swoich pracach ożywiać przedmioty, poddawać je rozmaitym metamorfozom i nadając im nienaturalne formy.

Jego twórczość bazuje przede wszystkim na polskiej szkole plakatu i surrealizmie. Obrazy proponowane przez Batorego pozostawiają odbiorcy kilka możliwych sposobów interpretacji i zawsze na długo zapadają w pamięć.

Podążając drogą Romana Cieślewicza, którego marzeniem było robienie obrazów publicznych, żeby jak największa liczba ludzi mogła je zobaczyć, Michał Batory ze swoim plakatem wchodzi w ulicę, w przestrzeń miejską. Artysta często podkreśla w wypowiedziach, "że galerią dla jego prac są ulice, a publicznością - przechodnie".

Na wystawie w Galerii "Zamek" w Reszlu zobaczymy ponad 150 prac artysty. Będą to plakaty teatralne, kulturalne powstałe dla francuskich i polskich teatrów i instytucji kulturalnych oraz okładki książkowe projektowane przez grafika dla wydawnictwa Drzewo Babel.

Michał Batory o współpracy z Drzewem Babel
Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas