​Jukatan

Zachwyca rajskimi plażami i zabytkami sprzed kilku tysięcy lat.

Jukatan wabi białymi plażami i ciepłą wodą Morza
Karaibskiego
Jukatan wabi białymi plażami i ciepłą wodą Morza Karaibskiego123RF/PICSEL

Meksyk kształtem przypomina gigantyczny haczyk wędkarski. Jego zakończeniem jest półwysep Jukatan, zaś wabiącą przynętą - białe plaże, ciepłe wody Morza Karaibskiego oraz ruiny miast Majów, pierwotnych mieszkańców tych ziem. Wczasową stolicą Jukatanu jest Cancún.

Przed wiekami Majowie wierzyli, że to bezludne wówczas miejsce, jest... garnkiem złota na końcu tęczy! Ta wiara znalazła swój wyraz współcześnie, bowiem w Cancun turyści z całego świata, którzy wylegują się na pudrowych plażach Las Perlas, Linda, Langosta, Tortugas, Caracol i Chac Mool, zostawiają tu miliony dolarów.

Podobnie jak Cancun oblegane jest także wschodnie wybrzeże półwyspu wzdłuż ciągnącej się dziesiątkami kilometrów Riviery Maya. Kolonialne perełki i majańskie budowle Kolonialną wizytówką Jukatanu jest miasto Mérida na północnym wybrzeżu.

Przepiękne plaże półwyspu Jukatan
Przepiękne plaże półwyspu Jukatan123RF/PICSEL

Założyli je w XVI w. hiszpańscy konkwistadorzy na gruzach majańskiego miasta T’Hó. Pałac najeźdźców (Casa Montejo), najstarsza w Meksyku katedra św. Ildefonsa, pustelnia św. Izabeli, kościół Trzeciego Zakonu Regularnego i XVII-wieczny ratusz to perełki architektury kolonialnej. A to wszystko w mieście bielonych domostw oraz publicznych ogrodów zamieniających się wieczorami w sale muzyczne i teatralne.

Miasto Campeche, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO
Miasto Campeche, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO123RF/PICSEL

Kolonialny sznyt ma też leżące na zachodnim wybrzeżu miasto Campeche, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Jednak największy podziw na Jukatanie budzą dzieła cywilizacji Majów, datowane od ok. 2500 r. p.n.e. aż po okres schyłkowy, tuż przed podbojem przez hiszpańskich konkwistadorów.

Ruiny majańskich miast (Chichén Itzá, Uxmal, Mayapán, Calakmul i Tulum) ze schodkowymi piramidami, świątyniami, pałacami, obserwatoriami astronomicznymi oraz boiskami do gry w pelotę (rodzaj tenisa) to obowiązkowe punkty programu zwiedzania Jukatanu.

123RF/PICSEL

Odtworzeniem obyczajów prekolumbijskich Majów zajmują się dziś... aktorzy, zaś prawdziwi potomkowie tego ludu (ok. 700 tys.) żyją w jukatańskiej dżungli i na terenach rolniczych.

Mają krępą, niską budowę ciała i ciemno-brązowy kolor skóry, jak na wizerunkach wyrytych w nadprożach i ścianach budowli pradawnych majańskich miast.

Ciekawostki

Na Jukatanie są dziesiątki lejów krasowych (cenotes) wypełnionych słodką wodą. Niektóre z nich, jak święta studnia w Chichén Itzá, były miejscem, gdzie Majowie składali ofiary bogowi deszczu.

Wzdłuż wschodniego wybrzeża Jukatanu rozciąga się Wielka Rafa Mezoamerykańska. To raj dla wakacyjnych nurków.

To musisz zobaczyć

Farma różowych flamingów
Farma różowych flamingów123RF/PICSEL

Farma różowych flamingów, spływ podziemną rzeką igraszki z delfinami oraz spektakle opowiadające historię Majów to atrakcje eko-parku Xcaret.

JRG

***

#POMAGAMINTERIA

Pięć rodzin, pięć dni i piętnaście wymagających treningów. Obóz Muay Thai, którego pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku, jest szansą dla młodzieży w spektrum autyzmu na poznanie smaku zdrowej rywalizacji, wygranej, a czasem także porażki. Jak mówią organizatorzy: "To, że nasi podopieczni nie utrzymują kontaktu wzrokowego z rozmówcą, nie znaczy, że nie mają nic do powiedzenia. Sport uczy nas szacunku do siebie i każdego rywala. Jeśli tego nie zrozumiesz, oddalasz się od mety". Organizacja tegorocznej edycji wciąż stoi pod znakiem zapytania, jednak dzięki ludziom dobrej woli szanse na wyjazd z każdym dniem rosną. I ty możesz pomóc! Sprawdź szczegóły! 

***Zobacz także***

Ebola. Zasady bezpiecznego podróżowaniaNewseria Lifestyle/informacja prasowa
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas