Reklama

Reklama

Znamy listę najbogatszych kobiet w Polsce! Czym się zajmują?

63 mln zł - właśnie tyle trzeba było mieć w swoim posiadaniu, aby znaleźć się na liście 50 najbogatszych Polek, opublikowanej w najnowszym numerze "Wprost". Kto znalazł się w ścisłej piątce? Znów nie zabrakło Dominiki Kulczyk.

Mecenaski kultury, właścicielki koncernów farmaceutycznych i spożywczych, filantropki. Innymi słowy, kobiety-instytucje, które miliarderkami nie zostały w jeden dzień, ale latami pracowały na swoją pozycję. W gronie debiutantek pojawiło się aż pięć nowych bohaterek. Zajmują się produkcją kabanosów, budują mieszkania, pieką ciasta i opracowują innowacje.

Dzięki dobrej passie Dominika Kulczyk powiększyła swój majątek aż o 300 mln zł. Kto znalazł się w pierwszej piątce?

1. Dominika Kulczyk

Nie jest dużym zaskoczeniem, że na czele listy stanęła Dominika Kulczyk z majątkiem szacowanym na blisko 8,3 mld zł. Kontrolowana przez nią Polenergia pobiła w tym roku rekord na warszawskiej giełdzie. Kilka tygodni temu uruchomiła już swoją dziewiątą elektrownię wiatrową na lądzie. Jest filantropką oraz dziedziczką wielomiliardowego majątku po zmarłym ojcu, Janie Kulczyku. Od 2015 roku to ona dzierży tytuł najbogatszej Polki. Prowadzi również fundację Kulczyk Foundation, która walczy z nierównościami społecznymi i dyskryminacją kobiet na całym świecie. Chce burzyć ograniczenia wynikające z nierówności płci.

Reklama

2. Barbara Komorowska z rodziną

Barbara Komorowska stoi za sukcesem firmy Bakoma, znanego producenta jogurtów, kefirów i deserów mlecznych. To właśnie Bakoma, która istnieje od 1992 roku gwarantuje jej oraz jej rodzinie tak ogromny zastrzyk gotówki. Firma zawdzięcza nazwę inicjałom Barbary Komorowskiej. W tym roku jej majątek szacowany jest na 2,1 mld zł. Ponadto, Barbara Komorowska jest przede wszystkim największą producentką żywności w Polsce. W jej posiadaniu znajdują się takie firmy, jak Polskie Młyny, gdzie sprzedaje mąkę, Kogmar, w którym sprzedaje olej rzepakowy praz BZK Alco, gdzie sprzedaje wódkę i spirytus. Inwestorka nie udziela się w mediach, chroniąc swoją prywatność.

3. Małgorzata Adamkiewicz

Kobieta, która w swojej działalności łączy biznes z nauką, inicjatorka prac nad innowacjami. Jest przewodniczącą rady nadzorczej i współwłaścicielką Adamed Pharma - jednej z największych polskich firm farmaceutyczno-biotechnologicznych. Ma doskonałe wykształcenie. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny) oraz The Stockholm School of Economics Executive Educations, posiada specjalizację I i II stopnia z chorób wewnętrznych oraz endokrynologii. Jest również współwłaścicielką jednego z najnowocześniejszych w Polsce centrów konferencyjno-szkoleniowych - Narvil pod Warszawą. Swoje ogromne możliwości wykorzystuje również do wspierania młodych talentów. Jej majątek oszacowano na 1,9 mld zł. 

4. Grażyna Kulczyk

Przez wiele lat to właśnie ona znajdowała się na pierwszym miejscu listy najbogatszych Polek, jednak od 2015 roku wyprzedza ją córka, która dzięki odziedziczeniu majątku po zmarłym ojcu plasuje się w ścisłej czołówce. Grażyna Kulczyk jest przede wszystkim wielką orędowniczką kultury - w ciągu ostatnich kilkunastu lat zorganizowała kilkaset istotnych projektów artystycznych. Jednak najważniejszym ogniwem jej majątku są pieniądze ze sprzedaży Starego Browaru, poznańskiego centrum handlowego, które za 290 mln euro trafiło w 2015 roku do niemieckiego funduszu inwestycyjnego. W wywiadzie dla "Wpost" zapytana o to, co pozostawi w spadku swoim dzieciom, odpowiedziała: "Pochodzę z takiego domu, gdzie majątkiem, jaki się wynosiło, były dobre wychowanie i wykształcenie. To najważniejsze, co dzieci mogą po mnie odziedziczyć". Jej majątek w tym roku wyniósł 1,1 mld zł. 

5. Katarzyna Frank-Niemczycka

Z wykształcenia jest psychologiem. Wraz z mężem, Zbigniewem Niemczyckim założyła Curtis Group, czyli koncern działający w branży farmaceutycznej, przemysłowej i deweloperskiej. W skład ich biznesu wchodzi spółka Curtis Health Caps, czyli trzeci największy producent kapsułek żelowych w Europie. To w nich zamyka się leki i suplementy diety dla ponad 100 firm farmaceutycznych. Ich firma wytwarza również obudowy do telewizorów, zabawki i elementy oświetlenia. Katarzyna Frank-Niemczycka początku lat 90. angażuje się również w działalność charytatywną. Organizowała liczne koncerty gwiazd, z których dochód był przeznaczany na wsparcie ochrony zdrowia, a także była fundatorką stypendiów dla utalentowanej, niezamożnej młodzieży. Jako pierwsza Polka otrzymała tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNICEF.

Kto jeszcze znalazł się w ścisłej czołówce?

Pierwszą dziesiątkę najnowszego rankingu najbogatszych Polek zamykają: Wiesława Herba oraz Elżbieta Kaczmarek z majątkiem 1,05 mld zł, Teresa Mokrysz z miliardem na koncie i Anna Podniesińska oraz Zyta Olszewska, których majątki szacuje się na 850 mln zł.

Zobacz również:

Te trendy wylansowała Rachel z "Przyjaciół". Wciąż są hitem!

Gwiazda "Diuny" została najmłodszą Ikoną Stylu


 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: najbogatsze polki | lista najbogatszych polek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy