Reklama

Joanna Agacka-Indecka - prezes, prawnik, matka

W zdominowanym przez mężczyzn świecie prawniczym, zajęła bardzo wysokie stanowisko, doceniana za profesjonalizm i pracowitość. Prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej była od 2007 roku. Mówiło się, że może być jednym z kandydatów na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

W 1988 roku ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim, później przez następne 13 lat była pracownikiem naukowym tej uczelni. W latach 90. odbywała praktyki w kancelariach adwokackich w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, m. in. w Biurze Obrońców z Urzędu w Chicago. Biegle znała język angielski, potrafiła posługiwać się także niemieckim i rosyjskim.

Coraz mniej czasu na czytanie

Pytana, jak spędza wolny czas, mówiła: "Po pierwsze staram się poświęcać jak najwięcej czasu mojej córce. Ze względu na obecny tryb życia, przykładam także większą wagę do fizycznych form aktywności. Czas w weekendy dzielę na sprawy związane z funkcją w samorządzie oraz ten przeznaczony wyłącznie dla rodziny. Niestety coraz mniej czasu mam na czytanie, nad czym najbardziej ubolewam." (Cytat za portalem Prawnik.pl, z 2008 roku).

Reklama

Od początku w zawodzie łączyła wiele funkcji i obszarów zainteresowań. Po odbyciu aplikacji, w 1996 roku, rozpoczęła praktykę w zawodzie adwokata, zaczęła prowadzić kancelarię. Pracując w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi zapoczątkowała prace Komisji Prawnej oraz cykl Ogólnopolskich Konferencji Komisji Prawnych okręgowych rad adwokackich.

W Naczelnej Radzie Adwokackiej najpierw działała jako członek Komisji Praw Człowieka, następnie pełniła funkcję wiceprezesa, a w 2007 roku została prezesem.

Być blisko problemów

Jako prezes NRA, chciała być blisko kolegów pracujących w zawodzie. "Staram się te dwie funkcje połączyć. Uważam bowiem, że niedobrze byłoby, aby prezes NRA pełnił rolę dyrektora administracyjnego adwokatury. Kontakt z zawodem, z kolegami oraz sądem pozwala na obserwację zjawisk zachodzących w adwokaturze i obserwacji problemów, z jakimi borykają się nasi członkowie" - mówiła w wywiadzie dla portalu prawnik.pl w 2008 roku.

Uczestniczyła w przygotowaniach projektu zmian prawa o adwokaturze. Zaproszona przez Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego działała także w Komisji Kodyfikacyjnej Praw Karnego.

"Za wybitne zasługi dla adwokatury polskiej, za osiągnięcia w pracy zawodowej i działalności społecznej" Prezydent RP odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Była żoną doktora habilitowanego nauk prawnych Krzysztofa Indeckiego, osierociła czternastoletnią córkę Katarzynę.

Ewa Pawełczyk

W katastrofie zginęły również tak wybitne kobiety jak: Maria Kaczyńska, Krystyna Bochenek, Grażyna Gęsicka, Izabela Tomaszewska, Anna Walentynowicz

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy