Reklama

Reklama

Jak przygotować się do podróży w tropiki?

W jaki sposób uchronić się przed komarami, na co się zaszczepić i co spakować do apteczki turystycznej? Podpowiadamy, co warto umieścić na swojej przedwyjazdowej liście, gdy czeka cię urlop w tropikach.

1. Silny środek na komary

Zwykły, czyli taki z 10% czy 20% stężeniem DEET, który możesz kupić w każdym sklepie, nie wystarczy. Aby skutecznie ochronić się przed komarami potrzebujesz środka z co najmniej 50% stężeniem DEET. Są one dostępne w specjalistycznych sklepach lub aptekach. Najskuteczniej przed komarami chronią jednak długie ubrania, dlatego jeśli planujesz trekking w górach albo jedziesz w miejsce, gdzie jest duże zagrożenie malarią, dengą czy innymi chorobami przenoszonymi przez komary, spakuj do walizki długie spodnie i bluzkę z długim rękawem z przewiewnego materiału.

Reklama

2. Preparaty na zatrucia pokarmowe i probiotyki

W tropikach nietrudno o zaburzenia mikroflory, dlatego weź ze sobą probiotyki. Probiotyk w kapsułkach czy probiotyk w kroplach dla niemowląt pomogą Ci wesprzeć mikroflorę jelit. Po biegunce przydadzą się nie tylko probiotyki, ale też elektrolity, które pomogą nawodnić organizm.

Niektóre infekcje mogą okazać się groźne. Przez kontakt z zakażonym jedzeniem możesz nabawić się żółtaczki typu A lub zachorować na dur brzuszny. Aby tego uniknąć, warto wykonać nie tylko obowiązkowe szczepienia, ale i te zalecane.

3. Pamiętaj o ubezpieczeniu i szczepieniach

Pomimo, że noclegi oraz jedzenie w tropikach są tanie, opieka medyczna już niekoniecznie. Dlatego zawsze, przed każdym wyjazdem, wykup ubezpieczenie zdrowotne. Sprawdź też na stronie MSZ jakie są aktualnie zalecane i obowiązkowe szczepienia w zależności od regionu, do którego się wybierasz. Do niektórych krajów nie wjedziesz bez udokumentowanego szczepienia. Tak jest np. w przypadku szczepionki na żółtą gorączkę (żółtą febrę). Musisz ją wykonać, jeśli wybierasz się do tropikalnych regionów Afryki lub Ameryki Środkowej bądź Południowej.

4. Krem przeciwsłoneczny

Nie tylko probiotyk w kapsułkach czy repelent przeciwko insektom powinny znaleźć swoje miejsce w apteczce. Nie zapomnij o kremie przeciwsłonecznym. Słońce w tropikach jest dużo silniejsze niż w Europie i bardzo łatwo o poparzenia słoneczne. Krem SPF 50 ochroni Cię przed promieniowaniem UVA oraz promieniowaniem widzialnym. Jednak najlepszą ochroną przed niebezpiecznymi zmianami skórnymi jest chodzenie w przewiewnych bluzkach z długim rękawem i długich spodniach, najlepiej pod parasolem.

materiał partnera
Dowiedz się więcej na temat: egzotyczne wakacje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy