Reklama

Reklama

Oscary 2021 wręczone. Kto otrzymał statuetkę?

Znamy laureatów Oscarów 2021. Wielkim wygranym okazał się „Nomadland” – wyreżyserowana przez Chloe Zhao historia o emerytowanych Amerykanach, których sytuacja ekonomiczna zmusiła, by ruszyć w drogę w poszukiwaniu pracy. Oscarowy „polski akcent”, czyli film „Nowiny ze świata”, do którego zdjęcia zrealizował Dariusz Wolski, nie otrzymał statuetki.

To była gala inna niż wszystkie. 93. ceremonia wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej miała o wiele luźniejszy charakter niż dotychczasowe. Zorganizowano ją w kilku lokalizacjach (oprócz Dolby Theatre był to też m.in. dworzec kolejowy Union Station), atmosfera była o wiele swobodniejsza niż zwykle, a w przemówieniach laureatów pojawiło się sporo osobistych historii. Choć zmiany te zostały wymuszone związanym z pandemią reżimem sanitarnym, wielu komentatorów twierdzi, że wyszły uroczystości na dobre.

Laureaci Oscarów 2021. Kto otrzymał statuetkę?

O ile w tym roku zaskoczyła formuła ceremonii, o tyle w werdyktach zaskoczeń raczej nie było. Wielkim wygranym tegorocznego rozdania Oscarów był "Nomadland" - wyreżyserowany przez Chloe Zhao film, opowiadający o Amerykanach, których sytuacja ekonomiczna zmusiła do wyruszenia w drogę. Mieszkając w kamperach i przyczepach kempingowych, podejmują się sezonowych, nierzadko słabo płatnych i wykańczających fizycznie prac. W główną rolę wcieliła się Frances McDormand, która za swoją kreację również otrzymała statuetkę. Chloe Zhao otrzymała też statuetkę za najlepszą reżyserię.

Reklama

Odbierając wyróżnienie, reżyserka wygłosiła poruszające przemówienie. Podziękowała i pogratulowała w nim innym nominowanym. Przywołała również wspomnienie z dzieciństwa: "Kiedy dorastałam, grałam z tatą w pewną grę. Recytowaliśmy klasyczne utwory, a każde z nas miało dokończyć cytat, rozpoczęty przez drugą osobę. Jeden z nich szczególnie zapadł mi w pamięć. Zaczynał się od słów >>> Ludzie rodzą się dobrzy<<<. Kiedy byłam dzieckiem, te słowa wywarły na mnie wielki wpływ. Dziś wciąż są dla mnie ważne. Nawet kiedy czasem wydaje się, że jest zupełnie odwrotnie, ja zawsze odnajduję dobro w ludziach" - mówiła.

Oscar za najlepszą reżyserię dla Chloe Zhao przejdzie do historii kina. Urodzona w Chinach reżyserka, jest drugą w historii kobietą, która otrzymała wyróżnienie w tej kategorii i pierwszą, której kolor skóry jest inny niż biały.

"Nomadland" na ekrany polskich kin ma trafić w połowie maja. 

Jeśli chodzi o pozostałe kategorie, werdykty rozłożyły się dość równomiernie. Nagroda za najlepszy scenariusz oryginalny powędrowała do Emerald Fennell za "Obiecującą, młodą, kobietę" - niezwykłe, buntownicze kino zemsty, przełamujące nie tylko fabularne, ale i obyczajowe stereotypy. Za najlepszego aktora został uznany Anthony Hopkins, wyróżniony za kreację w filmie "Ojciec". Najlepszym filmem międzynarodowym okrzyknięto zaś "Na rauszu" Thomasa Vinterberga.

Oscary 2021: Dariusz Wolski bez statuetki

W tym roku w gronie nominowanych zabrakło polskiego filmu. Rodzimi kinomani trzymali więc kciuki za Dariusza Wolskiego, walczącego o statuetkę w kategorii "najlepsze zdjęcia" ("Nowiny ze świata"). Nagroda powędrowała jednak nie do niego, ale do Erika Messerschmidta, autora zdjęć do filmu "Mank" Davida Finchera.

Innym polskim akcentem była "Aida" - międzynarodowa produkcja, opowiadająca historię masakry w Srebrenicy, do której doszło w 1995 roku. Przy obrazie, nominowanym w kategorii "najlepszy film zagraniczny", pracowali: producentka, Ewa Puszczyńska i montażysta, Jarosław Kamiński.

Oscary 2021: Gdzie obejrzeć nagrodzone filmy?

Choć kina wciąż pozostają zamknięte, część nagrodzonych filmów dostępna jest legalnie w sieci. Na Netflixie można obejrzeć między innymi "Manka",  "Cząstki kobiety", "Nowiny ze świata" i "Czego nauczyła mnie ośmiornica". Na Amazon Prime dostępny jest zaś "Sound od Metal".

Oscary 2021: Oto lista laureatów w głównych kategoriach

Najlepszy film: "Nomadland"

Najlepsza reżyseria: Chloe Zhao, "Nomadland"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Frances McDormand, "Nomadland"

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Anthony Hopkins, "Ojciec"

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Youn Yuh-jung, "Minari"

Najlepszy aktor drugoplanowy:  Daniel Kaluuya, "Judas and the Black Messiah")

Najlepszy scenariusz oryginalny: "Obiecująca. Młoda. Kobieta", Emerald Fennell

Najlepszy scenariusz adaptowany: "Ojciec", Florian Zeller i Christopher Hampton.

Najlepszy film nieanglojęzyczny: "Na rauszu", Thomas Vinterberg

Najlepsze zdjęcia: "Mank", Erik Messerschmidt

Najlepszy film dokumentalny: "Czego nauczyła mnie ośmiornica", Pippa Ehrlich, James Reed i Craig Foster


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy