Reklama

Reklama

Krągłe kobiety są fajne!

Jakie kobiety najsilniej działają na mężczyzn? Wydaje się, że łatwo odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy przecież rzut oka na okładki kolorowych czasopism. Okazuje się, że to błędne przekonanie.

W ciągu ostatnich dekad kobiety widoczne na okładkach popularnych czasopism stawały się z roku na rok coraz szczuplejsze. Tę estetyczną normę dyktował świat mody. Czy jednak modelka, nawet nie szczupła, tylko chuda, jak fasola, rzeczywiście stanowi dla większości mężczyzn ideał piękna?

W maju 2012 roku wyznaczające modowe trendy czasopismo "Vogue" ogłosiło, że rezygnuje z publikowania zdjęć zbyt chudych modelek. Powodem takiej decyzji miała być troska o zdrowie kobiet, które ulegając presji próbują stać się chudzielcami, ale zamiast osiągnąć ideał piękna wpadają w chorobę - anoreksję lub bulimię. Świat mody wykazał się dobrym sercem? A może to tylko przejaw zdrowego rozsądku, bo marketingowcy od mody wreszcie odkryli, że nie da się promować norm estetycznych na siłę? Po prostu nie da się postępować wbrew zasadom wytworzonym w mężczyznach przez ewolucję. A te zasady są wyraziste, czego dowodzą najnowsze ustalenia naukowców.

Reklama

Zespół brytyjskich uczonych z uniwersytetu londyńskiego przeprowadził kompleksowe badania nad tym, jaki typ kobiet najsilniej działa na panów. Aby wydobyć od mężczyzn prawdę, a nie opinię ugruntowaną aktualną modą, podłączono aparaturę badawczą do mózgów panów, a następnie pokazano uczestnikom eksperymentu zdjęcia kobiet o rozmaitych typach urody i budowy.

Wiadomo, mężczyźni z reguły są wzrokowcami, więc ich mózgi natychmiast reagowały na obraz. Według brytyjskich uczonych nie ma wątpliwości, że wbrew modzie na szczupłe modelki, panowie za najbardziej estetyczne uznają krągłe kobiety. Przyglądanie się kobiecie o krągłych kształtach działa na około 75 proc. mężczyzn. I to dosłownie działa jak narkotyk!

Gdy mężczyzna patrzy na taką kobietę uaktywnia się część jego mózgu odpowiadająca za nagradzanie, poczucie spełnienia oraz reakcję na alkohol i narkotyki. Według uczonych, krągłe kobiety są dla mężczyzn najbardziej estetyczne, bo tak ustaliła mądra ewolucja.

Naukowcy już wcześniej stwierdzili, że statystycznie to panie o pełnej figurze są bardziej płodne, mają zdrowsze dzieci i rzadziej chorują na serce. Czyli moda modą, ale doświadczeń ewolucyjnych nie da się zapomnieć, bo stoją za nimi miliony lat doświadczeń. Wystarczy zresztą rzut oka na najdawniejsze portrety kobiet wykonane przez twórców sztuki jaskiniowej ponad 33 tysiące lat temu, aby upewnić się, co do wspomnianej wyżej zasady.

330 wieków temu namalowano je lub wyryto na ścianach grot Chauvet i La Marche we Francji. Z tego okresu pochodzą też rzeźbione w kamieniu lub kości figurki przedstawiające nagie kobiety, tak zwane paleolityczne Wenus. Ten wzorzec piękna powszechnie obowiązywał, bo archeolodzy odkryli takie statuetki na ogromnym obszarze, od Hiszpanii po jezioro Bajkał.

Typową przedstawicielką tej stylistyki jest Wenus z Willendorfu, znaleziona w Dolnej Austrii. Wszystkie te pradawne przedstawienia kobiet dokumentują poczucie estetyki artystów sprzed ponad trzech setek wieków i przedstawiają panie o określonym typie sylwetki.          

Tradycja nie kłamie. Charakterystyczną cechą paleolitycznych Wenus są tak zwane rubensowskie kształty, a to jest zbieżne z ustaleniami naukowców na temat wzorca atrakcyjności powstałego w toku ewolucji.

Tadeusz Oszubski


Kariera w rozmiarze XXL. Udowodniły, że w mediach zaistnieć można nawet, jeśli nie ma się idealnych wymiarów!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy