Reklama
Twój biust w dobrej formie

Zasady prawidłowego doboru biustonosza

Mądrze dobrany biustonosz to nie tylko część garderoby. Gdy go dopasujesz do swojej budowy i rozmiaru piersi, zadbasz również o swoje zdrowie. Wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę?

Obwód - idealnie przylegający stanik podtrzyma biust. W dobrze dobranym staniku 90 proc. ciężaru piersi opiera się na obwodzie. Działa on wówczas jak "pajączek" - urządzenie, które ma przypominać o tym, żeby się nie garbić. Idealnie dopasowany obwód sprawia, że mimowolnie prostujemy się, przybieramy prawidłową postawę. Dzięki temu odciążamy kręgosłup. Unikamy wtedy bólu pleców, karku, ramion, a w konsekwencji - głowy.

Wiele dolegliwości, jedna przyczyna

Gdy obwód pod biustem jest zbyt duży, powoduje mimowolne garbienie się. Dotyczy to zarówno pań, które mają duże piersi, jak i tych z niewielkim biustem. Taka nieprawidłowa postawa (stale się utrzymująca) powoduje napięcie mięśni. Efektem są bóle obręczy barkowej, karku, szyi i pleców. W takim przypadku pomoże jedna z technik masażu szwedzkiego - rozcieranie. Polega na przyciskaniu skóry i mięśni do głębiej położonych części tkanek i kości. Rozcieramy mięśnie karku "tam i z powrotem".

Reklama

To rozluźnia mięśnie i łagodzi ból. Ulgę może przynieść też ciepły prysznic na okolice karku i łopatek. Za ciasny biustonosz może powodować bóle w okolicy łopatek, a nawet przykurcze mięśni. W dodatku, jeśli miseczki są za małe, to ciężar biustu jest wówczas nieodpowiednio rozłożony. Często powoduje to uszkodzenie części piersiowo- -krzyżowej kręgosłupa, bóle w tej jego części, a także uporczywe bóle głowy, gdy uszkodzone już kręgi uciskają nerwy.

Wielkość miseczek też ma ogromne znaczenie

W doskonale dopasowanych miseczkach piersi nie tylko ładnie wyglądają, ale i dobrze się czują. Przede wszystkim nie zaburzają one przepływu krwi i chłonki. Nie powstają obrzęki, nie tworzą się guzki. Piersi nie bolą w nich nawet tuż przed okresem, gdy są szczególnie wrażliwe na dotyk. Gdy miseczki są za małe, powodują długotrwały ucisk na piersi. Skutkiem bywa poszerzenie się przewodów mlecznych.

Mogą tworzyć się tzw. brodawczaki. Są to guzki powstałe z nabłonka wyściełającego przewody mleczne. Jeśli ich końcowe odcinki znacznie się rozszerzą (np. z powodu długotrwałego ucisku za małych miseczek biustonosza), gromadzi się w nich wydzielina, która gęstnieje i czopuje ujście przewodu. Powstaje wówczas stan zapalny lub bolesny ropień. Brodawczaka trudno wyczuć przez skórę. Tkanka rozrasta się bowiem wzdłuż przewodów mlecznych, czyli w głębi piersi. Poza tym brodawczaki zazwyczaj nie mają dużych rozmiarów.

O zmianach świadczy wyciek - przezroczysty - pojawiający się, gdy uciśnie się pierś lub brodawkę. Niekiedy wydzielina bywa zabarwiona krwią. Dzieje się tak, jeśli w brodawczaku zostało uszkodzone nawet małe naczynko krwionośne. Brodawczaki trzeba usuwać chirurgicznie. Jeśli nie usunie się przyczyny ich powstawania, mogą pojawiać się nowe.

Model biustonosza musi być idealnie dobrany

Zbyt małe miseczki i długotrwały ucisk powodują także zaburzenia przepływu krwi i chłonki. Konsekwencją są m.in. obrzęki. l

Gdy są za duże, mogą powodować otarcia i podrażnienia skóry, a nawet siniaki, a w miejscach długotrwałych otarć pozostają trwałe przebarwienia.

Miseczek push-up lepiej nie nosić na co dzień. Deformują piersi, spłaszczają je i tworzą w dolnej części wgłębienia. Zaburza się też przepływ chłonki.

Zbyt wąskie lub za krótkie ramiączka uciskają i ugniatają mięsień trapezowy. W konsekwencji mogą pojawiać się bóle barków i ramion, pleców i głowy oraz skurcze mięśni karku.

Jak dobrać biustonosz?

W internecie można znaleźć wskazówki, jak określić swój rozmiar, np. na stronie www.rozmiarstanika.pl. Rozmiar biustonosza składa się z liczby oraz litery. Liczba to obwód pod biustem, a litera to rozmiar miseczki. Zawsze podajemy obie wartości - sam rozmiar miseczki nic nam nie powie.

Obwód

Zmierz się miarką krawiecką tuż pod piersiami, dość ściśle. Najlepiej podczas pomiaru wypuścić powietrze z płuc. Wynik należy zaokrąglić w dół, do pełnej piątki, np. jeśli wyszło 73 cm, przyjmujemy 70, a jeszcze lepiej 65 cm. Dobrze jest wypróbować oba obwody, bo biustonosze są szyte z różnych tkanin, mniej i bardziej elastycznych.

Miseczka

Zmierz obwód w biuście. Pomiar powinien być luźny, tj. dokonany bez ściskania piersi. Miarkę należy ułożyć poziomo, na wysokości brodawek. Odczytanego wyniku nie zaniżaj ani nie zawyżaj.

Tabela rozmiarów

Na stronie: stanikomania.pl znajdź rubrykę odpowiadającą rozmiarowi obwodu pod biustem, a potem liczbę zbliżoną do zmierzonego obwodu w biuście.

Jak zbudowana jest pierś?

Pierś zbudowana jest z 15-20 zrazików (płatów). Są one gruczołami, które produkują mleko. Z każdego zrazika uchodzi przewód mleczny. Z niego pokarm jest wydzielany do zatoki mlecznej, a następnie na zewnątrz brodawki. Zraziki i przewody są otoczone tkanką tłuszczową (to ona zapewnia kształt i miękkość piersi) i mięśniową oraz włóknistą. Tuż pod piersią znajduje się duży, szeroki i trójkątny mięsień piersiowy.

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy