Czym są wulkany błotne i jakie skrywają tajemnice?

Czym są wulkany błotne, jak wyglądają i jakie skrywają tajemnice? Czy są aż tak niebezpieczne jak te lawowe, czy może zupełnie niepotrzebnie się ich obawiamy?

W Parku Narodowym Gobustan można zobaczyć m.in. wulkany błotne
W Parku Narodowym Gobustan można zobaczyć m.in. wulkany błotneGekaSkr/easyfotostockEast News

Wulkany błotne, podobnie jak te lawowe, często charakteryzują się stożkowatym wzniesieniem, jednak mogą też być niemalże płaską kopułą, w której można dostrzec wyraźny krater. 

Wydobywa się przez niego błoto, a właściwie błotnista mieszanina różnych substancji, takich jak m.in. woda, gaz, ił czy piasek.

W Europie nie ma ich zbyt wiele, a największa ilość znajduje się w Rumunii czy na Krymie.

Turyści często się ich boją, ale na szczęście wulkany błotne nie są aż tak niebezpieczne, jak czynne wulkany lawowe.

Chociaż nazwa może być myląca, wulkany błotne na ogół nie są z nimi bliżej "spokrewnione".

Rodzaje wulkanów błotnych

Wulkany błotne związane z erupcją gazu ziemnego spod powierzchni ziemi, który spotyka na swojej drodze wody podziemne i "wypycha ją" na zewnątrz.

Tego rodzaju wulkany błotne często powstają na obszarach, w których występuje ropa. Możne je spotkać m.in. w rumuńskiej Berce, w Azerbejdżanie, Iranie, w Indiach czy Birmie. W wyniku tego powstają kratery o różnej wielkości.

Zdarza się, że wulkany błotne powstają również przez trzęsienia ziemi lub są powiązane z ostatnimi etapami wygasającego już wulkanizmu lawowego. Można dostrzec wtedy gorącą wodę czy parę wodną o wysokiej temperaturze. To zjawisko jest widoczne m.in. w USA czy w Nowej Zelandii.

Jeżeli mówimy o rodzaju erupcji wulkanów błotnych, to dzielą się one na wylewne oraz wybuchowe. Te pierwsze mają znacznie mniejszą siłę, zatem wylewają "materiał" pod o wiele mniejszym ciśnieniem, jednak zajmują spore obszary terenu. Drugie — charakteryzują się dużym ciśnieniem wyrzutu błotnistej mieszaniny. 

"Bułka z masłem": Lemoniada ogórkowo-bazyliowaIPLA

Jak duże są wulkany błotne?

Wielkość wulkanu błotnego zależy od tego, jakie proporcje ma gaz i woda w wylewającej się strukturze. 

Te największe mają nawet kilkaset metrów wysokości i kilka kilometrów średnicy, ale znaczna większość wulkanów błotnych ma zaledwie kilka metrów lub kilkadziesiąt centymetrów. Wulkany błotne różnią się również kształtem.

Znaczna część wulkanów błotnych występuje naturalnie, jednak zdarza się również, że są one wynikiem ludzkiej działalności. Mogą się utworzyć np. przez wiercenie gazu.

Wulkany błotne. Lekceważone, ale też mogą zabijać

Jako że we Włoszech jest sporo aktywnych wulkanów, w tym Etna czy Wezuwiusz, wulkany błotne, które tam występują często są lekceważone. Vulcanelli di Macalube są jednak jedną z atrakcji turystycznych Sycylii.

Niestety obecnie nie można przyjrzeć im się z bliska, a jest ku temu ważny powód. Na pozór te niewielkie wulkany błotne wydają się niegroźne, ale jakiś czas temu udowodniły, że też potrafią "pokazać pazurki" i doprowadziły do tragedii.

W 2014 roku, a dokładniej 27 września, doszło do wybuchu, w wyniku którego zginęło dwoje dzieci.

Niebezpieczna mieszanina błota, kamieni oraz innych substancji z dużą prędkością wzniosła się na wysokość aż 40 metrów. Po tym, jak zginęły dwie osoby, rezerwat zamknięto dla zwiedzających.

Czytaj także:

„Ewa gotuje”: Wegański bigos na włoskiejPolsat
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas