Reklama

Reklama

Kicz w Święta? Czyli najmodniejsza odzież damska i męska

Świąteczna odzież damska, rodem z Bożego Narodzenia u matki Bridget Jones, to w tym sezonie hit modowy. Marki odzieżowe promują kiczowate sweterki, sukienki, spódnice, sukienki – wszystko, co tylko może zawierać motyw świąteczno-zimowy. Jeżeli więc jeszcze nie posiadasz żadnej rzeczy z bałwankiem, choinką lub reniferem – szybko nadrób zaległości.

Co to za trend?

Od lat w filmach, w których przewija się motyw Świąt Bożego Narodzenia możemy ujrzeć bohaterów przy choince, ubranych w dziwaczne ubrania z motywami świątecznymi. Zazwyczaj jest to element komizmu i autoironii na pewne tradycje. Przez lata można było gdzieniegdzie kupić ubrania z motywami świątecznymi, jednak najczęściej była to odzież damska ładna i estetyczna (np. przyjemne w dotyku, stonowane swetry), nawiązująca bardziej do norweskiej grafiki, zimy, aniżeli wprost do komercji Bożego Narodzenia.

Reklama

Zabawmy się kiczem

Obecnie zmienił się nurt i trend wzięty rodem z amerykańskich czy brytyjskich komedii trafił do sklepów. Ciężko dziś znaleźć sklep stacjonarny lub internetowy, który oferowałby ładne swetry zimowe, za to prawie każdy proponuje ubrania kiczowate, wykorzystujące każdy możliwy symbol świąteczno-zimowy w wyolbrzymionej i doprowadzonej do absurdu formie. Oczywiście nie należy brać tej mody zbyt serio. 

Tylko dla zdystansowanych

Jeżeli ktoś potraktuje poważnie trend na świąteczny modowy kicz, może być istotnie zniesmaczony. Jednak będzie to jedynie oznaczało brak zrozumienia intencji. To moda, która żartuje do nas i z nami. Założenie swetra z cekinowym wielkim bałwanem lub choinką, albo spódniczki wyszywanej w cekinowe, odblaskowe postacie Św. Mikołaja i reniferów nie może być traktowana dosłownie. To ewidentny żart i naigrywanie się z komercyjnej strony Świąt, nawiązujące do właśnie przejaskrawionych przykładów z telewizji. W tym roku podchodzimy do bożonarodzeniowej mody z dystansem i uśmiechem, wcielając się w postacie ze znanych produkcji filmowych. Taka odzież damska i męska sprawia, że wyglądamy modnie, jednocześnie pokazując nasz humor i dystans do siebie, mody i komercyjnych symboli Świąt.

Z czym nosić świąteczne ubrania?

Styliści pokazują, że nie specjalnie należy przejmować się doborem idealnie pasujących dodatków. Założenie eleganckiej bluzki lub spodni do kiczowatego sweterka lub spódnicy nie podkreśli jego żartobliwego charakteru. Dlatego proponuje się do błyszczących i wzorzystych świątecznych ubrań zakładać z pozoru nie pasujące dodatki. Na przykład do cekinowej spódniczki założyć gruby sweter, do sweterka z bałwankiem – jeansy, albo tiulową, rozkloszowaną spódniczkę. Ważne, aby zestawienia dawały efekt lekkiego niedopasowania, a jednocześnie nawiązywały do chłodu na zewnątrz. 

Zabawne może być także, jeżeli ubierzemy się z całą rodziną w takie ubrania. Podczas Wigilii na pewno wtedy będzie wesoło, bo stroje rozluźnią atmosferę i rozbawią zgromadzonych, no bo przecież nie ma nic zabawniejszego, jak poważni, dorośli ludzie oraz dzieci w różnym wieku ubrani jednakowo – kiczowato i świątecznie.


materiał zewnętrzny
Dowiedz się więcej na temat: kicz | święta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy