Beskid Żywiecki. Co warto zobaczyć?
Czas ruszać na górską wyprawę! Poznaj drugie po Tatrach pasmo górskie w Polsce o iście alpejskim klimacie.
Cała Żywiecczyzna słynie z pięknych widoków. Wyniosłe szczyty górują nad malowniczymi dolinkami, w których usadowiły się miejscowości sycące oczy tradycyjną zabudową. Najpopularniejsze z nich to Zawoja, Korbielów, Rajcza, Zwardoń i Jeleśnia. Możesz spędzić w nich czas, korzystając z miejscowych atrakcji lub zażyć górskiej przygody, wybierając jeden z licznych szlaków.
Rozpocznij zwiedzanie od miejscowości Zawoja - najdłuższej polskiej wsi.
W samym jej centrum stoi piękny, drewniany kościół pod wezwaniem św. Klemensa z barokowym ołtarzem Matki Boskiej. Odwiedź także tutejszy skansen im. Józefa Żaka oraz multimedialne muzeum górskie „Korona Ziemi’’. Później wybierz się do wodospadu na Mosornym Potoku. Kieruj się tam niebieskim szlakiem prowadzącym z Zawoi Mosorne na Halę Śmietanową.
Dzieci zachwyci Park Czarnego Daniela w Zawoi Podpolice. Natomiast dorośli znajdą tu grzybne lasy. Następnie rusz zdobyć najwyższy szczyt tego regionu, czyli Babią Górę. Zwana jest ona także Diablakiem lub Zamkiem Diabła.
Według legendy diabeł budował tu niegdyś okazały zamek dla jednego z góralskich zbójców, ten jednak nie dotrzymał umowy i zamek runął, a po dziś dzień w okolicy szczytu usłyszeć można okrzyki zbójnika i odgłos ciupagi. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą wybrać się na szczyt legendarną Percią Akademików. To wymagający szlak i z tego powodu nie należy wchodzić nim z dziećmi. Przejedź przez Orawę i wybierz się do kameralnego Korbielowa, położonego na zboczach góry Pilsko.
To idealny punkt wypadowy na piesze, rowerowe lub konne wędrówki. W samej miejscowości warto zobaczyć osadę wołoską założoną w XV w. oraz liczącą ponad 100 lat drewnianą kaplicę. Stąd możesz wybrać się również do Sopotni Wielkiej, aby podziwiać największy wodospad w Beskidach. Będąc w tym regionie Polski, koniecznie odwiedź źródła solankowe w miejscowości Sól oraz źródła siarkowe przy tzw. Śmierdzącym Potoku.
Wyskocz także na baseny termalne do Żywca. Jeśli czas ci pozwoli, nie zapomnij wybrać się nad Jezioro Żywieckie. Ten zbiornik retencyjny na rzece Sole koło Żywca powstał przez spiętrzenie jej wód zaporą.
W efekcie zalew kryje pozostałości kilku wsi, m.in. Zarzecza, Tresnej, Zadziela i Starego Żywca. Zwieńczeniem pobytu w Beskidzie Żywieckim niech będzie wizyta w Starej Karczmie na rynku w Jeleśni. Spróbuj tam tradycyjnego góralskiego sera, prażuchy ze spyrkami czy też misy pierogów okraszanych boczkiem. Warto też skosztować moskola oraz tradycyjnej dla tego regionu bryndzy.
Aleksandra Rumińska