Reklama

Kolejność wigilijnych potraw

Różne są tradycje i zwyczaje dotyczące wigilijnych potraw. Najczęściej podaje się ich 12 ­- symbolizują dwunastu apostołów. Jednak w wielu domach podaje się 7 potraw, które mają symbolizować siedem dni tygodnia, czy też 9 - na pamiątkę dziewięciu chórów anielskich.

Przygotowania do wieczerzy wigilijnej trwają dosyć długo i pochłaniają gospodynię domową bez reszty. Jeśli to ty w tym roku jesteś za to odpowiedzialna i nie chcesz, aby gotowanie i pieczenie śniło ci się o nocach, potrawy wigilijne najlepiej przygotuj wspólnie z pozostałymi gośćmi, z którymi spędzisz ten wieczór. Warto umówić się, kto w czym czuje się najlepiej i podzielić się przygotowaniem potraw - szczególnie, że jest ich sporo.

Wieczerzę czas zacząć

Wieczerzę wigilijną zazwyczaj rozpoczynamy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. W domu, w którym są małe dzieci, to szczególnie wyczekiwany znak, który informuje, że czas zacząć kolację i co najważniejsze - niedługo będzie można rozpocząć rozpakowanie prezentów, które znajdują się pod choinką.

Reklama

Kolacja rozpoczyna się zwykle dzieleniem opłatka i złożeniem życzeń wszystkim współbiesiadnikom. O czym trzeba pamiętać? Zgodnie z tradycją przygotuj dodatkowo jedno nakrycie dla "zbłąkanego wędrowca".

Dania wigilijne przygotowywane są z ryb, zbóż, grzybów, bakalii i maku. Najważniejszą potrawą wigilijną jest ryba - to ona symbolizuje chrześcijaństwo, a także chrzest i odradzanie się życia. Podaje się ją pod różnymi postaciami. Na wigilijnym stole bardzo popularny jest karp i śledzie, ale coraz częściej pojawia się także pstrąg czy łosoś. Na stole wigilijnym nie powinno zabraknąć też zupy grzybowej czy barszczu z uszkami, pierogów z kapustą czy kompotu z suszu.

Od początku do końca

Na początku podajemy zupę. W zależności od upodobań czy też tradycji rodzinnych przygotowujemy barszcz czerwony z uszkami lub zupę grzybową, do której też można podać uszka (są one z nadzieniem grzybowym).

Po zupie zazwyczaj podawany jest karp. Najłatwiej przygotować filety z karpia, chociaż w wielu domach nadal kupuje się żywe ryby, które przed Wigilią się zabija. Jednak do tego potrzebna jest odważna osoba, która dodatkowo potrafi wypatroszyć rybę.

Najsmaczniejszy karp to ten panierowany w jajku i bułce tartej oraz smażony na maśle. Wiele osób tak naprawdę karpia je jedynie w Wigilię. Tego dnia smakuje on znakomicie i tylko prawdziwi smakosze decydują się na karpia w inny dzień niż Wigilia.

Do karpia bardzo często podawana jest postna kapusta, a także ugotowane ziemniaki w mundurkach. Taką kapustę (bez mięsa, z grzybami, śliwkami, rodzynkami i czerwonym winem) najlepiej przygotować kilka dni wcześniej, wówczas jest najsmaczniejsza. Inną wersją kapusty jest ta z grochem - to taki wigilijny bigos.

Dla tych, którzy wciąż mają ochotę na dania rybne, przygotowuje się jeszcze rybę w galarecie, sałatki rybne oraz inne smakołyki z rybą w roli głównej.

Potem na stół podajemy pierogi z kapustą, z kapustą i grzybami czy też grzybami i ziemniakami. Najlepiej smakują, gdy są chrupiące - też podsmażone na maśle.

Sam koniec to czas na słodkości. Na wschodzie Polski podaje się kutię - która tam jest typowym daniem wigilijnym. Przygotowuje się ją z ziaren pszenicy, maku, migdałów i rodzynek. Na wielu stołach pojawiają się pierniki, makowce i wszelakie ciasta z bakaliami. Pomorzu i Kaszubach podaje się kluski z makiem, które z powodzeniem zastąpią makowiec.

Wyjątkowo tego dnia smakuje też kompot z suszonych owoców, który jest symbolem płodności i witalności oraz wspomaga trawienie.

Tradycja nakazuje, aby tego wieczoru spróbować chociaż po odrobince każdego dania - wszystko po to, by w nadchodzącym roku niczego nam nie zabrakło.

To przykładowa kolejność tradycyjnego, wigilijnego menu. W zależności od regionu można spotkać nieco inne potrawy lub te, ale w zmodyfikowanej formie. Poza tym wiele nowoczesnych gospodyń domowych wprowadza do menu zupełnie nowe potrawy z tradycyjnych składników.

Twój Styl
Dowiedz się więcej na temat: potrawy wigilijne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy