Reklama

Rekord! Rzeźba Magdaleny Abakanowicz sprzedana za 11 mln złotych

Monumentalna instalacja rzeźbiarska „Tłum III” Magdaleny Abakanowicz w czwartkowy wieczór została wylicytowana na aukcji organizowanej przez DESA Unicum. Praca osiągnęła rekordową cenę 11 mln zł.

50 niemal identycznych, pozbawionych głów i rąk postaci, których płci nie sposób określić.  Grupa szarych figur, stworzonych z żywicy i jutowej tkaniny. Z jednej strony anonimowa, pozbawiona emocji, z drugiej, w swej zwartej masie, pełna emocji. Tak przedstawia się praca Magdaleny Abakanowicz "Tłum III", która 21 października została wylicytowana za rekordową kwotę 11 mln złotych.

Rzeczywistość ludzkich mas

Prace nad serią "Tłumów", której część stanowi wylicytowana w czwartek realizacja, artystka rozpoczęła w 1986 roku. Figury, początkowo realistyczne, z czasem ewoluowały, zbliżając się w stronę abstrakcji, często inspirowanej organicznymi formami. "Tłumy III" krytycy oceniają jako jedną z najciekawszych prac w cyklu, nie tylko ze względu na jej czysto artystyczne walory, ale również ze względu na konotacje z realiami społeczno, politycznymi, w jakich powstawała. Jak czytamy na stronie DESA Unicum: "Nie bez znaczenia, w odniesieniu do ówczesnej sytuacji politycznej w Polsce, było stosowanie przez autorkę zwielokrotnienia ludzkich figur. Na tym tle powstały w 1989, momencie bezsprzecznie przełomowym dla rodzimej historii, "Tłum III" nabiera nowego znaczenia. Tłum podobnych sobie, wydrążonych od środka, anonimowych postaci stał się dla artystki refleksją nad rzeczywistością ludzkich mas, odizolowanych od świata zewnętrznego, nieustannie stojących w kolejkach i właściwie odłączonych od wszelkich informacji uznanych za niedozwolone."

Reklama

Rekord na rynku sztuki

"Tłum III" choć od dawna ma swoje miejsce w podręcznikach historii sztuki, teraz być może trafi i do podręczników, poświęconych polskiemu rynkowi sztuki. Na czwartkowej aukcji praca Magdaleny Abakanowicz osiągnęła bowiem rekordową cenę 11 mln złotych (do kwoty tej doliczana jest jeszcze opłata aukcyjna, po jej dodaniu cena wynosi 13 mln 200 tys. zł ).  "Tym samym dzieło Abakanowicz pobija rekord i staje się najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w Polsce. Gratulujemy licytującym!" - napisała na swoim facebookowym profilu DESA Unicum.

Magdalena Abakanowicz od lat uznawana jest za jedną z najważniejszych polskich artystek XX wieku. Rzeźbiarka słynie głównie z monumentalnych, tworzonych z tkanin prac, określanych od jej nazwiska mianem "abakanów". Jej dzieła znajdują się w zbiorach najważniejszych na świecie muzeów takich jak Centre Pompidou w Paryżu czy Metropolitain Museum w Nowym Jorku. 

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy