Dzikie piękno czeka na Polaków. Pięć powodów, aby odwiedzić Czarnogórę

Czarnogóra ma szansę stać się kolejnym wyjazdowym hitem wśród Polaków. Zróżnicowany teren, słoneczne wybrzeże, plaże, malownicze góry, bogata historia, przystępne ceny. To wszystko sprawia, że coraz więcej z nas wybiera właśnie ten kierunek.

article cover
materiały prasowe
Czarnogóra zachwyca swoim dzikim pięknem i przyciąga coraz więcej turystów
Czarnogóra zachwyca swoim dzikim pięknem i przyciąga coraz więcej turystówmateriały prasowe

Niecałe 14 tys. kilometrów kwadratowych i zaledwie 620 tys. mieszkańców. Czarnogóra to młody i mały kraj, który mocno jednak stawia na rozwój turystyki i otwiera się na zagranicznych turystów. Między innymi na Polaków.

Leżąca na Półwyspie Bałkańskim Czarnogóra od wieków postrzegana była jako tygiel, w którym mieszały się wpływy różnych kultur, cywilizacji i religii. Jak mówią sami mieszkańcy tych ziem, kraina ta została pobłogosławiona przez naturę. Na pewno nie można odmówić jej uroku.

Od wybrzeża Morza Adriatyckiego na południu po majestatyczne pasma górskie na północy i zachodzie. Rezerwaty przyrody, pięć parków narodowych, jaskinie, kaniony i ponad 100 plaż usytuowanych wzdłuż wybrzeża długiego prawie na 300 km - w praktycznie każdym zakątku Czarnogóry natrafimy na przepiękną scenerię, która idealnie oddaje hasło promujące kraj: "Dzikie Piękno".

- Czarnogóra do niedawna uchodziła za nieodkryty kierunek, ale obfitość naturalnego piękna sprawia, że staje w ostatnich latach się ona coraz popularniejszym miejscem na turystycznych mapach - mówi Jelena Vidaković z Narodowej Organizacji Turystycznej Czarnogóry. - To, co wyróżnia nasz kraj na tle innych, to mnogość atrakcji na bardzo małym terenie. Odwiedzający mogą spędzić czas, na pięknych plażach i w przybrzeżnych miasteczkach o średniowiecznym rodowodzie, udać się w góry, korzystając z aktywnego wypoczynku wśród nienaruszonej przyrody czy uciec od zgiełku do jednej z etnowiosek. 

Czarnogóra jest bardzo zróżnicowana geograficznie - na północy góry, a na południu morskie wybrzeże
Czarnogóra jest bardzo zróżnicowana geograficznie - na północy góry, a na południu morskie wybrzeże materiały prasowe

Dodatkowo Czarnogóra jest tania jak na turystyczną destynację - zarówno ceny w obiektach noclegowych, prywatnych kwaterach, hotelach, jak i restauracjach czy sklepach są bardzo przystępne. Jeśli chodzi o kwestie transportu, mamy bezpośrednie loty do Czarnogóry z Polski, konkretnie z Krakowa i Warszawy do Podgoricy. Przelot trwa około półtorej godziny.

Jeśli te argumenty jeszcze nie przekonały was do tego, aby wybrać się do tego bałkańskiego kraju, oto pięć powodów, które powinny to zrobić.

1. Parki narodowe i dzikie piękno

Chociaż Czarnogóra jest mniej więcej wielkości województwa lubuskiego (jedno z najmniejszych w Polsce, gdyby ktoś nie wiedział, pozdrawiamy), a jej populacja jest mniejsza niż liczba mieszkańców Wrocławia, to może pochwalić się aż pięcioma parkami narodowymi, które zajmują aż osiem proc. całej powierzchni kraju.

Te miejsca to:

  • Park Narodowy Jezioro Szkoderskie z największym na Bałkanach akwenem słodkowodnych i ekosystemem, będącym domem dla 280 gatunków ptaków.
  • Park Narodowy Durmitor wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego UNESCO górski obszar poprzecinany kanionami.
  • Park Narodowy Lovcen ze szczytami dosłownie wyrastającymi z morza.
  • Park Narodowy Biogradska Gora z dziewiczymi lasami i aurą rodem z baśni i legend.
  • Park Narodowy Prokletije z 20 szczytami o wysokości powyżej 2500 metrów, zwany Alpami na południu Europy.
Jezioro Szkoderskie to największe jezioro na Bałkanach
Jezioro Szkoderskie to największe jezioro na Bałkanachmateriały prasowe

- Naturalne atrakcje turystyczne i pomniki przyrody są jednym z głównych atutów Czarnogóry - uważa Jelena Vidaković. - Mamy najgłębszy kanion w Europie, kanion rzeki Tara, największe jezioro na Bałkanach, czyli jezioro Szkoderskie, 150 szczytów o wysokości powyżej 2000 metrów oraz jedyny fjord w rejonie śródziemnomorskim.

2. Plaże jak z obrazka

Rejony nadmorskie Czarnogóry to miejsce, które przyciąga najwięcej turystów. Ciągnące się dokładnie na 293 kilometry wybrzeże kusi aż 117 plażami. Większości z nich jest kamienista, typowa dla Morza Adriatyckiego. Są jednak wyjątki, takie jak Velika Plaža, najdłuższa i jedyna piaszczysta plaża w kraju.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od odludnych, kameralnych zatoczek przez rodzinne kurorty, po luksusowe prywatne plaże. Wszystkie mają jeden element wspólny: czystą wodę Adriatyku.

Czarnogórcy mawiają, że ich kraj jest jedynym na świecie, gdzie tego samo dnia można rano wykąpać się w morzu, a popołudniową porą szusować na nartach w wysokich górach. Choć powtarzają to pół żartem, pół serio, to jak taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy, biorąc pod uwagę zróżnicowanie terenu i niewielkie odległości.

3. Miejsca wpisane na listę UNESCO i zabytki

W Czarnogórze znajdują się cztery obiekty, które trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego UNESCO. Oprócz wspomnianego Parku Narodowego Durmitor jest także nadmorskie miasto Kotor, Grobowce Stećci i Wenecjańskie Umocnienia Stato da Mar. Ponadto w 2021 tradycje morskie rejonu Zatoki Kotorskiej wpisano na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Nadmorskie miasta, takie jak Kotor, pełne są zabytków
Nadmorskie miasta, takie jak Kotor, pełne są zabytkówmateriały prasowe

Na szczególną uwagę wśród powyższych zasługuje Kotor. Miasto założone w trzecim wieku przed naszą erą, zamieszkałe przez Ilirów, a poźniej Greków przez stulecia przechodziło z rąk do rąk. Panowali tutaj Rzymianie, Bizantyjczycy, Królestwo Bułgarskie, Republika Wenecka i Cesarstwo Austriackie. Nikomu na szczęście nie przyszło na myśl, aby zniszczyć już przebudować chociażby najmniejszą część ośrodka, dzięki czemu do dzisiaj można podziwiać jego uroki.

To nie jedyne miejsce warte odwiedzenia na czarnogórskim wybrzeżu. Sama Zatoka Kotorska ma do zaoferowania o wiele więcej, jak chociażby wyspy Świętego Jerzego i Matki Bożej na Skale czy Herceg Novi. Poza zatoką historycznymi obiektami mogą pochwalić się także miejscowości Budva i Bar, słynne kurorty turystyczne.

4. Przygoda na łonie natury

Nie sposób pominąć w kraju, w którym jest pięć parków narodowych, kaniony, rzeki, jeziora i góry, aktywnego wypoczynku. W istocie jeśli tylko ktoś chce zażyć przygody w pięknych okolicznościach przyrody, to trafił w dobre miejsce.

Lokalne firmy, ośrodki i wypożyczalnie oferują mnóstwo atrakcji takich jak rafting po rwącej górskiej rzece Tara z widokami na najgłębszy kanion w Europie, wycieczki kajakowe, jazda konna, czy wyprawy górskie, w tym na dno odkrytego niedawno kanionu Nevidio.

W Czarnogórze znajdziemy także mnóstwo ścieżek i szlaków, zarówno pieszych jak i rowerowych, chociażby we wspomnianych parkach Durmitor i Prokletije, obfitujących w zapierające dech w piersiach widoki.

5. Przejażdżki z widokiem

Skoro o widokach już mowa, to warto wspomnieć także o trasach dla zmotoryzowanych. Sama wyprawa dookoła Zatoki Kotorskiej - pozornie zwyczajną, asfaltową drogą - może dostarczyć niesamowitych przeżyć. Ten, kto chce zobaczyć wybrzeże Adriatyku w całym swoim majestacie, może wybrać się na przejażdżkę nadmorską trasą, prowadzoną praktycznie od granicy do granicy.

Wjeżdżając w głąb kraju po kilku chwilach zobaczymy strome szczyty i górskie krajobrazy. Trudno jest w Czarnogórze przejechać kilkadziesiąt kilometrów, nie zatrzymując się chociaż raz, aby uchwycić jej piękno na fotografii.

Miejscowi dobrze to rozumieją, więc wzdłuż najważniejszych dróg co jakiś czas można natknąć się na specjalne zatoczki, parkingi i punkty widokowe, przygotowane tylko po to, by zatrzymać się i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

"Sobota na Love Island": Zwiedzamy obłędną Rondę!POLSAT GO
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas